Deniz Altı Filimleri

+ Yorum Gönder
Müzik ve Sinema Köşesi Bölümünden Deniz Altı Filimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Deniz Altı Filimleri

  Reklam  Deniz Altı Filimleri

  Forum Alev
  Denizaltı filmleri

  Özellikle askeri filmlere ve birazda yakın tarihe meraklı olduğum için bu filmeri seviyorum. Dar bir konu ve genelde senaryoları birbirlerine benzer. İşte denizaltıyla sefere çıkılır, tehlike atlatılır, destroyer gelir üzerlerine bombalar atar, güdümlü füzeler atılır, telsiz veya harita kısmında arıza çıkar, sonra bunlar düzeltilir, ...vs...vs. Yani birsürü teknik ayrıntı işlenir. Bu detaylara ilginiz varsa film sizin için sırf bu konularıyla bile cazip gelir.

  Denizaltı filmlerinde beni en çok etkileyen konu ise çok uzun süre denizaltında birbirleriyle yaşamak zorunda kalan askerlerin ve subayların durumları. İlk başta herşey çok güzeldir, sefere çıkmanın bir heyecanı vardır ama ilk bir hafta geçtikten sonra bu heyecan, kapalı bir alanda kalmanın verdiği sıkıntıya dönüşür, gerginlikler-çekişmeler başlar. İşte bu sıkıntıyı veya daha doğrusu o psikolojiyi görmek ve biraz yaşamak isterim ben seyirci olarak.

  Bugüne kadar izlediğim Denizaltı filmleri ve nacizane yorumlarım, görüşlerim.


  Das Boot

  Yönetmen : Wolfgang Peterson
  Oyuncular: Jürgen Prochnow,

  Konu : 2. Dünya Savaşı esnasında kuzey denizinde alman ve müttefik denizaltılar arasındaki çarpışmalar

  Alman Yönetmen Wolfgang Peterson'un esasında TV için çektiği bir dizinin sinemaya uyarlanması. TV dizisi sanırım 6 saatlik ama sinema versiyonu yanlış hatırlamıyorsam 150 dk. DVD' de bulunan Director's Cut, yani yönetmenin kurgusu olan versiyonu ise 210 dk civarı. Film oldukça ağır geçiyor diye düşünmüştüm ilk izlediğimde, ama daha sonra alttaki diğer denizaltı filmlerini izlediğimde anladım ki, Das Boot kendi dalında bir başyapıt. Çünkü hem teknik detaylar çok zengin, hemde askerlerin psikolojisi, deniz altında ortam vs çok güzel anlatılmış ve gerçekten kendinizi denizaltında hissediyorsunuz. Tabi sürenin uzun oluşununda etkisi büyük.
  Bir ara TV versiyonunda DVD' leri çıkacak falan deniyordu ama henüz ses yok.


  U-571

  Yönetmen : Jonathan Mostow
  Oyuncular: Matthew McConaughey, Harvey Keitel, Jake Weber

  Konu : Yine 2. Dünya Savaşı esnasında geçiyor. Almanların denizaltısının ve içindeki Enigma şifreleme cihazının ele geçirilmesi.

  Ses efekti dalında oscar alan bu film bir iki tarihsel saptırma içerse de esasında izlenebilir bir film. Örnek vermek gerekirse Enigma cihazının ele geçirilmesi amerikalılar tarafından değil, ingilizler tarafından olmuştur. Ben çok kötü bir kopyada izlemiştim, inglizce altyazılar çinliler tarafından eklenmiş ama berbattı. Pek anlaşılmıyordu. En yakın zamanda tekrar izlemek istiyorum

  U-571 ve Das Boot ile ilgili diğer bir topic vardı forumda : http://www.sinemaforum.com/viewtopic.php?t=269


  The Hunt for the Red October - Kızıl Ekim

  Yönetmen : John McTiernan
  Oyuncular: Sean Connery, Alec Baldwin

  Konu : Soğuk savaş esnasında Nükleer savaş başlığı taşıyan rus denizaltısının rus kaptanı tarafından kaçırılır. Savaş paniği başlar, oysa kaptanın amacı amerikaya iltica etmektir. CIA ajanı Jack Ryan ise olayı araştırır. Pek aklımda kalan extra bir olayı yoktu sanırım filmin.


  Crimson Tide - Denizde İsyan

  Yönetmen : Tony Scott
  Oyuncular: Gene Hackman, Denzel Washington, Viggo Mortensen, James Gondolfini

  Konu : 90' lı yıllarda asi rus kuvvetlerinin bir kaç denizaltılık nükleer kuvvete sahip olması ve amerikayı ve bütün dünyayı nükleer savaş tehlikesine atması.

  Oyuncular açısından en güçlü denizaltı filmi. Nükleer tehlike esasında gemideki iki kaptan arasında anlaşmazlık çıkıyor ve bunun üzerine isyan hareketleri başlıyor. Film esasen nükleer savaş başlığı kullanma yetkisinin değişikliğe uğramasını irdeliyor. Kaptanlar arasındaki gerilim çok ön planda.

  Bunun dışında denizaltı ile ilgili K-19 filmi vardı bu sene. Harrison Ford oynuyordu sanırım yine bir rus kaptan rolünde hatta. 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Deniz Altı Filimleri

  Reklam  Deniz altı filmleri genel olarak macera dolu filmlerden oluşmaktadır. Bazen gerilim bazen de korku sahnelerinin yaşandığı tetikte kalmamızı sağlayan filmlerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi