Enginar ve Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Enginar ve Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Enginar ve Faydaları

  Reklam  Enginar ve Faydaları

  Forum Alev
  ENGİNAR  Şifa hazinesi harika bir bitki;

  Sebze olarak tüketildiği için kültürü yapılan çok yıllık otsu bir bitkidir. Enginarın sayısız derecede vücuda faydası vardır ve tam anlamıyla bir şifa hazinesidir.

  Enginar genel anlamda kolagog (barsak boşlatıcı) ve diüretik (idrar söktürücü) etkilere sahiptir.

  Enginar antik çağdan beri bilinir. Avrupa’lı kralların sofralarından eksik olmazdı. Enginar’ın en önemli etken maddesi cynarindir. Cynarin hem karaciğeri hem safra kesesini uyarır. Böylece bir taraftan safra asidi salgılanır diğer taraftan safra asidi barsaklara boşaltılır. Böylece barsaklardaki yağlar daha hızlı bir şekilde parçalanır. Bunun anlamı kolesterol ve trigliseridler daha az absorbe edilmiş olur.

  Enginar kolesterol ve trigliserid düşürücüdür.Bu nedenle enginar damar sertliğine karşı önemli bir bitkidir.

  Enginarda bulunan diğer maddeler ferulik asit, inulin ve beta-sitesterol’dür. Bu maddeler kolestrol ve trigliseridin düşmesine çok etkilidirler.

  Enginarı bir ilaç olarak değilde kolesterolün düşürülmesinde ve kontrol altına alınmasında bir yardımcı unsur olarak düşünmek gerekir. Kolesterol problemi olanlar mutlaka hekime gitmelidirler.

  Enginarın çok önemli bir etkiside “rahim ağzı kanserini” tıp literatüründeki ismiyle “cervix canser” i önlemesidir.

  Enginar her zaman pazarlarda taze olarak bulunmaz. Bu nedenle doğal ürün olarak tabletleri bulunmaktadır. Bu tabletlerde aynı amaçlarla kullanılabilir.

  Enginar aynı zamanda diyabetliler için kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bu etkiyi enginardaki insülin maddesi sağlar.

  Enginar hazmı kolaylaştırır ve vücuda alınan daha kolay parçalanmasını sağladığı için kilo verme diyetlerinde kullanılabilir.

  Ayrıca enginar safra kesesi ve safra kanallarının daha rahat çalışmasını sağlar.

  Enginarın diğer bir önemli özelliği de birçok insanın derdi olan kabızlığı önleyici etkisinin olmasıdır.

  Enginar ayrıca safra kesesinde taş oluşumunu önler.

  Enginar ihtiva ettiği maddeler nedeniyle kalbin ve kalp damarlarının en yakın dostudur. Kalp damarlarının rahat çalışmasını sağlayarak kalp krizi risklerini önler.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Enginar ve Faydaları

  Reklam  Özellikle kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi bu sebzenin fazla tüketilmesini sağlamaktadır.Bu sebzenin tadı beğenilmesi bile sağlık yönünden faydaları için tüketmek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi