Fesleğenin Faydaları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Fesleğenin Faydaları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Fesleğenin Faydaları Nelerdir

  Reklam  Fesleğenin Faydaları Nelerdir

  Forum Alev
  Fesleğenin Faydaları Nelerdir

  Ferahlatıcı kokusuyla fesleğen, bazen baharat olarak bazen dekoratif parça olarak kullanılıyor. Yeşil rengiyle pozitif enerji veren fesleğen, bilim adamlarının ilgisini çekti ve faydaları araştırıldı! Diyetten, eklem hastalıklarına kadar birçok alan yarar sağlayan fesleğenin araştırmalara göre faydaları Yüksek Topuklar'da!

  Fesleğenin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu anlaşıldı. Şeker düzeyini azalttığı için şeker hastaları için de önerildi... Ne yazık ki henüz bir fesleğen hapı mevcut değil ama salata olarak yenmesi çok faydalı" diyen araştırmacılar diyetlerde de fesleğen kullanımının kilo vermede etkili olduğunu söyledi.

  Manchester'daki İngiliz İlaç Konferans'nda sunulan araştırmaya göre romatizma hastalarına fesleğen yedirildi. Hastaların yüzde 73 gibi yüksek bir oranında şişme ve ağrıların azalıp, yok olduğu görüldü.

  Fesleğenin bronşit, astım gibi ödem yapan ve insanın yaşam kalitesini düşüren hastalıkları da etkili biçimde azalttığı saptandı.

  Fesleğenin diğer faydaları ise şöyle sayılabilir: Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatır. Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir. Cildi rahatlatır. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirir. Fesleğen yağı selülit şikâyetlerini azaltır.

  Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır. Süs bitkisi olarak da kullanılır. Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi canlıları uzaklaştırır. Esans yapımında da kullanılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda koku ve lezzet vermek için kullanılır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Fesleğenin Faydaları Nelerdir

  Reklam  Sineklere karşı mücadelede fesleğen önem taşımaktadır.Bir çok yemek ve salatalarda baharat olarak da kullanılmaktadır.Sinir sitemi üzerinde oldukça fazla etkileri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi