Şahterenin Faydaları, Şahtere yararları nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Şahterenin Faydaları, Şahtere yararları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  can_kuzu
  Üye
  Reklam

  Şahterenin Faydaları, Şahtere yararları nelerdir

  Reklam  Şahterenin Faydaları, Şahtere yararları nelerdir

  Forum Alev
  Şahtere otu ve Faydaları, şahtere otu kullanımı,


  Şahtere; Karaciğer hastalıklarına, sarılığa, uyuz ve egzamaya, idrar söktürmeye, kanı temizlemeye, basura, damar sertliğine, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına, safra kesesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve cilt hastalıklarına faydalıdır.

  Alerji

  100 gr. şahtere ve 50'şer gr. karabaşotu, papatya ve ebegümeci, 3 litre suda 5 dakika kaynatılır. Soğutulup süzülür. Yemeklerden önce bir su bardağı içilir.

  Ateş düşürme

  100'er gr. şahtere, papatya, ebegümeci ve hindiba, çelik tencerede ve 3 litre suda kaynatılır. Yemeklerden önce, ılık olarak ve balla tatlandırılıp bir fincan içilir.

  Sarılık

  20'şer gr. şahtere, pelin otu, sinameki, karabaş otu, çuha çiçeği, aynısafa, hindiba, kantaron, anason, nane, kurt pençesi ve andız kökü, 21 su bardağı suda 5 dakika kaynatılır. soğutulup süzüldükten sonra dolaba konur. Yemeklerden yarım saat önce üzüm pekmezi ile tatlandırılarak bir çay bardağı içilir.

  Ayrıca aşağıda tarifi verilen macunla birlikte kullanılırsa faydası artar:

  100'er gr. zerdeçal, ısırgan tohumu, polen, arı sütü ve rezene, 1 kg. andız pekmeziyle karıştırılıp macun yapılır. Bu macun yemeklerden sonra sütle birlikte bir çorba kaşığı alınır.

  Egzema

  50'şer gr. şahtere, yavşan otu, ısırgan otu, kurtpençesi, mersin yaprağı, at kuyruğu ve karakafes, 4 litre suda 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulup süzülür. Yemeklerden önce bir fincan içilir. Ayrıca, 30 gr. tereyağı (tuzsuz), 20'şer gr. ardıç katranı, bal ve 10 gr. kına, karıştırılılarak krem yapılır ve sabah-akşam yaralara sürülür. 3 ay kullanılmalıdır.

  Damar sertliği

  20'şer gr. şahtere, karabaş otu, papatya, kantaron, fesleğen, alıç çiçeği, civan perçemi ve ökse otu, 24 su bardağı suda 7 dakika kaynatılıp süzülür. Yemeklerden önce yarım limon sıkılıp bir fincan içilir.

  Kanı temizleme

  20'şer gr. şahtere, aynısafa, yavşan otu, ardıç tohumu, kereviz tohumu, hindiba, kekik, papatya ve ada çayı, 4 litre suda 5 dakika kaynatılır, süzülüp dolaba konur. Yemeklerden 1 saat önce 1 fincan içilir.

  Karaciğer iltihabı ve tıkanıklığı

  50'şer gr. şahtere, hindiba, rezene, papatya, pelin, anason, kantaron, ısırgan yaprağı ve civan perçemi, 5 litre suda 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulup süzülür. Yemeklerden önce balla tatlandırılarak bir fincan içilir. 2 ay kullanılmalıdır. Ayrıca bu uygulama sırasında, yemek aralarında 2 çay kaşığı polen bir miktar sıvıyla yutulur.

  Damar tıkanıklığı

  50'şer gr. şahtere, civan perçemi, oğul otu, karabaş otu, havlıcan ve zencefil ve 150 gr. ökse otu, 4 litre suda 30 dakika kaynatılır. Soğutulup süzüldükten sonra dolaba konur. Yemeklerden 1 saat önce bir limon sıkılarak bir fincan içilir.

  Kepek

  Şahtere otu hem kepeği önlüyor hem de cilde tazelik katıyor. Bu bitkinin saplarını beş dakika kaynatın. Daha sonra sabahları aç karnına, akşamları ise yatmadan önce için. Tüketirken bal veya şeker eklemeyin. En az bir hafta süren düzenli kullanımdan sonra olumlu etkileri görülmeye başlıyor. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şahterenin Faydaları,Şahtere yararları nelerdir

  Reklam  Vücutta oluşan herhangi bir hastalıktaki mikropları yok etme özelliği olan şahterenin, böbrek sorunları, idrar söktürme, basur, egzama gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
şahterenin faydaları,  şahterenin tüm faydaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi