Tutumluluk ile ilgili yazılar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Tutumluluk ile ilgili yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tutumluluk ile ilgili yazılar

  Reklam  Tutumluluk ile ilgili yazılar

  Forum Alev
  İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir. Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik demek değildir.

  Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır. Zamanını boşuna harcamaz. Kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir gününü. Böylece kötü alışkanlıklardan da kurtulur. Mutlu ve güvenli olur.

  Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız. Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz.

  Tutum ve yatırım, ülkeler için de önemli bir konudur. Çünkü devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır. Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa; gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz.

  Yurdumuz cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüştü. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde kıvranıyordu. Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu.

  Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir.

  Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.

  Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir.

  Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  wwe swack down nerede asya ülkesinde yapılır

  Reklam  Bal Ekmek

  Nasrettin Hoca bir gün, cimriliği ile tanınan bir ahbabının evine misafirliğe gitmiş. Ev sahibi, Nasrettin hocaya bir parça bayat ekmekle bir tabak bal ikram etmiş. Nasrettin hocanın dişi bayat ekmeği kesmeyince, sinirinden balı kaşıklayamaya başlamış. Ev sahibinin gözleri yuvalarından fırlamış; "Aman efendim, bal ekmekle yenmez ise insanın içini sıyırır, insanı bayıltır" demiş. Nasrettin hoca hiç sesini çıkarmadan balı bitirmiş ve;"Kimin içinin sıyrıldığı ve bayılacağını Allah biliyor" demiş. BÖYLE abartılı bir fıkra ile başlarsam, ne söylemek istediğimi daha rahat ifade edebilirim diye düşündüm. Doğru bir şekilde algılanan "tutumluluk" deyiminin, asla "cimrilik" anlamına gelmediğini biliyoruz. Tutumlu kişinin, ifrata kaçmayan insan olduğunu algılıyorum. Ama çoğu zaman, tutumlu olmakla cimri olmayı karıştırdığımızı görüyorum.

  Çevremde gördüğüm, okuduğum ve izlediğim kadarı ile insanlar ´tutumluluk halini´ hep maddi (somut) değerlere endeksli bir durummuş gibi algılayıp, hayatlarında da algıladıkları şekilde uygulamaya çalışıyorlar. Oysa bana göre en önemli ve vazgeçilmez tutumluluk hali her şeyden evvel, sağlığımızla ilgili olan tutumluluktur. Sağlığımızı gerektiği gibi korumak ve bedenimizi, sağlık kurallarının gerektirdiği gibi kullanmak tam da kelime anlamına denk olan "tutumlu olma hali" dışında başka bir anlam taşımaz. Sağlığını gerektiği gibi korumaktan aciz insanların paralarını, mal mülk ve eşyalarını çok ayrı tarif edilemeyecek bir özenle korumaya çalışmaları bana daima anlamsız gelmiştir.

  Diğer çok önemli ve dikkat edilmesi zorunlu, zekâ ile muhtemel bir tutumluluk hali de´zaman´ ile ilgili olan tutumluluktur. Zaman, hayat arenasında debelenirken, günlük yaşamımız akıp giderken bizim tasarrufumuzda olmayan, tamamen bizim dışımızda kendini belirleyen durduramadığımız tek olgudur yanılıyor muyum? Bize bir kafa verilmiş ve iyi kullanmamız için beyin konulmuş içine. Zamanı dengeli ve doğru kullanmayı esas edinip, tasarrufu bir nebze kendi elimize alma şansını yakalayabiliriz. En azından, boşa akıp gitmesini engellemek de dengeli bir tutumluluk arz etmektedir.

  Her yıl 12-18 Aralık tarihlerinde "Tutum, Yatırım ve Türk Malları
  Haftası" kutlanmakta ve yerli mallarını kullanmanın önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır. Şiirler okunur, skeçler ve oyunlar oynanır, konuşmalar yapılır. Yerli mallarımız tanıtılır, yerli malının ne anlama geldiği hakkında tanıtımlar yapılır. Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel ihtiyaçları karşılayan tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir.

  Tasarruf etmek, tutumluluk ve yatırım yapmak, ülkeler için de oldukça hayati bir önem taşır. Nasıl ki birey olarak ´ayağımızı yorganımıza göre uzatmak´ zorunluluğumuz varsa, bir ülkenin de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorunluluğu vardır. Gelir kaynaklarını tutarlı yatırımlarda kullanan devletler ülkelerini kalkındırır ve diğer devletlere bağımlı olma halini aşmış, birilerine endekslenmekten kurtulmuş olurlar.

  Tutumlu olmaktan, "kendimize ait olanı korumak" çıkarımı elde edinilmemelidir. Ülke değerlerini oluşturan, toplumun kullanımına açık, kamuya mal edilmiş, her türlü eşya ve demirbaş ´bize ait olmasa dahi´ özenle ve yarının kullanıcılarına kalacak şekilde dikkatle kullanılmalı ve muhafaza edilmelidir. Boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lamba, ısınan yeri soğutacak şekilde açık bırakılan kapılar, elde yıkanan bulaşıklar ilk aklıma gelenler amadaha birçok yapılacak tasarruf konusu bulunabilir diye düşünüyorum. Fakat bütün bu davranış biçimlerinin, küçük yaşlardan itibaren istikrarla öğretilen, bir başkası tarafından yapıldığında örnek alınabilen, model oluşturabilecek davranışlar olduğu da su götürmez bir gerçek.
  Yaşam alanı içinde, sağlığını dengeli, zamanını ekonomik kullanan, eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanan insanları gören yeni ve taze beyinler, doğru rol model seçimleri ile hayata 1-0 galip başlayacaklardır kuvvetle muhtemel. Aşırı harcamaya ´savurganlık´ bundan kaçınmaya da ´tutum´ diyoruz. Paranın kar amacı ile bir mala yatırılmasına ise ´yatırım´ denir. "Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı" sloganını hatırlar mısınız bilmem. İlkokul çağımızın boğazımız yırtılırcasına bağırarak söylediğimiz güzel bir sloganıydı. Anlamlı bir atasözü ile yazımı sonlandırmak istiyorum izin verirseniz.
  "Sözler ağızdan çıkarsa, kulaktan öteye gidemez. Ama kalpten çıkarsa, kalbe kadar gider." İyi dileklerimizi, güzel söz ve methiyelerimizi yarım ağızla değil ya da sadece adet yerine gelsin ağzıyla değil, kendimiz de yürekten inanır, kalpten söylersek gitmesini istediğimiz tüm kalplere gidecektir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel hemen ödevimi yaptım çoooooooooooooook güzel yazı öğretmenime okudum hemen ve çok beğendi ve nerden budun dedi bende googleye tutumluluk ile ilgili kısa yazılar yazdım ve hemen enter e bastım.Dedim ve bana 100 verdi 4. 4
  Ziyaretçi
  çOK TEsEKKüR eDERiz ÖdeVimiZİ yAPtIK MUckss

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok saol sbs den 500 tutturdum mucckss

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim ödevime yardımcı olldun.

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok saol çok teşekkür ödevimi yaptım.

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür derim ödevimi yaptım yazdım.

 9. 9
  Ziyaretçi
  teşekkürler ögretmen tam puan verdi

 10. 10
  Ziyaretçi
  sağol ödevimi yapım

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: tutumluluk ile ilgili yazılar

  Reklam  çok güzel yazıydı çok bilgi öğrendim.

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekür ederim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
tutumluluk,  tutumluluk ile ilgili yazı,  tutumlulukla ilgili yazı,  tutumluluk ile ilgili kompozisyon,  tutumluluk ile ilgili yazılar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 24 kişi