Bahar yorgunluğundan kurtulmanın bitkisel yolları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Bahar yorgunluğundan kurtulmanın bitkisel yolları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Bahar yorgunluğundan kurtulmanın bitkisel yolları

  Reklam  Bahar yorgunluğundan kurtulmanın bitkisel yolları

  Forum Alev
  * Öğün atlamayın, her 3–4 saatte bir, yiyin.

  * Baharatlı ya da yağlı besinler mide yanmasına neden olabilir, kaçının.

  * Uzun süreli zindelik hissi için güne tam tahıl ürünleri ve meyve gibi yağ oranı düşük, lif oranı yüksek bir kahvaltıyla başlayın. Ekmek, mısır gevreği gibi karbonhidratlar serotonin hormonunun salgılanmasına neden olarak rahatlatıcı görev görürler. Sabah enerjisini artırmak için kahvaltınıza mutlaka meyve sularını ekleyin. Bazı meyve suları sabah saatlerinde mide asitliğini değiştirerek yanmalara neden olabilir. Meyve seçimi bu konuda önemlidir, ananas, elma ve üzüm doğru alternatiflerdendir.

  * Karbonhidrat oranı düşük beslenme alışkanlığı halsizliğe neden olur. Mutlaka her öğünde sebze, meyve ve tahıl tüketmeye özen gösterin. Sebze sevmeyenler için domates suyu içmek alternatif olabilir. Domates suyu ile kan dolaşımınızı hızlandırarak, düşen enerjinizi yükseltebilirsiniz.

  * Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve akabinde yine uyku hali çöküyorsa glisemik indeksi düşük meyve suyu karışımları hazırlayın. Örneğin meyve suyu içine yağsız süt veya yoğurt ekleyip, öğütülmüş keten tohumu veya kıyılmış bademle zenginleştirip tarçınla tatlandırabilirsiniz. Bunun için en uygun meyve suları nar, şeftali, çilek, ananas, kivi, böğürtlengillerdir.

  * Basit şeker oranı yüksek besinler, kafein oranı çok yüksek olan içecekler den uzak durun. Bunlar günün ilerleyen saatlerinde sersemlik hissi yaratabilir.

  * Yatmadan önce hafif şeyler yiyin.

  * Öğününüzün temelini makarna, tatlı, patates kızartması gibi kan şekerinde anormal dengesizliklere yol açan besinler oluşturuyorsa, bu uyku haline yol açabilir.

  * Alkol tüketmemeye özen gösterin. Merkezi sinir sistemini baskılayan alkol bir kaç saat sonra aşırı yorgunluğa yol açar. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Bahar yorgunluğundan kurtulmanın bitkisel yolları

  Reklam  Bahar ve yaz aylarında insanların kendilerini yorgun hissetmelerine bahar yorgunluğu denmektedir.Havaların değişmesi ile bu durumun olması normal karşılanmaktadır.Fakat çeşitli bitki çayları ile kendinizi daha dinç hissetmek mümkün olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi