Peygamber Kıssaları: Hz. Davud (a.s.)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Siyer Bölümünden Peygamber Kıssaları: Hz. Davud (a.s.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Peygamber Kıssaları: Hz. Davud (a.s.)

  Reklam  Peygamber Kıssaları: Hz. Davud (a.s.)

  Forum Alev
  Hz. Davud'un Kıssası Kısa

  Hz. Musa'nin vefatindan sonra, yine israilogullari isyanin karanligina daldilar. Azginlik yaparak Hz. Musa'nin Allah'tan getirdigi akîdeyi terk etmeye basladilar. Cenâb-i Allah, onlarin üzerlerine baska bir kabîleyi musallat etti.
  israilogullari Hz. Musa'nin vefatindan sonra Filistin çevresine yerlesmis bulunan Amâlika Kabilesi ile karsi karsiya geldiler. israilogullari Amâlika ile yaptiklari bir savastan maglup çiktilar.
  israilogullari tarafindan kutsal kabul edilen bir sandik vardi. Kur'ân-i Kerim'de bu sandiga "Tâbût"* adi verilmektedir. Amâlikalilarla yapilan savas sonucunda bu sandik Câlût (Golyat)'in eline geçmisti. israilogullari bunun acisini duyuyorlar,
  Amâlika ordularinin basinda Câlût (Golyat) bulunuyordu. Câlüt'un ordusuyla karsi karsiya gelen mümin kitle söyle dua etti: "Ya Râb, üzerinize sabir ve sebat ihsan eyle, ayaklarimizi sabit kil ve kâfir kavme karsi bize yardim et. " (el-Bakara, 2/250)
  Tâlût'un ordusunda Dâvûd (a.s.) bulunuyordu. Dâvûd (a.s.), Hz. Yakub'un neslinden idi. israilogullarindan olan Dâvûd, daha küçük yasta bir delikanli iken, hak davanin amansiz düsmani, zorba ve güçlü ordulara sahip olan Câlût ile yaptigi mücadeleyi kazanmis ve bu savasta Câlût'u sapan tasiyla öldürmüstü. Bu olayda Allah'a tevekkül eden müminlerin zalimleri nasil yendigi gösterilmektedir.
  Câlût'un öldürülmesiyle Amâlikalilar bozguna ugradilar, darmadagin oldular. Bu olaydan sonra halk, Hz. Dâvûd (a.s.)'a daha çok sevgi ve saygi göstermeye basladi.
  Tâlût'un ölümünden sonra yerine Dâvûd (a.s.) geçti. Ona hem yönetim, hem peygamberlik verildi; "...Dâvûd'a daglari ve kuslari boyun egdirdik. Onunla beraber tesbih ediyorlardi. Biz (bunlari) yapariz." "Ona, sizi savasin siddetinden korumak için zirh yapmayi ögretmistik. Ama siz, sükrediyor musunuz ki?" (el-Enbiya, 21/78, 80) israilogullari, Hz. Dâvûd zamaninda en parlak dönemlerini yasamislardir. Dâvûd (a.s.) Kudüs'ü fethetmis, kendisine baskent yapmisti.
  Hz. Dâvûd, hem hükümdar, hem peygamberdi. Bir nimet olarak bu iki özellik ona verilmisti. O, israilogullarini kirk yil yönetti ve Rabbine kavustu. Hz. Dâvud (a.s.)'in yerine oglu Hz. Süleyman (a.s.) geçti ve ona da peygamberlik geldi. Hz. Dâvûd, bir gün oruç tutar, bir gün yerdi. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamber Kıssaları: Hz. Davud (a.s.)

  Reklam  Hazreti Yakup'un soyundan olan hazreti Davut, kuranı kerimde calut ve yönetimi altındakilerle olan mücadelesi ve galibiyeti anlatılmaktadır. Hazreti Davut'tan sonra yönettiği yerlerin başına oğlu geçmiştir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN NE MURADINIZ VARSA VERSİN 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler allah siZden razı olsun

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bence çok iyi işime yarayacak sınavda çıkacak inş yardimci olur

+ Yorum Gönder
hz davud kıssası,  hz davud un kıssası kısaca,  hz davut kıssası,  hz davud un kıssası,  hz davudun kıssası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi