Ekosistemin önemi nedir

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Ekosistemin önemi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Ekosistemin önemi nedir

  Reklam  Ekosistemin önemi nedir

  Forum Alev
  Dünya üzerindeki çoğu ülkede, tarım toprakların büyük çoğunluğu bu amaçla kullanılmakta, ve bu alanlarda yetişen bitkiler doğal olarak yetişen bitkilere göre daha yüksek bir oranı teşkil etmektedir. Bu nedenle doğal hayatın korunması amaçlı kullanılabilecek alanlar yetersiz kalmakta ve özellikle göç eden hayvanlar için bu olumsuz durum yoğun bir şekilde kendini göstermektedir. Günümüzde endüstrileşme eğilimine girmiş olan tarımsal uygulamalar, doğal yapıyı tahrip etmekte ve ekosistemin dengelerini bozmaktadır. Bu yönü ile yoğun tarımsal faaliyetler, toprak ve su ortamının kirlenmesi ile canlıların soylarının tükenmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
  Bütünleşik tarımsal zararlı yönetimi, bütünleşik bitki besleme sistemleri ve koruyucu toprak işleme sistemleri gibi organik tarım yaklaşımları sırasıyla tarımsal sistemin böcek ekolojisi, bitki ekolojist ve toprak ekolojisini koruma amacı ite geliştirilmişlerdir. Bu ve bunun gibi diğer yönetim elemanlarım tek bir çatı altında toplayabilmek için gerekli olan stratejiler, organik tarım kapsamı içinde yer almaktadır. Organik tarım yöntemi, tarımsal kimyasalların kullanılmasından kaçınması nedeniyle doğal kaynakların tahribatını önleyerek tarımsal arazilerin ve onların üretim potansiyellerinin zarar görmesini engellemektedir (FAO, 2002)


  Doğal ortam, organik tarım sistemi içerisinde hem bir araç hem de bir amaç durumundadır. Organik tarım yapan çiftçiler gübre, pestisit ve diğer ilaç kullanımlarından kaçındıkları için, tarımsal üretimde en önemli girdi olan ekosistemin mevcut fonksiyonlarını ve ekolojik dengeyi korumak zorundadırlar. Diğer yandan afifler, beyaz sinekler veya kırmızı örümcekler gibi tarımsal ürünlere zarar veren böcekler doğal ortamda bulunan parazit ve avcı böcekler sayesinde ekonomik zarar eşiği seviyesi altında tutulabilmektedir. Toprak kaynaklı zararlıları ve hastalıkları, pestisit kullanmadan kontrol altında tutmanın en etkili yolu. her sene farklı ürünlerin yetiştirildiği ürün rotasyonu yöntemi olarak görülmektedir. Ürün rotasyonu, tarımsal ekosistemin çeşitliliği açısından da son derece önemli bir yöntem olup, besin elementlerinin topraktan daha iyi alınması sağladığı gibi ışığın ve suyun da daha etkin bir şekilde kullanılmasında etkili olmaktadır.

  Üzerinde uzun yıllar boyunca organik tarım yapılmış yüksek mikroorganizma çeşitliliğine sahip topraklar, tarımsal hastalıkların baskı altında tutulmasına ve bitkilerin dayanıklılığın gelişmesine yol açmaktadırlar. Sentetik tarımsal girdilerinin sınırlanması, çiftçileri daha korumacı teknikler kullanmaya teşvik etmekledir. Mesela ot öldürücü kimyasalların (herbisit) kullanılmasının yasaklanmış olması, yabancı ot problemini önemli ölçüde azaltan ürün rotasyonu sisteminin kullanılmasını gerekli kılmakladır. Sentetik gübre kullanımının yasaklanmış olması ise, besin elementini koruyan ürün rotasyon sisteminin kullanılmasını gerektirmekte ve ekonomik bir değer olan organik gübrelerin kullanılmasını teşvik etmektedir (NSC, 1999; FAO, 2002).

  Ekosistem yaklaşımı açısından değerlendirildiğinde organik tarım yönteminin sadece üretime dönük bir yaklaşım olmadığı görülmektedir. Çiftçiler, çevreciler, yöntem geliştiriciler ve pazarlamacılar, kalite kontrolcüler ve tüketiciler arasındaki sektörler arası yardımlaşma, organik tarımın en temel özelliklerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Doherty ve arkadaşlarının da (2000) işaret ettiği gibi sürdürülebilir tarım, hem insan hem de doğanın faydasına olarak ekosistemin en az müdahaleyle yönetilmesi için kullanılan ekolojik mühendislik çözümleri olarak tanımlanmaktadır. Organik tarım yöntemi dışında, günümüzdeki herhangi bir tarım uygulanası, ekosistemin fonksiyonlarının bu kadar verimli bir şekilde kullanılmasını temin edememektedir 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ekosistemin önemi nedir

  Reklam  Ekosistem, doğada bulunan tüm canlıların ve etrafındaki tüm cansızların bir sistem çerçevesinde birbirlerini etkileyerek süreklilik arz etmesidir. Bunlardan birinin olmaması veya yok olması diğerlerini doğrudan etkiler.+ Yorum Gönder
ekosistemin önemi,  ekosistemin onemi,  ekosistem açıdan önemi,  ekosistemin yapısı ve önemi,  ekosistemin önemi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi