Sony PSP (PlayStation Portable)

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Sohbet - Muhabbet Bölümünden Sony PSP (PlayStation Portable) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AyhaN
  Emekli
  Reklam

  Sony PSP (PlayStation Portable)

  Reklam  Sony PSP (PlayStation Portable)

  Forum Alev
  Arkadaşlar psp'yi bilmeyenler için açıklama....

  PlayStation'un gücü cebinize sığacak bir cihaza indirildi

  Sony'nin oyun konsolu alanına geç girdiği halde PlayStation serisiyle ciddi başarı elde ettiği ortada. Sega ve Nintendo gibi sektörün devlerini kolayca kenara iten Sony evlere girmeyi kolayca başardı. Evlerde PlayStation serisi çok güçlü olsa da, oyun meraklılarının ceplerine hükmeden firma çok uzun yıllardır Nintendo'ydu. Gameboy serisiyle Nintendo, taşınabilir oyun konsolları alanında hiç bir firmaya kısmet olmayan bir başarının keyfini sürüyordu.

  Sony'nin bu karlı sektöre el atmaya niyetlenmesi büyük sürpriz oldu. Firma, PlayStation ailesine taşınabilir bir ürün ekleyeceğini ilk kez Kasım 2003'de duyurdu. PlayStation Portable tanımının kısaltılmışı olan PSP ismiyle sunulan cihaz 13 Aralık 2004'de Japonya'da satışa sunuldu, 1 Eylül 2005 itibariyle de Avrupa'da ve ülkemizde satılmaya başladı. PSP şu ana kadar tüm dünyada milyonlarca satılmış durumda, ama tabii ki Gameboy serisini yıllardan beri satmakta olan Nintendo'nun satış rakamlarına henüz ulaşmış değil. Zaman içinde PSP'nin Gameboy'dan çok daha başarılı bir platform haline geleceği tahmin ediliyor.
  Bugün DarkHardware'de Sony'nin bu yeni ve ilginç cihazını enine boyuna inceleyeceğiz.

  Sony PSP PlayStation Portable.jpg

  PSP'nin en göz alıcı yanı: 4.3" LCD ekran

  PSP, 170 mm x 74 mm boyutlarında ve 23 mm kalınlığında, piliyle birlikte 280 gram gelen bir taşınabilir oyun konsolu. Cihazın dış yüzeyi siyah renkli plastikten üretilmiş, henüz ülkemizde rastlanmasa da beyaz renkli PSP'de satışa sunulmuş durumda.
  Sony PSP'yi elinize aldığınızda ilk farkedeceğiniz şey, cihaza bütünüyle hakim durumdaki ve daha önce hiç bir taşınabilir cihazda görmediğiniz büyüklükteki LCD ekran. Sony'nin kullandığı bu pahalı LCD ekranı kullanan başka bir taşınabilir cihaz şimdilik yok. PSP'nin 4.3" boyutunda, 16.7 Milyon renk destekli ve 480x272 çözünürlüklü, 16:9 oranında geniş formatlı ekranının yanında diğer firmaların satmaya çalıştıkları 320x240 piksel çözünürlüklü ve 4:3 oranlı ekranlara sahip "Portable Media Center" denilen cihazlar açıkçası çok zavallı duruyorlar.


  Ekran gayet büyük, renkler parlak, görüntü çok keskin ve ekranın 4:3 değil de 16:9 orantısında olması özellikle film izlemek için ideal olduğunu anlatıyor.
  PSP'nin ekranında gözlediğimiz tek can sıkıcı yön, ekranın tepki süresinin oldukça düşük olması, özellikle kırmızı renkte bu durumun çok net ortaya çıkması. PSP'nin ekranını Sharp firması üretiyor ama ürün Sharp'ın standart ürünleri arasında gözükmediğinden tepki süresinin tam olduğunu öğrenmek olanaksız. Bizim kişisel tahminimiz, tepki süresinin 25ms civarında olduğu yönünde. Ridge Racer gibi hızlı oyunlarda bazen arabaların arka farlarının ekranın yarısını kaplayabilen kırmızı izler bırakması tepki süresi için hiç iyi şeyler anlatmıyor. Öte yandan, bu konuyu çok fazla kafaya değeceğini de sanmıyoruz, çünkü bir yandan da bu yüksek tepki süresi oyunlara "motion blur" efektine benzer bir efekt katıyor, oyunu oynarken herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor. 2. 2
  AyhaN
  Emekli

  --->: Sony PSP (PlayStation Portable)

  Reklam  işte psp resimleri

  Sony PSP PlayStation Portable 0.jpg

  Sony PSP PlayStation Portable.png 3. 3
  AyhaN
  Emekli
  evet arkadaşlar işte buda psp oyun umd (unıversal media disc) 'i

  Sony PSP PlayStation Portable umd diski.gif 4. 4
  aqavj
  Yeni Üye
  bence çok gereksiz bi alet oınun yerine ps3 al daha iyi ama genede seyahat edenler için iyi

 5. 5
  hate me
  Üye
  bende psp var arkadaşlar öneribilceğiniz oyun var mı psp için

 6. 6
  ÆSiя
  Özel Üye
  bu oyunların korsanı cıkmıyor orası kötü :)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi