Zeytinyağı ve Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Zeytinyağı ve Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Zeytinyağı ve Faydaları

  Reklam  Zeytinyağı ve Faydaları

  Forum Alev
  Zeytin, protein, yağ, selüloz, fosfor, kükürt, kalsiyum, klor, manganez, A,C,E vitaminlerinden meydana gelmiştir.

  100 gramı 224 kalorilik enerji sağlar. Besleyici bir yiyecek olup tam bir gıda deposudur.

  Zeytinyağıkalp ve damar sistemi için en faydalı besindir. Bol fosfor ihtiva ettiği için yiyenlere enerji verir, vücudu besler, sindirimi kolaydır. İçindeki azotlu maddeler sebebi ile insanı tok tutar. Zeytinyağında oleik asit, palmikasit ve E vitamini bulunur.

  Zeytinyağı iyi cins ve taze olmak şartıyla karaciğer ve safrayolları üzerine etkilidir. Karaciğerin temizlemesinde ve tamirinde çok yararlıdır, çalışmasını sağlar. Böbrekleri temizler, taşların düşmesin, kolaylaştırır. Safra akışını artırır, safra taşını döker ve yeniden teşekkülünü önler, damarları açar, bağırsak kurtlarını düşürür.

  Zeytinyağıbesleyici yönü dışında iyi bir müshil ilacıdır. Kabızlıktan şikayeti olanlar sabah kahvaltısından 15 dakika önce bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmelidirler.

  Zeytinyağı vücuda sürüldüğünde cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları giderir.

  Ayrıca zeytinyağının saç köklerini besleyici özelliği vardır. Saç diplerine sürüldüğünde saç dökülmesini önler.

  Zeytinyağı aynı zamanda trigiliserid, ve diyabetliler (şeker hastalığı) için kan şekerini önemli ölçüde düşürmektedir.

  Zeytinyağı önemli bir beta karoten ve E vitamini kaynağıdır. Bunun yanı sıra sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşturulması, besinlerden kolesterol emilimini sınırlamada, mide yangısını azaltma, mideden gelen besinleri alkalinleştirmeye yardım eden safra akışını stimüle etme, yağların sindirimden sorumlu enzimlerin üretim ve dolaşımdaki kolesterol miktarını azaltması gibi görevleri olan pek çok tetikleyici faktörle ilişkilidir.

  Rafine edildiğinde zeytinyağının hemen tüm yararı yok olur. Bu nedenle soğukta preslenmiş, sızma zeytinyağı aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca malesef satılan zeytinyağlarının birçoğunda daha ucuz olması dolayısıyla ayçiçek yağı katılmaktadır. Piyasada satılan zeytinyağlarının birçoğunun asiditesi yüksektir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Zeytinyağı ve Faydaları

  Reklam  Akdeniz ülkelerinde çok tüketilen zeytin yağı kalp ve damar hastalıklarının olmasını engellemektedir.Kalp damarlarını koruması kalp krizi riskini azaltmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi