Kütüphane ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Kütüphane ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kütüphane ile ilgili yazı

  Reklam  Kütüphane ile ilgili yazı

  Forum Alev
  Kütüphane ile ilgili yazılar

  Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap-lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

  Milli Eğitim Bakanlığı, Mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta-nın Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Kütüphaneciliğin sorunları kamu oyuna duyurulur. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.
  Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.
  Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır : İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara’da Millî Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphane-leridir. Bunlardan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.

  Kütüphanelerde, kitapların korunması, kitapların sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar bulunur. Bu memurlara kütüphaneci denir. Kütüphanecilik özel bir eğitimi ve öğretimi gerektiren bir meslektir. Bu amaçla üniversitelerimizde kütüphanecilik bölümleri açıl-mıştır. Bu bölümlerde öğrenimlerini tamamlayanlar kütüphanelerde görev yaparlar.

  Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

  Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan edelim. Kitapların korunduğu, yerleştirildiği kitaplığı, kütüphaneyi temiz tutalım. Okuma salonlarında kimseyi rahatsız etmeyelim.

  KÜTÜPHANEDE UYULMASİ GEREKEN KURALLAR :
  1. Kütüphaneye ayakkabılar paspasa silinerek girilmelidir.
  2. Palto, pardösü, manto v. b. vestiyere bırakılmalıdır.
  3. Kimlik, ilgili memura istemeden teslim edilmelidir.
  4. Kütüphaneden alınacak kitabın nasıl aranacağı bilinmiyorsa ilgili memurlardan sorulmalıdır. Açıklamaları, dikkatle dinlemelidir.
  5. İstenen kitap için fış doldurulmalıdır.
  6. Yerimize oturup kitabın gelmesi beklenmelidir.
  7. Okuma salonunda kimse rahatsız edilmemelidir.
  8. Kitap sayfaları sessiz çevrilmelidir.
  9. Kütüphane salonunda sessiz yürünmelidir.
  10. Kitapların kapağı, sayfaları çizilmemeli, yırtılmamalıdır.
  11. Kütüphanenin okuma salonunda hiçbir şekilde sigara içilmemelidir, sakız çiğnenmemelidir. 2. 2
  d@rkl0rd
  Emekli

  --->: kütüphane ile ilgili yazı

  Reklam  Insanlar niye okusunki, nasilsa televizyon herseyi gösteriyor degilmi.
  Dijitalde 500 kanal var, sec begen al. Otur karsisina doldur kafaya bir sürü bos bilgiyi ve ondan sonrada akillandigini zannet.
  Aci ama gercek olan su ki, halkin sadece %7-9 gibi bir kesimi kitap okuyor. Yine halkin yaklasik %20 gibi bir kesimide gazete okuyor. Neden okumuyorsunuz diye sorulunca alinan cevap ya "Zamanmi var calismaktan" veya "Televizyonda var zaten" oluyor.
  Televizyonu ve medyayi halkin aptallastirlmasini desteklediklerinden dolayi tebrik ediyorum. Ne mutlu vatandasim diyene :wallbash: 3. 3
  Ziyaretçi
  OKUMA KİTAPLARIM

  Bu yazıda ünlü ozanlarımızdan Z. Osman Saba kitapları hakkında duygu ve düşüncelerini anlatıyor.

  Sevgili okuma kitaplarım. O kitaplar aylara bölünmüştü. Kış aylarına düşen parçalarda kış resimleri vardı. Sonra, o resimler gittikçe değişirdi. Dallar, yavaş yavaş tomurcuklanır, ağaçlar çiçek açardı. Paltolu çocuklar, paltolarını çıkarmaya başlardı. O resimler böylelikle, bizlere de tatilin yaklaşmakta olduğunu hatırlatırdı.
  Bazen kitapların son sayfasını açardım. Orada bir kelebek veya çiçekli dala konmuş bir kuş resmine dalar giderdim. Bu sayfalara ne zaman geleceğiz? Bu sayfaları okuyacağımız günlere ne zaman kavuşacağız, diye düşünür dururdum. Oysa daha okulda yılın yarısına bile ulaşmamıştık. Sınıfımızın camlarını sert yağmurlu kış rüzgarları sarsıyordu. Böyleyken ben kitaplardaki o resimlere baktıkça yaz tatilinin hayallerine kapılmaktan kendimi alamazdım.

  Neler düşünürdüm neler … Sınavların başlayacağı günleri düşlerdim. Okuma dersinden hiç korkulur mu? Güzel bir Mayıs günü, sınav odasına girecektim. Öğretmenim beni güler yüzle karşılayacaktı. Önüme çıkan parça-yı okuyacaktım. Ben okurken dışardan kuşlar ötüşecek yeni yapraklanmış ağaçların sallandıkları görünecekti.

  Bahar yemişlerini satan satıcıların sesleri, çağrışmaları duyulacaktı. Öğretmenlerim okuduğum parça ile ilgili sorular soracaklar, ben hemen cevapları verecektim. Sonra «yeter» diyecekler, sınav odasından uçar gibi çıkacaktım. Okuma kitaplarındaki son parçalara baktıkça bunları düşünürdüm.
  Dost okuma kitaplarım. Onlarda neler yoktu? Kısa pantolonları diz kapakları örtecek şekilde biraz geçen saçları düzgünce taranmış güler yüzlü çocuk resimleri vardı. O kitaplarda temiz giyimli köylüler, babalar, analar vardı. Bu insanların güzel resimleriyle doluydu, okuma kitaplarım. Bu resimlerdeki insanlar güzel bir dünyanın insanlarıydı. Kötülük bilmezlerdi, iyilik-ten başka bir şey düşünmezlerdi.
  «Bizim gibi olun, iyilikten başka bir şey düşünmeyin» derdi.

  Bu unutamadığım eski okuma kitaplarından bugün bir tanesi bile yok. Onların şimdi hayalimdeki yapraklarım çevirirken yine de onları eskitmemek istiyorum. Onlardan ezberimde kalan parçaları yer yer okuyorum. Bu yüzden yangında yanmış kitaplar gibi sayfaların çoğu eksik.

  Sevgili dost okuma kitaplarım, sizleri zamanla bu kadar özleyeceğimi hiç bilmezdim. Böyle olacağını bilseydim, birkaçınızı olsun öbür kitaplarımın yanında saklamaz olur muydum? 4. 4
  Ziyaretçi
  sizlere çok teşekür ediyorum onun için bu messjı yazdım ben şu anda çok sevinçliyim sizlere öyle bir teşekür ediyorum onun için bu bilgisayar çıkmasaydı biz ne yapacaktık çok merak ediyorum onun için bu mesajı size yazmaya karar verdim size o kadar teşekür ediyorumkibilemesiniz siz olmasaydınız bu ödevi şimdi yapamazdım teşekür ederim onun için bay

 5. 5
  Ziyaretçi
  saol kutaphaneye yeni gitçemde saol adamımsın

 6. 6
  Ziyaretçi
  insanlara bilgi verdiğiniz için bilgi kazandırdığınız için çok teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  bence çok güzel ve açık bi yazı olmuş işimede yaradı çok teşekküredrim :) :) :)...

 8. 8
  Ziyaretçi
  ya ben 6. sınıfa gidiyorum bir kızım adım tutku türkçe öğrenci çalışma kitabı sayfa 13 te kütüphaneyi anlatan uzun bir yazı yazın diyor ve ben her yere girdim ben sadece kısa bi yazı istiyorum ve upuzun bir yazı çıkıyor ve kütüphane haftasıyla ilgili yazılar çıkıyor ya ben sadece yazı istiyorum of bunu istemiyorum hiç bir yerde de çıkmıyor. Ne yapabilirim ? :'(

 9. 9
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Kütüphane konulu kısa yazı

  Dilimizde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan "Kütüphane" kelimesi, Arapça kitap anlamına gelen "kütüp" ile Acemce'de ev anlamına gelen "hane" kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Kütüphane kelimesi Türkçeleştirilmek istenerek, dilimizdeki karşılığı olan "kitaplık" kelimesiyle ifade edilmek işlenmişse de bu yaygınlaşmamıştır. Çünkü kitaplık kelimesi, kütüphane'nin anlam zenginliğini içermemektedir. "Kitaplık" daha çok 'kitapların konulduğu yer, dizildiği yer anlamında kalmaktadır.
  Kütüphane, aslında toplumun bilgiye olan ihtiyacını kar*şılamaya yönelik, her türü bilgi kaynağını bünyesinde topla*yan, önceden 'belirlenmiş birtakım teknik ve yöntemlerle dü*zenleyen, onlardan yararlanılması İçin hizmet veren 'kültürel ve toplumsal bir kurumdur. Bu kurumu diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise; onun bilginin bulunmasını, iletilmesini,, kullanılmasını amaçlaması ve toplum hizmetine yönelik ol*masıdır.

 10. 10
  Ziyaretçi
  Sağol valla harbikız bende sayfa 13 için kısa bir yazı arıyordum sağol

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Kütüphane ile ilgili yazı

  Reklam  çok qüzel ellerinize saqlık çok güzel bilgi paylaşıyorsunuz :)

 12. 12
  Ziyaretçi
  güzel şeyler aslında saolun ya ödevim vardi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
kütüphane ile ilgili yazı,  kütüphane ile ilgili yazılar,  kütüphane ile ilgili kısa yazı,  kütüphaneyle ilgili yazı,  kütüphanecilik ile ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 49 kişi