Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı

  Reklam  Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı

  Forum Alev
  Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı


  Ahlak insanlararası ilişkilerde uyulması beklenilen kuralları ve yapılması gereken görevleri belirtir. Bu bakımdan en başta bir ahlak türü olarak “birey ahlakı”ndan sözetmek gerekir. Birey ahlakında toplum üyelerinden beklenilen iyi davranış kalıpları ve toplum içerisinde uyulması beklenilen kurallar önem taşır. Doğru sözlülük ve dürüstlük, samimiyet, adil olmak, sabır ve sükunet sahibi olmak, alçak gönüllü olmak, fesat olmamak, kötü alışkanlık (kumar gibi) sahibi olmamak ve daha bir çok karakter birey ahlakını ortaya koyan değer yargılarıdır.
  Birey ahlakı dışında bir de “aile ahlakı”ndan sözetmek gerekir. Aile ahlakı, bir toplumsal kurum olarak aile içerisinde uyulması beklenilen davranış kurallarını ifade eder. Aile, hiç şüphesiz toplumun temelidir. Dolayısıyla aileyi oluşturan bireylerin aile kurumuna saygı duymaları, ahlaki davranış ve eylemlere önem vermeleri gerekir. En başta ailede karı ve kocanın birbirlerine saygılı davranmaları son derece önem taşır. Aile içinde şiddete başvurmama, zina yapmama ve saire ilkeler aile ahlakı açısından önem taşır. Karı ve kocanın birbirlerine olan davranışları kadar çocuklarına karşı da ahlaki sorumlulukları bulunmaktadır. Anne ve babanın, çocuklarının ahlak sahibi bireyler olarak yetiştirilmesinde çok önemli rolleri ve görevleri bulunmaktadır.
  Birey ve aile dışında tüm toplum üyelerinin değer yargıları, davranış kuralları, örf ve adetleri ise “toplum ahlakı”nı oluşturur. Toplum ahlakı (sosyal ahlak), kısaca toplumsal yaşama ilişkin ahlaki kuralarını ifade eder.
  AHLAK TÜRLERİ
  Prof.Dr.C.C.Aktan
 2. 2
  nutkumus
  Yeni Üye

  --->: Ahlak Türleri - Ahlak İle İlgili Yazı

  Reklam  Yazıda birey ahlâkı, aile ahlâkı ve toplum ahlâkı olarak yapılan sınıflandırma ve tarifler yadırganıyor. Böyle sınıflandırma yapılacaksa, bunlara daha çok sınıflandırma maddeleri ilave edilebilir ( devlet ahlâkı, mahalle ahlâkı, okul ahlâkı, iş ahlâkı, şehir ahlâkı, spor ahlâkı, oyun ahlâkı, tartışma ahlâkı, tenkit ahlâkı,... vs, sayma gitsin...
  Bütün bunların temelinde fert (birey) ahlâkı vardır ve böyle sınıflandırmalara ihtiyaç yoktur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Efendim Çok Güzel Ama Devamı Va mı bunun ?? 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok işime yaradı. Çok teşekkürler...

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim.Ödevime çok yardımcı oldu. Çok sağolun.

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel ödevime yardım ettiniz

+ Yorum Gönder
ahlak ile ilgili yazı,  ahlak ile ilgili yazılar ,  ahlak ile ilgili kompozisyon,  ahlakla ilgili yazılar,  ahlak ile ilgili makaleler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi