Sağlık ve çevre ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Sağlık ve çevre ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sağlık ve çevre ile ilgili yazı

  Reklam  Sağlık ve çevre ile ilgili yazı

  Forum Alev
  İnsanların öncelikle çevresine karşı duyarlı olması gerekir. Temiz, düzenli ve tertipli olması lazım. İnsanlar sağlığına önem vermesi gerekir. Bu yüzden insanların temizliğine önem vermesi lazım. Temizlik ve sağlık ilk başta yer alır. İnsanlar sağlığını düşünüyorsa temiz olmalı, çevresini kirletmemeli duyarlı olmalıdır. Çevrelerine duyarlı olmalıdır çünkü bu çevre tek bizim değil diğer canlıların ve insanlarındır. Temiz olmak sadece bizim için değil diğer canlılar içinde önemlidir. Bu yüzden hem temiz olmalı, diğer canlıların da barınaklarını kirletmemeliyiz. Size bir mesaj vermek istiyorum:
  Lütfen çevreyi kirletmeyelim canlıları öldürmeyelim
 2. 2
  aliadiyaman
  Yeni Üye

  --->: sağlık ve çevre ile ilgili yazı

  Reklam  1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.

  Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

  Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

  Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

  Hepinize güzel ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim… 3. 3
  asya_simanur
  Yeni Üye
  ÇEVRE; canlıların bütün sosyal, biyolojik, fiziksel ve kimyasal uğraşılarını sürdürdükleri ortamdır. Sağlık ise insanın hastalık dışında her yönden tam bir iyilik halidir.
  Şu bir gerçektir ki, çevrede insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir çok faktör vardır. çevre her yönden önemli bir faktördür. Çünkü canlılar çevrenin içinde yaşamaktadır. Çevrede besin kaynakları, su ve yaşadığımız mekan bulunmaktadır. Bizim yaşadığımız mekanın kirlenmesi sağlığımızı da etkiler. Çevrede sağlığımıza etki eden başlıca olaylar; fabrika atıkları, hava kirliliği, radyasyon etkileri, insan ve hayvan kaynaklı atıklardır. Sağlığımıza etki eden diğer faktörlerden biride besinlerdir. Besinlerin kirli olması sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Besinler çevre kirlenmesinden etkilenerek kirlenirler. Besinler tüketilmeleri için geçtikleri her aşamada kirlenebilirler. Bir çok hastalığın nedeni de besin kirliliğidir. Hava kirliliği de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek yada yaşamdan maddi nesnelerden yararlanılmasını engelleyecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. Geleneksel hava kirleticilerinin çoğu solunum sistemlerini direk etkiler. Zaten bizim yaşamamız içinde solunum gereklidir. Bu yüzden hava kirliliği de sağlığımız için gerekli etmenlerdendir.
  Çevresel kirlenmenin sağlığımıza yansıdığı bir gerçektir. 4. 4
  Ziyaretçi
  çok iyi ödevim için bana yardım etti diyebilirim

 5. 5
  Ziyaretçi
  hll olsun çok güzel teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Gercekten cevreyi kirletmeyelim bizim yüzümüzden canlılar olmesin

 7. 7
  Ziyaretçi
  Tesekkurler yardimlarinizdan dolayi

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ödevim için gerekliydi ve çok işime yaradı.Emeği geçen herkese tşk ederim:) saygılar. :) :D

 9. 9
  Ziyaretçi
  ödevime yardım etti .teşşekkürler.

 10. 10
  Ziyaretçi
  çokk sağol bana yardım etti diyebilirim emeği geçen herkese tşk

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Sağlık ve çevre ile ilgili yazı

  Reklam  teşekkür ederim sizin sayenizde araştırma ödevimi yapabildim

 12. 12
  Ziyaretçi
  Çevre sağlığı, bir canlının yaşamını sürdürmek amacıyla bulunduğu ortamda ihtiyaçlar piramidi içerisinde etkileşime girdiği her türlü faktörün istenmeyen etkilerinin tamamen engellenmesi, engellenemiyorsa zararlı etkilerinin azaltılması ve yasal düzenlemelerle sınırlandırılması, risk durumlarında gerek canlılar için güvenli ortamlar oluşturulması gerekse çevresel zararlıların kontrol altında tutulması amaçlı fikir ve faaliyetlerdir. Sağlık, bir canlının ruhen, bedenen ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olarak tanımlanmıştır. Çevre sağlığı tabirinde ise, özne çevre yerine varlığa yüklenerek onun, çevresel etkenlere karşı korunması hali ve çevresel etkenlerin ona entegre edilmesi tanımlanmaktadır. Demek ki çevre sağlığı; Varlığın, olumsuz olarak tarif edilen her türlü çevresel etkene karşı korunması ve onunla çevresel etkenleri belirlenen kriterlere uyumlu olarak bir arada tutma hizmetidir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
sağlık ve çevre ile ilgili yazı,  sağlık ve çevre,  çevre ve sağlık ile ilgili yazı,  sağlıklı çevre ile ilgili yazı,  sağlık ve çevre ile ilgili afişler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 54 kişi