Ravent Otu tanıtımı,özellikleri ve kullanımı...

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Ravent Otu tanıtımı,özellikleri ve kullanımı... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Ravent Otu tanıtımı,özellikleri ve kullanımı...

  Reklam  Ravent Otu tanıtımı,özellikleri ve kullanımı...

  Forum Alev
  Orjinal Adı :Rheum türleri


  Bilgi: Karabuğdaygiller familyasındandır. Serin ve dağlık yerleri seven çokyıllık otsu bitkilerdir. Anayurdu Uzakdoğu olan raventlerin ülkemizde Işkın adlı tek türü yetişir. Burada genelde sözünü edeceğimiz Tıbbi ravent (R. officinalis) adlı türünün anayurdu Tibet ve Çin'dir. 60 cm. kadar boylanabilen bitkinin kaba yaprakları bitkinin tabanında toplanmış ve sarı çiçekleri bitkinin tepesinde başak şeklini almış durumdadır. Bitkinin konumuzu ilgilendiren önemli bölümü rizomlarıdır (kökgövde). Bunlar çok eski zamanlardan beri tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Bitki, tohumlarıyla çoğalır. Ancak, rizomunun kesilip bölünerek ekilmesiyle de başarılı üretimi sağlanır.

  Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Tıbbi raventin rizomları antrasen türevleri, tanen ve kokulu esansları içerir. Bunlar aşağıda sayılan tıbbi etkileri sağlamak üzere şu yöntemle kullanılırlar:
  • Az miktarda alındığında peklik verici ve sindirimi kolaylaştırıcı etki yapar.
  • Çok alınırsa bu kez müshil etkisi gösterir. Böylece bağırsaklar iyice temizlenmiş olur.
  • Ayrıca bitkinin bedeni güçlendirici (tonik) etkisi vardır.

  Bu etkileri sağlamak üzere, raventinin rizom parçalarından 1/2-1 kaşığı 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyon, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.
  Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesi'nde yetişen Işkın ya da Işgın denilen ravent türü (R. ribes), böbrek biçiminde yaprakları, küçük beyaz çiçekleri ve kazık kökü olan bir türdür. Çiçek sapları ilkbaharda kesilip kabukları soyularak çiğ olarak yenilir. Peklik verici ve müshil etkisi olan köklerinden, yukarıda tıbbi raventte anlatıldığı şekilde yararlanılır.
  UYARI
  • Ravent kökü, idrarı sarı ya da kırmızı renge boyayabilir.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Ravent Otu tanıtımı,özellikleri ve kullanımı...

  Reklam  İnsanların bedeni güçlendirmesi halsizliklere iyi gelmesi hafızayı kuvvetlendirmesi gibi faydaları vardır.Ayrıca sürekli kabızlık çekenlerin bu bitki ile düzeldikleri görülmektedir.+ Yorum Gönder
ravent otu nedir,  ravent otu,  ravent otu sapı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi