Tarçın ve kırmızı biber kanseri önlüyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Tarçın ve kırmızı biber kanseri önlüyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Tarçın ve kırmızı biber kanseri önlüyor

  Reklam  Tarçın ve kırmızı biber kanseri önlüyor

  Forum Alev
  Sağlıklı beslenme, çağın en önemli hastalıklarından sayılan kansere karşı bizleri koruyabiliyor. Prof. Dr. Faruk Memik, son yıllarda artış gösteren kanser vakalarında, insanların beslenme alışkanlıklarının etkili olduğunu savundu. Araştırmaların, özellikle kolon, mide, yemek borusu, akciğer ve meme kanserlerinde beslenme ve çevre etkisinin önemli olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Memik, şöyle konuştu: "Dünya kolon kanseri haritasına bakarsak, bu kanser türüne daha çok Avrupa´da, özellikle Kuzey Avrupa´da çok rastlandığını görüyoruz. Ekonomik olarak ilerlemiş, zengin, yani çok beslenen, enerji alımı çok, fiziksel harcaması az olan insanlarda kolon kanserinin arttığı belirlenmiştir. Demek ki, bu kanser türünün beslenmeyle direkt ilişkisi var.”
  YEMEK ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİRMELİYİZ
  Türkiye´de de sanayide ilerlemiş bölgelerde kolon kanserinin, kırsal bölgelere göre daha çok görüldüğünü anlatan Memik, "ABD´de kolon kanseri çok fazla, Japonya´da çok az ama ABD´ye göç eden Japonlarda da kolon kanserinin yükseldiği görülmüş. Yani Japon, Amerikalı gibi yemek yemeye başladığında kanser olma riski artıyor. Gelişmekte olan ülkelerde yemek borusu ve mide kanseri daha fazla görülürken, gelişmiş ülkelerde kolon, meme ve akciğer kanseri artıyor. Demek ki, kanser çevreye, beslenmeye göre artan veya azalan bir hastalık."
  POSALILILAR AĞIRLIKTA OLMALI
  Prof. Dr. Memik, araştırmaların, kanserlerin yüzde 50 oranında beslenme, yüzde 33 oranında da sigara ve diğer tütün ürünlerine bağlı olarak ortaya çıktığını gösterdiğine dikkati çekti.
  Kuzey Avrupa ve ABD´nin kolon kanserinde ilk sıralarda yer almasının nedeninin, bu bölgelerde taze meyve ve sebze tüketiminin çok az olmasından kaynaklandığını anlatan Memik, şöyle devam etti: "Ne kadar fazla et ve yağ tüketirseniz, kalın bağırsak kanserine yakalanma riskiniz o kadar çok artıyor. Ne kadar fazla posalı yerseniz kansere yakalanmama şansınız o kadar artıyor. Nitekim Akdeniz bölgesi insanında bu tip kanserler daha az görülmektedir.”

  Turp faydalı
  Sebzelerde, zararlı böcekleri öldürmeye yarayan, kendilerini korumak için geliştirdikleri salisilik asit gibi bazı maddeler vardır. Bunların kansere karşı insanları koruma özellikleri olduğu da belirlenmiştir. Örneğin brokolide, turpta acı buruk tadı veren madde, sulpharaphen denilen maddedir. Bunlar kansere karşı koruyucudur. Kırmızı acı biberin, tarçın ve narenciye meyvelerinin içeriğinde kanser oluşumunu önleyecek önemli maddeler vardır. Uygun yiyecekleri yiyerek kanserden korunmak mümkündür."


 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Tarçın ve kırmızı biber kanseri önlüyor

  Reklam  İnsanların beslenmeleri sağlıklarını direk ilgilendiren konuların başında gelmektedir.Yeterli dengeli beslenmek ve spor yapmak sağlık için önem taşımaktadır.Tarçının bilinen faydaları arasında zinde tutmak ve bazı hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi