Sağlıklı Beslenme - Meyveler - Çilek

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Sağlıklı Beslenme - Meyveler - Çilek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Sağlıklı Beslenme - Meyveler - Çilek

  Reklam  Sağlıklı Beslenme - Meyveler - Çilek

  Forum Alev


  Pembe renkli ve kokulu bir bitki olan çilek oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir.

  Çileğin Faydaları: Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

  Çilek Nasıl Kullanılır? Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha yararlı olur. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir. Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Çilek yiyenlerde bazen kurdeşen görülebilir fakat kalıcı değildir ve kısa sürede geçer.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Sağlıklı Beslenme - Meyveler - Çilek

  Reklam  Yaz aylarında yenen bu meyvenin bir çok faydaları vardır.İnsanların susuzluklarını gidermesi içinde bol vitamin olması bedeni zinde tutması gibi etkileri de bulunmaktadır.Dişlerin beyazlamasına da yardımcı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi