Peygamber Kıssaları: Hz. Zekeriya (a.s.)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Siyer Bölümünden Peygamber Kıssaları: Hz. Zekeriya (a.s.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Peygamber Kıssaları: Hz. Zekeriya (a.s.)

  Reklam  Peygamber Kıssaları: Hz. Zekeriya (a.s.)

  Forum Alev


  * HZ. ZEKERİYYA (A.S.)
  Zekeriyya (a.s) isrâilogullarinin peygamberi oldugu gibi, ayni zamanda onlarin bilgini, reisi ve müsaviri yani danismani idi (es-Sa'l-ebî, el-Arais, 1951, 372).
  Zekeriyya (a.s)'in hanimi isa (a.s)'in annesi Meryem'in teyzesi isâ idi. Zekeriyya (a.s) da, Meryem'e bakmakla mesgul oluyordu. O'na Beyt-i Makdis'te bir yer yapmisti. Zekeriyya 'a.s) bir gün "Allah bize hayirli bir evlat verebilir seklinde düsündü" ve hayirli bir evladin olmasi için Allah'a gizlice söyle dua etti:
  "Rabbim! Gerçekten kemiklerim zayifladi, saçlarim agardi, Rabbim!.Sana yalvarmaktan dolayi herhangi bir seyden mahrum kalmadim. Dogrusu, benden sonra yerime geçecek yakinlarimin iyi hareket etmeyeceklerinden korkuyorum. Karim da kisirdir. Katindan bana bir ogul bagisla ki, bana ve Yâkub ogullarina mirasçi olsun! Rabbim! O'nun, senin rizani kazanmasini da sagla!" (Meryem,19/4,5,6)
  Gücü her seye yeten Yüce Allah, Zekeriyya (a.s)'in duâsini kabul etti ve O'na bir erkek evlad verecegini müjdeledi:
  "Ey Zekeriyya! Sana Yahya isminde bir oglani müjdeliyoruz. Bu adi daha önce kimseye vermemistik" (Meryem, 19/7).
  Zamani gelince, Zekeriyya (a.s)'in oglu Yahya (a.s) dünyaya geldi.
  Yukarida görüldügü gibi, Zekeriyya (a.s) ile ilgili olarak zikredilen âyetlerin çogu, dua mahiyetindedir. O, çok dua eden, Allah'in emir ve yasaklarina riayet ederek tam bir teslimiyet içinde yasayan Yüce bir peygamberdi. Allah: "Zekeriyyâ, Yahyâ, isa ve ilyas'a da (yol göstermistik). Hepsi iyilerden (idi)ler" (el-En'âm, 6/85) diyerek onu sahit peygamberlerle birlikte anmistir.
  Zekeriyya (a.s) bu sekilde ömrünü ibâdetle geçirdi. Daima Insanlari Yüce Allah'a inanmaya ve O'nun yolunda yürümeye cagirdi. fakat azmis olan, küfre dalan ve önünü görmeyecek kadar gözü dönenler, onu sehid ettiler. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Peygamber Kıssaları: Hz. Zekeriya (a.s.)

  Reklam  çok sağolun din ödeviydi teşekkürler 3. 3
  Ziyaretçi
  valla ıse yaradı darısı basınıza 4. 4
  Ziyaretçi
  valla bmnmde dn ödevimdi çk iyi oldu

+ Yorum Gönder
hz zekeriya kıssası,  zekeriya peygamber kıssası,  hz zekeriyanın kıssası,  hz zekeriya nın kıssası,  zekeriya peygamberin kıssası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi