Okaliptus( sıtma ağacı )

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Okaliptus( sıtma ağacı ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Okaliptus( sıtma ağacı )

  Reklam  Okaliptus( sıtma ağacı )

  Forum Alev
  Okaliptus( sıtma ağacı ) :

  Mersingiller familyasından; Anavatanı Avusturalya olan, her zaman yeşil bir ağaç cinsidir. Bazılarının boyu 150 m'ye ulaşır. Ender olarak ağaçcık şeklinde bulunur. Çiçekleri beyaz-sarı veya kırmızı renktedir. Meyvesi tepeden 4-5 yarıkla açılan kapsüldür. Odunu sert ve reçinelidir. Yapraklarında uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır. Uçucu yağı çok miktarda sineol taşır. Yurdumuzda Güneydoğu Anadolu'da yetiştirilir. 160'dan fazla türü vardır.

  Kullanıldığı yerler:

  Öksürüğü keser. Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. Bronşite ve diğer solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. İdrar yollarını temizler. Astım ve Veremde faydalıdır. Sıtmanın önünü alır. Basur memelerinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

  Oltuotu( pembe pireotu ) :Bileşikgiller familyasından; Doğu Anadolu'da yetişen, 60 cm kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri dil biçiminde olup, gül rengindedir. İçeriğinde "piretrin" vardır. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür.

  Kullanıldığı yerler:
  Bit, pire, tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Okaliptus( sıtma ağacı )

  Reklam  Bu ağaç genellikle bataklıklara dikilerek suyu çekmesi ve bataklıkları kurutması ile bilinmektedir.Fakat bu ağacın öksürük için de iyi geldiği bilinmektedir.+ Yorum Gönder
rüyada okaliptus ağacı görmek
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi