Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var

  Reklam  Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var

  Forum Alev
  Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var
  Özellikleri: Avrupa’da, Kuzey Afrika’da ve Batı Asya’da doğal olarak yetişen sarı kantaron, 30 ile 80 santimetre boyuna kadar yükselebilen, tüysüz, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Anadolu’da yaygın olarak yetişen bitkinin kullanımı oldukça yaygındır. Kırmızı, sarı, mavi ve nadiren beyaz çiçekli çeşitleri vardır. Hekimlikte sarı çiçekli olanları tercih edilir. Yaprakları karşılıklı ve sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renklidir. Çoğunlukta acı olan kökleri kullanılır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydaları: Hafif depresyon durumlarında kullanılan sarı kantaron, huzursuzluk durumlarında rahatlatıcı özelliktedir. Kullanan kişinin uyku düzenini sağlar.

  Kantaron Yağı: İç ve dış yaraları tedavi eder. Bir çorba kaşığı içilirse, ülser ve idrar yollarındaki yaraların iyileşmelerini sağlar. Dış yaralara haricen sürülür. İshali kesip, mide ağrılarını dindirir. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirici özelliği vardır.
  Kullanım Şekli ve Dozu: Çay şeklinde demlenip, tüketilir.

  Yan Etkileri: İntihar riski olan kronik depresyon durumlarında kullanılmamalıdır. Kullanılırken güneşlenilmemesi gerekir. Hamile ve emziren kadınların kullanması sakıncalıdır. Birkaç gün içinde ameliyat olacak hastaların da sarı kantaron haplarını kullanmaları sakıncalıdır. Reçeteli antidepresan, sakinleştirici, doğum kontrol hapları, epilepsi ilaçları AIDS’e karşı ilaçlar kullanan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Sarı kantaron ne işe yarar nelere faydası var

  Reklam  Sarı kantaron bitkisi insanların sinir ve asabiyet konularında rahatlamalarını sağlamaktadır.Bunun yanında yağı da masaj olarak kullanılmakta ve eklem ağrılarına ve romatizmaya iyi gelmektedir.+ Yorum Gönder
sari kantaron ne işe yarar,  kadınlarda sinirveasabiyet
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi