Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Slayt Gösteriler Bölümünden Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alicanavar
  Özel Üye
  Reklam

  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

  Reklam  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

  Forum Alev
  Türkiye'nin Dünya üzerindeki yeri ve önemi ile ilgili hazırlamış olduğum power point sunusunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
  Faydalı olması dileğiyle.......

  http://www.upload.gen.tr/d.php/s1/pdbg1fln/_rkiye_nin_D__nya___zerindeki_Yeri_ve___nemi.ppt.h tml 2. 2
  klav
  Özel Üye

  Cevap: Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

  Reklam  Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği noktada bir köprü durumunda, dünya güç dengesini etkileyebilecek sürekli ve çok yönlü çıkar ve güç çatışmalarına sahne olan, Orta Doğudaki petrol kaynaklarına yakınlığı ve Orta Asya’daki Türk devletleri ile entegre olabilme avantajı nedeniyle önemli bir jeopolitik ve jeostratejik konuma sahiptir.


  Akdeniz'in egemenlik kapılarından biri olan Marmara Denizi ve Boğazlar bölgesini elinde bulundurması, Orta Doğu, Basra Körfezi’nden Ege’ye kadar Doğu Akdeniz'i kontrol edebilecek coğrafi konumu ile bölgedeki bütün ülkelerin güvenlik ve her türlü ulaşım faaliyetlerini çok yakından ilgilendirmektedir.


  Bölgede cumhuriyet ve demokrasi ile idare edilen, tek müslüman ve laik bir ülke olan Türkiye, altmış yedi milyonluk nüfus potansiyeli, zengin yeraltı ve yerüstü kaynakları, ayrıca her geçen gün gelişmekte olan ekonomik ve teknolojik gücü ile bölgede mevcut politik, askeri ve ekonomik dengeyi bulunduğu tarafa kazandırabilecek milli güce ve coğrafyaya sahip bir bölge devletidir.


  Dünyada besin ihtiyaçlarını kendi kaynaklarından karşılayabilen ve ihtiyaç fazlası ürün sağlayabilen nadir ülkelerden biridir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel bir şekilde bizlere yardımcı oldunuz elleriniz dert görmesin+ Yorum Gönder
türkiyenin dünya turizmindeki yeri,  türkiyenin dünya üzerindeki yeri ile ilgili slayt,  dünya ticaretinde ülkemizin payı slayt,  türkiyenin dünya üzerindeki yeri ve önemi kısaca,  turkiyenin dunya uzerindeki yeri ve onemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi