Misvak diş sağlığı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Misvak diş sağlığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Misvak diş sağlığı

  Reklam  Misvak diş sağlığı

  Forum Alev
  Misvak diş sağlığı

  Erak ağacının dalından, mümkünse parmak kalınlığında ve 20 santim kadar dalı kesilir. Bir bardak tuzlu suya ucundan dış kabuğu soyularak batırılır. Uc kısmı liflere ayrıldıktan sonra diş temizliği için kullanılır.

  Misvakın diğer diş bakımı yöntemlerinden üstün bir takım yönleri vardır. Diş macunları, naylon fırçalar ve diş ipleri kullanımına göre avantaşlarını söyle sırılıyıbiliriz.

  Konu hakkında bilgisi olmayan kişi, misvak kullanan bir kişiyi gördüğünde biraz dehşete düşer çünkü bu kişiyi tanımamaktadır ve dışarıda bir yerde cebinden misvakı çıkarıp dişlerini fırçaladığını görür. Bu görüntü onun pis ve kötü bir uygulama olup ona karşı bir tepki oluşur. Oysa ki misvakın içindeki özel bir madde sayesinde ağıziçinde üreyen mikropları vantuz gibi içine çeker ve bu bakterileri öldürür. Dişlerimizi temizleyip uygun şekilde cebimize koyduğumuz misvak ıslaklık sonucu bakteri ve mantar üremez. Misvak parçasını ıslak ve uygun olmayan bir yere koyulduğunda denemek için bu ortamda bile küf bakterilerinin yaydığı kötü koku oluşmaz. Alıp burnumuz ile kokladığımızda tertemiz miş gibi bir kokusu olacaktır. Bu özelliğinden dolayı, yolda, otobüste, sinemada, otelde, tatilde, kitap gazete okurken ve aklınıza gelibilecek size uygun olan her yerde diş temizliğinizi yapabilirsiniz. Tercih ve özgürlük size ait. Bu özgürlüğünüzü kullanırken kimseye farkettirmeden yapmanız önemlidir çünkü sizi tanımayan kişiler bu davranışınızı gördüğünde rahatsız olabilir.

  Dört sistem bir arada; bunlar Diş macunu, diş fırçası, diş ipi, ve su. Bir yere gittiniz, örneğin sinemadasınız karanlık bir yerde aklınıza geldi misvak ile dişlerinizi temizlemeye başladınız, tükrük su yerindedir ağız içinde biriken kalıntıları rahatlıkla yutabilirsiniz. İçindeki madde sizin hem midenizi koruyacak hem de mide asidiniz ağızınızdan indirdiğiniz bakterileri öldürecek. Eğer midenizde gaz varsa bu gazın dışarı atımını sağlayacak böylece gereksiz ağrılardan kurtulacaksınız. Ayrıca ince lifler diş aralarınıza nufus ederek diş ipi kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

  Büyük çaplı diş macunu firmaları olayın farkına varmışlar ve ürünlerinde misvak katkısı kullandıklarını reklamları sayesinde ilan etmişlerdir. Misvak özlü diş macunları misvak aroması içermektedir ve doğal ortamından uzak olduğundan aynı etkiyi göstermeyecektir. Ayrıca toplumumuz , batının enformasyon etkisinde kalarak, nesillerimiz onların mükemmeliyetciliğini algılayarak böyle faydalı geleneksel unsurları gözardı etmişlerdir. Toplumumuzda diş temizliği ve sağlığı konusunda gerek uygulama bakımından gerek se sağlık sisteminin yetersizliğinden dolayı,önemli ağız ve diş sağlığı poroplemlerinin oluşmasına neden olmuştur.Vucudumuzun bütününü sağlık sorunlarını tetikleyen diş bakımsızlığı dikkatlerden kaçmamalıdır. Burada geleneksel diş temizliği alışkanlıklarını, eğitim ve medya organları tarafından dışlayıcı poropogandalarının bir sonucudur. Misvakın özellik arzeden durumu diğer şifalı bitkilerden ayrı olarak, sosyal bir içerik olması bakımından önemlidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Misvak diş sağlığı

  Reklam  Peygamber efendimiz diş sağlığı için ve temizlik için misvak kullanmıştır.Misvak kullanmak sünnettir.Aynı zamanda dişlerin korunmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi