Çocuğuma Nasıl Dersi Sevdirebilirim ?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuğuma Nasıl Dersi Sevdirebilirim ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuğuma Nasıl Dersi Sevdirebilirim ?

 2. 2
  WebStyle
  Özel Üye

  Cevap: Uzun ve rahat bir yaz tatilinden sonra okul ve ev ödevlerine geri dönüş, birçok çocuk ve ebeveyni bir taraftan heyecanlandırırken, diğer taraftan da kaygılandırabilir.
  Oysa doğru ve etkili bir tutumla çocukların ev ödevi, aile ilişkilerini bozan bir faktör olmaktan çıkabilir.
  Birçok çocuk ev ödevi konusunda bir noktada direnç gösterir ya da ödev yapmayı reddedebilir. Bunlar genellikle çocukların sıkılmasından, yorgun olmasından veya ödevin öneminin farkında olmamasından kaynaklanır. Çocukların ödev yapma isteğinde ebeveynlerin çok büyük etkisi vardır. Çocuğa doğru ortamı, rutini ve desteği sağlamak, çocuğun ödevleri konusunda daha istekli olmasını doğurur.
  İlkokul, öğretimin ilk yıllarında çok ödev yapılmasının gelecekteki akademik başarılarla ilişkisini kanıtlayan somut kanıtlar çok azdır. Bunun yanında okuma alışkanlığı kazandırmada da ilkokul çağı ödevlerinin önemli bir rolü vardır.
  Nefret etmesin
  Ev ödevleri aynı zamanda okul ve ebeveyn arasında güçlü bir bağlantının var olmasını sağlar. İlköğretimin beşinci yılından itibaren ev ödevleri daha önemli bir rol üstlenir. Bu çağlarda ev ödevlerini düzenli olarak yapan çocukların akademik başarıları yapmayanlara oranla daha yüksektir.
  Ev ödevlerinin yapılması yolunda verilen savaşlar, tüm aile için sorun yaratabilir. Bazı aileler için bu savaşlar her geçen gece gittikçe uzayabilir. Akşamlar dehşet ve korku içinde beklenir, ilişkilerde gerginlik olur ve zamanla çocuklar ev ödevlerinden daha da nefret etmeye başlarlar.
  Çocukların akademik becerileri, bireysel ihtiyaçları veya öğrenme zorluğu gibi sahip oldukları özellikler nedeniyle ev ödevleriyle ilgili yaşanan sorunların boyutu da büyüyebilir.
  İşleri daha üretici ve dayanılabilir bir duruma getirmenin yolları da var
  - Çocukların beklenmedik durumlara toleransları düşüktür buna karşın önceden belirlenmiş sınırlar içinde uyum gösterme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle çocuğunuzun yaşına ve ihtiyacına uygun bir çalışma programını okulun ilk günlerinden itibaren oluşturun. Bunu yaparken dinlenme süreleri içerikleri masada oturma süresi ve kısa molalarla ilgili çocuğunuzun da fikrini alın.
  - Çocuğunuza çalışabilmesi için uygun ortamı sağlamaya çalışın. Sürekli aynı yerde çalışması konsantrasyonu artıracağından, en uygun yeri birlikte belirleyin. Ortamın sessiz ve düzenli olmasına dikkat edin.
  - Televizyon veya yüksek sesli müzik gibi dikkat dağıtıcılardan kaçınmaya çalışın. Televizyon veya yüksek sesli müzik çocukların konsantrasyonlarını en aza indirger.
  - ‘Aynısını daha fazla söyleyerek’ etkili olmazsınız. Sürekli ‘ders çalış’ demek yerine belirlenmiş saatte çocuğunuzu masaya oturtun. Bunu yaparken kararlı ama sakin olmaya dikkat edin. Çocuğunuzun yanında bulunamıyorsanız onu uzaktan denetlemek için en etkili yöntemi kullanın.
  - Çocuğunuzla her gün okul ve onunla ilişkili konularla ilgili sohbet etmek için zaman ayırmaya çalışın. Çocuğunuzu başarıları ve çabaları için ödüllendirmek önemlidir. Pozitif yorumlar, eleştirel olanlara nazaran çocuğun davranışlarının değişiminde daha fazla etkiye sahiptirler. Ev ödevlerinin mükemmelliğe ulaşmayı değil öğrenmeyi hedeflediği unutmayın. Belirlenmiş programa uygun davrandığı her adımı ödüllendirin.
  - Ev ödevi alışkanlığı geliştirilirken, öğretmenle iletişim halinde bulunun. Bunun yanında çocuğunuza spesifik olarak yardım edebileceğiniz konuları veya destekleyebileceğiniz konuları öğretmeniyle konuşabilirsiniz.
  - İlkokul çağındaki birçok çocuk ödevlerini yaparken soruları cevaplayacak birilerinin yanlarında olmasını isterler. Eğer çocuğunuzla ilgilenen bir başkası varsa onunla ödevlerle nasıl başa çıkıldığı konusunda konuşun. Daha büyük çocuklar için, ona tamamlanmış bir ödevi okumayı önerebilirsiniz. Öncelikli görevinizin yardım ve destekleme olduğunu unutmamalısınız.
  Hobileri de olsun
  Çocuğunuzun ödevlerine karışmaktan ve onun yerine ödevleri yapmaktan kaçının. Böyle bir tutumun kimseye bir faydası olmaz ve öğretmenin çocuğun zorlandığı konuları anlamasında zorluk çıkarır.
  Ev ödevleri değerlidir ama çocuğunuzun bedensel, zihinsel ve duygusal sağlığını destekleme ve geliştirme çabalarınızdan vazgeçmeyin. Ev ödevleri kadar çocuğunuzun hobileri olması spordan ve sanattan zevk alması önemlidir. 3. 3
  WebStyle
  Özel Üye
  Ders çalışma alışkanlığı

  Çoğu zaman annelerden hep aynı şikâyetleri duyarız “Kendi başına ders çalışmıyor, hep yanında birini istiyor!” ya da “Ben söylemeden ödevinin başına oturmuyor, zamanında yapmıyor ödevlerini!”.

  Bu yakınmaları ortadan kaldırabilmek için çocuklarımıza ders çalışma alışkanlığı kazandırmamız gerekiyor. Öncelikle onlara ev ödevlerinin neden verildiğini ve ne yararları olduğunu iyice anlatmalıyız. Eğer çocuk ev ödevinin önemini ve ona katacaklarını bilmiyorsa muhtemelen ev ödevine bir yük olarak bakacaktır.

  Artık okula başladık zaman ilerledi ve ödevler gelmeye başladı. Şimdi ne yapmamız gerekiyor?

  Öncelikle evde yeni bir düzen oluşturulması gerek. Okuldan gelen çocuğun karşılanması, doyurulması onunla günlük sohbetin yapılması için evde bir yetişkinin bulunması organize edilmelidir. Ayrıca ders çalışma zamanlarının belirlenmesi (çocuğun ihtiyaçları ve istekleri de göz önünde bulundurularak), mekânın çalışmaya uygun hale getirilmiş olması çok önemli. Ders çalışılacak mekânın bol ışıklı, sakin ve ihtiyaç duyulacak malzemelerin yakınında olması, dikkat çekecek objelerin etrafta bulunmaması, gürültü yapan bir kardeş varsa onun başka bir odada bulunması sağlanmalıdır.

  Kâğıtlar, kitaplar, kalemler, silgiler, yapıştırıcı, zımba, kalem traş, makas gibi malzeme ve yardımcı malzemeler çalışma masasının yakınında bulundurulmalıdır.

  Ebeveynlerin tutumu da çok önemli... Siz ona iyi bir model olursanız ders çalışma kısmında da sizi kopyalayacaktır. Anne babasını çalışırken, okurken ya da yazarken gören bir çocuğun çalışma olasılığı daha fazladır. Ders çalışmak için oturulduğu zaman çocukla beraber olan yetişkin de bu tarz bir işle meşgul olursa ona iyi bir model oluşturur.

  En çok yapılan hatalardan biri de çocuğun ödevini kontrol etmek yerine onun yerine yapmaktır. Sizden istenilen aslında ödevleri düzenli olarak kontrol etmeniz ve ona danışmanlık sağlamanız.

  Çocuğunuz için danışmanlık yapabilmeniz için önce onu tanımanız gerekiyor. Hangi modelle daha iyi öğreniyor? Tek başına mı yoksa birisi ile birlikte mi daha iyi çalışabiliyor?

  Ödev yapma zamanının iyi organize edilmesini sağlayın. Sınıflara ve çocuğun ilgisine göre değişecek olan bu zaman diliminde gerekiyorsa ara vermekten kaçınmayın.

  Ödevin iyi not almasına katkı sağlamasının yanı sıra yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olacağını hatırlatmalı ve onu motive etmeliyiz.

  Okul-veli ilişkisinin iyi şekilde yürütülmesi ve ders çalışma şeklinde öğretmeninde alacağınız tavsiyeler size destek olacaktır.
 4. 4
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Çocuğunuza Ödev Yapmayı Sevdirebilirsiniz Nasıl mı?

  Birçok anne baba çocuklarının ödev yapmak istemediklerinden ve ödev saatlerinin adeta bir savaş halinde geçmesinden şikâyetçiler. Peki, çocuklar neden ödev yapmak istemiyor ve bu süre hem anne baba hem çocuk için neden bu kadar sancılı geçiyor? Anne babalar çocuklarının, ödevlerini severek yapması için nasıl bir tavır içinde olmalı? Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
  Empati Kurun
  Aslında anahtar kelime empati kurmak. Anne baba olarak öncelikle çocuklarınızı anlamaya çalışsın. Bir kaç dakika durun ve düşünün! Siz onların yerinde olsanız ne hissederdiniz ve nasıl davranırdınız. Ve size nasıl yaklaşılmasını isterdiniz. Çocuklarınızın bir günlük programını düşünmekle işe başlayalım.

  Çocuk, bir yetişkin gibi (anne babasıyla)sabah erkenden kalkıp okula gidiyor ve günün büyük bir kısmını okulda geçiriyor. Okulda ne kadar ders arası olsa da bütün gününü yoğun bir programla geçiriyor ve tıpkı sizin yoğun bir iş gününden sonra hemen eve dönmeyi iple çektiğiniz gibi istediğiniz gibi eve dönmeyi iple çekiyor. Okulun yoğun programıyla yorulan çocuk, eve döndüğünde daha kapıdan içeri girer girmez �hemen ödevlerini bitiriyorsun� gibi �ödev� kelimesinin telaffuz edilmesini veya okulla ilgili herhangi şey duymak istemiyor. Bütün gün evini özleyen çocuk, eve döndüğünde tek istediği biraz olsun okulu unutup, dinlenmek, evde eğlenceli vakit geçirmek. Kısacası evde olmanın tadına varmak istiyor. Bu nedenle çocuk eve döndüğünde o, konu açılmadıkça okulla ilgili bir şey konuşmayın. Eve geldiğinde çocuğunuzu sevgiyle karşılayın ve yeterince dinlenmesine izin verin.
  Ne Yapması Gerektiğini Söylemeyin
  Sıcak bir �hoş geldin� ile sevgiyle karşıladınız. Peki, sonraki tavrınız nasıl olmalı? Çocuk eve gelir gelmez �ellerini yıka, yemek ye, sonra ödevlerine başla� gibi emir yağmuruna tutulmak istemez ve sizin bunları rutin olarak söyleyeceğinizi bildiği için bu sözlerinize kulaklarını tıkayabilir ve hatta �yine başladı�� diye sizi dinlemez bile. Bu nedenle çocuğunuzun okuldan sonraki zamanında ne yapması gerektiği hakkında hiçbir şey söylemeyin ve evde neler yapması gerektiğine siz değil, o karar versin.

  Okul Sonrası Programına Kendi Karar Versin
  Çocuğunuza sorumluk vermeseniz hiçbir zaman büyümeyecek ve sorumluluk almayı öğrenemeyecektir. Bırakın ödevlerini ne zaman yapacağını o düşünsün. Ödev onun, sizin değil. Sizin göreviniz çocuğunuza zorla ödev yaptırmak değil, sadece ödev yapması için motive etmek. Bırakın ödev yapmadıysa sonuçlarına o katlansın ve davranışlarının sonucunu görerek, yaşayarak anlasın ve böylece sorumluluk almayı öğrensin. Bir birey olarak ona saygı duyun ve onun kendi seçimleri olduğunu unutmayın. � karnın aç mı? Yiyecek bir şeyler hazırlayım mı, yoksa dinlendikten (ya da biraz oyun oynadıktan) sonra mı yemek istersin. İstediğin oyunu oynayabilirsin fakat ödevini yatmadan önce yapmayı unutma olur mu� gibi sözlerle onun sorumluluk almasına ve ödev yapacağı saate kendi karar vermesine izin verin.

  Yeterince Dinlenmesine İzin Verin
  Çocuğunuz dışarı çıkıp top oynayarak mı, TV izleyerek mi, yoksa arkadaşlarını ziyaret ederek mi dinleniyor, günün yoğunluğunu çıkarıyorsa onunla meşgul olsun. Çocuğunuzu neyin yoracağına, neyin dinlendireceğine yine siz değil, bırakın o kara versin.

  Ödevleri Akademik Başarının Kriteri Görmeyin
  Çocuğunuzun okul başarısının sadece ödevlerini yapmaktan ibaret olduğunu düşüp baskıcı tavır takınmayın. Ödev akademik başarının sadece bir parçası, dersleri dinlemek, anlamak, okula severek gitmek ve arkadaş ilişkileri hepsi bir bütün olarak okul başarısını etkiliyor. Baskıcı yaklaşımınız sadece ödev yamak istememesine neden olamaz, gün geçtikçe okuldan soğumasına da neden olacaktır.

  Sadece Ödevleri Yaptığı İçin Sevmeyin! Koşulsuz Sevdiğiniz Mesajını Verin
  Ödev yapmak bir yerden sonra anne babalar için okul başarısı eşittir ödev oluyor ve anne babalar bunu o kadar gündemde tutuyor ki çocuk ödevini bitirince ödül alıyor, bitirmese cezalandırılıyor. Ödev yaparsa sevgi gösterisinde bulunuluyor. Bu öyle bir hale geliyor ki çocuk artık sadece ödevlerini yaptığı için sevildiğini düşünüyor ve ödevlerini yanlış bakmaktan yani sevilmemekten korkuyor ve kendini baskı altında hissediyor. Bu sadece ödevde söz konusu değil. Akademik başarı sevginin tek koşulu olmuş. Çocuk okulda biraz başarısızsa suratlar asılıyor ve seni sevmiyoruz mesajı veriliyor; başarılıysa sen benim �biricik oğlumsun, biricik kızımsın� deniliyor. Çocuklar tıpkı bizim gibi çeşitli nedenlerden dolayı bazı dönemlerde başarılı bazı dönemlerde başarısız olabilir. Önemli olan çocuğunuza her ne olursa olsun �seni koşulsuz seviyorum, sen benim için çok değerlisin� mesajını vermektir. O zaman çocuğunuz � ödevimi yanlış yaparsam annem babam beni sevmeyecek� korkusundan kurtularak, eğlenerek ödevini yapacak ve kuşkusuz daha başarılı olacaktır.

  Destek Alın
  Bazen çocuğunuza gösterecek sabrınız olmayabilir. Yorgun bir iş gününden sonra ödevler konusunda çocuğunuza yardım edemeyebilir ya da ödevlerine yardım ederken çok sinirli ve sabırsız davranabilirsiniz. Bu tavrınız çocuğunuzu olumsuz etkiyecektir. Bu nedenle çocuğunuza ödevlerini yaparken destek olacak bir başka insan bulabilirsiniz. Bu yeğeniniz, komşunuzun oğlu kızı ya da özel bir öğretmen olabilir. Önemli olan derslerine yardım edecek bilgi ve beceriye sahip, sabırlı ve güler yüzlü birini bulmanız. Bu ödev saatini daha eğlenceli hale getirecektir. Ayrıca bazı ünite konuları size yabancı gelebilir ya da o konuda hiçbir bilginiz olmayabilir. Bu durumda özel öğretmen çocuğunuzun okulda anlamadığı bir konuda da destek olacak ve okul başarısını artıracaktır. Bu çocuğunuzun ödevlerini severek yapmasına yardımcı olmuyorsa mutlaka bir pedagogdan destek alın. Bir defa pedagogun kapısını çalmanız ilerde psikologun, psikiyatrisin kapısını yüzlerce defa çalmanıza engel olacaktır.

  Kısaca özetlemek gerekirse çocuğunuzun çocuk olduğunu unutmayın ve ödevlerin çocuğunuzun hayatı değil, hayatında küçük bir ayrıntılı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu akademik başarı için şartlamayın. Bu çocukta baskı ve endişe yaratacak ve derslerine konsantre olmasına engel olacaktır. Hayat okul başarısından ibaret değil. Önce çocuğunuzun ruh sağlığı yerinde mutlu, kendiyle ve arkadaşlarıyla barışık sağlıklı bir birey olarak yetiştirmeyi amaçlayın. Akademik başarı sonradan kazandırılabilinir ama yanlış davranışların etkileri sonradan tam silinemez mutlaka bir iz kalır. Çocuğunuzu �çocuğunuz� olduğu için koşulsuz sevin ve bir birey olarak kendi seçimlerine saygı duyun.
  Çocuğunuzun ödevlerini severek yapması dileğiyle…
  Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş


 5. 5
  stella_97
  Yeni Üye
  onu sevdirmem için dediğini yaparım..

 6. 6
  ysra10
  Yeni Üye
  ben diğerleri gibi çok uzun şeyler yazmayacağım.. 15 yaşındayım ve kendi kardeşimden gördüğüm kadarıyla bişeylerin ucuna ödül koyularak çok rahat şeyler yaptırılabiliyo.. mesela ödev yaparsan seni tiyatroya , sinemaya , parka götürcem.. sonra sevdiği ve örnek alabileceği kişilerle konuşturabilirsiniz.. şiddet olunca iyice soğur..

 7. 7
  Ziyaretçi
  merhama benim ekizlerim var birinci sınıf a başladılar ikiside ayrı sınıftalar ve farklı derslerle geliyorlar yaptırmam zor oluyor ne yapmalıyım lütfen acil cevap verin

+ Yorum Gönder
çocuğuma ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim,  1.sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır,  çocuğum ders çalışmak istemiyor,  birinci sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır,  cocugum ders calisma nasil sevdirebilirim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi