Tomurcuk Şifalı Bitki

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Tomurcuk Şifalı Bitki ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Tomurcuk Şifalı Bitki

  Reklam  Tomurcuk Şifalı Bitki

  Forum Alev
  Tomurcuk
  Prof.Dr. Harun AVCI


  Bitkilerin en dikkat çekici organlarindan birisi de içerisine renk renk çiçek, yaprak ve sürgün taslaklarinin dercedildigi tomurcuklardir. Tomurcuklar, sürgünler üzerindeki yapraklarin koltuklarinda veya diger yasli dallar üzerinde tesekkül ederler. Bu tomurcukta, öz, meristem doku ve dis tabaka olmak üzere üç kisim bulunur. Meristem dokusunun yavas yavas farklilasmasiyla yaprak ve çiçek taslaklari meydana gelir. Kayisi gibi sert çekirdekli bazi meyve türlerinde çiçek ve yapraklar ayri gözlerde tesekkül eder. Buna karsilik elma ve armut gibi yumusak çekirdekli meyve türlerinde bir çiçek gözünde çiçekler ve yapraklar birlikte bulunurlar. Asmada da yaprak taslaklari ve salkim taslaklari ayni tomurcuk içerisindedir. Bu tomurcugun içinde umumiyetle üç tane sürgün yatagi bulunmakta ve normal sartlarda ortadaki sürmektedir. Bu zarar gördügü takdirde alt veya üst sürgün taslagi, bazen de her ikisi birden sürmektedir. Bugün ilmi olarak tomurcuklardaki programi ve gelismeyi inceleyip bilgi edinmek mümkündür. Bir üzüm salkiminin gelismesini kisaca söyle özetleyebiliriz;
  Ilkbaharda büyümeye baslayan bir asma sürgününde ki yaprak koltuklarinda tomurcuklar görünmeye baslar. Sürgünler 10-12 bogumluk bir uzama yaptiklari zaman tomurcuklar içindeki salkim taslaklari henüz tesekkül etmemistir. Ancak bu inceledigimiz tomurcugu tasiyan sürgünün uyanmasindan takriben 4-6 hafta sonra (Mayis-Haziranda) tomurcuk içindeki salkim taslagi (bir yil sonra meyve olacak salkim) ilk görüntüsünü kazanir. Haziran-Temmuz aylarinda salkim taslagi dallanir, daha sonra çiçek taslagi tesekkül eder. Bu hadiseler yaz aylarinda meydana gelir. Nadiren kis safhasina girmeden polen (erkek üreme hücresi) keselerinin taslaklari da tesekkül eder. Kis dinlenme döneminde de bazi küçük gelismeler olur. Ilkbaharda gözler uyandiktan sonra gelismelerini sürdüren salkim taslaklari ve çiçek tomurcuklari çiplak gözle görülebilirler. Gözlerin uyanmasindan takriben 6-7 hafta sonra gelisme tamamlanir. Ve üreme hücreleri fonksiyonlarini yapabilecek olgunluga gelir. Çiçeklerini açmis bir üzüm salkimi toz bulutuyla kaplanmis bir manzara arzeder. Çiçeklenmeden bir hafta sonra da küçük üzüm tanecikleri görülebilir. Iste her yil birbirinden ne tamamen farkli ne de ayni olan yeni bahar programlarinin tomurcuklar içinde hikmetle hazirlanisi ve ölü bir kisin ardindan bu programdakilerin bütün güzelligiyle yaratilis sonsuz bir Ilim ve Kudret Sahibini gösterdigi gibi O'nun Merhametini de göstermiyor mu?

  Tomurcuklarin siddetli kis soguklarinda canli kalisi da enteresan bir hadisedir. Yapraklar dökülmeden önce bu tomurcuklarin baharda uyanmasi esnasinda kullanilmak üzere bol miktarda besin (karbonhidrat) depo edilir. Bundan sonra da bitki siddetli soguk, kar ve buzlarla dolu uzun bir kis dönemine girer. Bu dönemde tek yillik bitkilerin toprak üstü aksami kurur; topragin içindeki kisimlarin hayatiyeti ise devam eder. Fakat çok yillik bitkilerin toprak alti aksami ile birlikte toprak üstü kisimlari da canli kalir. Bu sebeple bu bitkilerin kis soguklarindan daha fazla zarar görmesi hatta ölmesi beklenebilir.

  Ancak nazik yapili tomurcuklarin dahi bu tehlikeleri atlatip havalarin isinmasiyla birlikte hayat fiskirdiklarini her baharda hayretle görmekteyiz.

  Bir bitkinin soguktan ölmesi onun hücre içi sivilarinin donmasi neticesidir. Ilk donacak kisim ise süphesiz tomurcuklardir. Tomurcuklarin en dis kisminda ince tomurcuk pullari bulunur. Bu pullarda splerankima dokusunun fazla miktarda bulunmasi ve umumiyetle reçineli olmalari, disaridan gelebilecek tehlikelere karsi tomurcuklarin korunmalarini saglar. Ancak dis tabakalar yaprak ve çiçekleri meydana getirecek iç kisimlari soguga karsi muhafaza etmekte yeterli degildirler. Bu sebeple dis kisimla iç kisimdaki sicaklik aynidir.

  Esasinda buradaki muhafaza bitkilerdeki su hareketlerinin durmasiyla alakalidir. Kis mevsiminde bitkilerin topraktan su almadigi kabul edilir. Tomurcuktaki su miktari da azalarak ancak hayatiyetin devamini saglayacak seviyeye iner. Kisin bitkideki su miktarinin belli bir nisbete düsüp sabit kalmasinin çok büyük ehemmiyeti vardir. Sayet suyun tamami kaybolsa bitki ölür. Aksine yaz mevsimindeki gibi fazla su alinsa biyokimyevi reaksiyonlar hizlanir ve ilkbahar gelmeden önce depo edilmis besinler tükenir. Ayrica tomurcuklarin su miktarinin artmasi onlarin sogukta donmasina sebep olur. Eger agacin tomurcuklari donar veya baharda erkenden açip kurursa bitki o yil meyve veremez.

  Oysa bitkilerdeki su dengesinin mevsim sartlarina göre degismesini saglayan Sefkat ve Rahmet sahibi buzlar içinde dahi hayatiyeti muhafaza etmekte, baharda çesit çesit renk, tat ve kokularla süslü mahsulati yeryüzünün her yerinde halkedivermektedir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tomurcuk Şifalı Bitki

  Reklam  Çiçeklerin özü olan tomurcukların kurutulması ve saklanması ile daha sonra dikilmesi gerçekleşmektedir.Çiçeklerin her zaman tomurcukları ilk göze çarpanlardır.Onların hayati organlarıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi