Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Federal Ajan
  Üye
  Reklam

  Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı

  Reklam  Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı

  Forum Alev
  Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bilim insanları, bir deneyde gazın 2 milyar Kelvin (1.999.999.727 Celsius) sıcaklığa çıktığını gözlemledi. Ancak, bu rekor dereceye nasıl erişildiği bilimsel olarak açıklanamıyor.

  Bilim insanları Güneş’ten daha sıcak bir ortamı Dünya’da yarattı. Güneş’in çekirdeğinde ısı sadece 15 milyon Kelvin iken, bilim insanlarının Dünya şartlarında yaptığı bir deney 2 milyar Kelvin’e ulaştı. Deney, ABD’de Sandia National Laboratories’deki Z Makinesi adlı bir cihazda gerçekleştirildi. Projeyi yürüten Dr. Chris Deeney henüz tam olarak açıklanamayan deneyi şu sözlerle anlatıyor: “İlk başta biz de başardığımıza inanamadık, üst üste ölçümler yaptık ve sonucun doğruluğuna ikna sonunda olduk.”

  Termo-nükleer patlamaların sadece yüzbin ila milyon Kelvin mertebesine kadar çıktığı tahmin ediliyordu. Nükleer füzyon deneyleri şimdiye dek en yüksek 500 milyon Kelvin’e ulaşmıştı.

  Z-MAKİNESİLaboratuvardaki Z Makinesi adlı cihaz, dünyanın en büyük X-ışını jeneratörü. Jeneratör, maddelerin ekstrem ısı ve basınç koşullarında gösterdikleri değişimleri gözlemlemekte kullanılıyor. Cihaz, 20 milyon amper elektriği süper ince tungsten kablolara veriyor. Elektriği alan kablolar çözülerek ortaya yüklü partiküllerden bir bulut çıkarıyor. Bu bulut, ‘süper-sıcak’ plazma olarak tanımlanıyor.

  Söz konusu plazma, manyetik alan yaratılarak bir kalem ucu büyüklüğüne kadar sıkıştırılıyor. Sıkıştırılan plazma, X-ışını formunda enerji yaymaya başlıyor, ancak bu salınan X-ışınları en fazla birkaç milyon dereceye çıkabiliyor.


  YÜKSEK ISI AÇIKLANAMIYOR
  Sandia Laboratuvarı uzmanları, bu yöntemle yapılan deneyde ısının nasıl olup da 2 milyar Kelvin’e çıktığını açıklayamıyor. Deneyi yapan araştırmacılar için bu rekor hala bir muamma. Bilim insanları bir açıklama olarak, tungsten kablolar yerine daha kalın saf çelik kabloların kullanılmış olmasının bir neden olabileceğini vurguluyor. Bu sayede plazma iyonları daha hızlı hareket edip, dolayısıyla da daha yüksek ısıya erişmiş olabilir.


  ‘GİZLİ BİR ENERJİ KAYNAĞI OLABİLİR’
  Bilim insanlarının açıklığa kavuşturamadığı bir diğer olgu da rekor ısıya, plazma iyonlarının soğuma evresinde ulaşılmış olması. Rekor ısıya ulaşıldığı aşamada, Z makinesi kendisine yüklenen enerjiden çok daha yüksek bir enerjiyi açığa çıkarıyordu.
  Sandia uzmanlarından Malcolm Haines, henüz belirlenememiş bir enerji türünün devreye girmiş olabileceğini ve iyonların soğumaya başladığı sırada, fazladan ısı yarattığını düşünüyor.

  Alıntıdır 2. 2
  alaku
  Üye
  Reklam  hmm..bu kadar ısıya ulaşıldığı ise bi sorun olmalı.. neden mi.. dünya da ki hiç bir oratam o kadar ısıyı muhafaza edemez. ve sonuç patlama olur. bahsettiğiniz ısı süper novadan bile daha sıcak. kusura bakmayın ama sanırım haber asparagas 3. 3
  Hectic
  Yeni Üye
  acaba o sıcaklığı hangi makinayla ölçtüler. o sıcaklığa ulaşmaları ilgimi çekmez ama o sıcaklığı ölçen alet nasıl bişüi 4. 4
  halogen
  Üye
  gerçekten garip bi olay o kadar büyük bi enerji açığa çıkması bildiimiz fizik kuralları içinde çok zor görünüyor acaba haber kaynağı neresi

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi