Tutumlu olmak ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Tutumlu olmak ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tutumlu olmak ile ilgili yazı

  Reklam  Tutumlu olmak ile ilgili yazı

  Forum Alev
  “Neden daha az harcamalıyım?”, “Eğer karşılayabiliyorsam neden satın almayayım?”, “Hayat geçip gidiyor, şimdi yapmayacaksan ne zaman?” gibi soruları sürekli kendimize sorarız. Bu sorulara cevap verirken gelirleriniz ve planlarınız arasındaki dengeyi sağlamanız gerekir. Tutumlu olmak da buna yardımcı olur. “Neden tutumlu olmalı” sorusunun cevabı sadece parayla ilgili değildir. Elbette para kazandırması olumlu bir etkisidir fakat tutumlu bir yaşam tarzı insana farklı faydalar da sağlar. İşte “Neden tutumlu olmalı” sorusuna 10 neden…  1- Kaynaklar kısıtlı olduğu için


  Sadece yaz aylarında, barajlardaki su seviyesi azaldığında tasarruf ediyorsanız dünyadaki kaynakların nasıl tükendiğinden bihabersiniz demektir. Örneğin Türkiye’de kişi başına düşen tatlı su miktarı 1.430 m3‘dür. Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için bu rakamın 8.000 – 10.000 m3 arasında olması gerekir ve Türkiye su zengini değildir! (Kaynak: WWF Türkiye) Peki Haiti’deki yoksul halkın çamurdan kek yapıp yediğini duydunuz mu?


  Dünyadaki kaynaklar kısıtlı ve gittikçe de azalıyor. Her birey bu tüketimin bir parçası ve her birey yaşam tarzıyla bu tüketimi sürdürülebilir hale getirebilir.


  2-Borç batağına saplanmamak için


  Tüketim toplumunda sorun, kabaca, yeniye olan merak ve hızlı tüketim alışkanlıklarıdır. Bu durum bütçesi yetmediği halde birçok insanı borç batağına sürüklüyor. Son verilere göre Türkiye’de kredi kart kullanıcılarının borcu toplamı 70 milyon dolara ulaştı. Borçları nedeniyle birçok insan inanılmaz trajedi yaşıyor. Bankalar borçlulardan ne kadar şikâyet etseler de reklamlarla yeni kartları pompalamaktan vazgeçmiyorlar. Hükümetlerin kredi kartı sözleşmelerinin harf boyutlarını büyültmesi de süreci durduramıyor. Çünkü bu tür sorunların çözümü yaşam tarzınızın bir felsefeye dayanması ile mümkün; tutumlu yaşam.


  3-Kendinize daha fazla vakit ayırabilmek için


  Bazı insanlar “evet ben alışveriş yapmayı çok seviyorum ama bunun için de normalden fazla çalışıyorum” diyebilir. Buna saygı duyarım. Fakat normalden fazla çalışan insanların kazandıkları parayı nerede, ne zaman ve nasıl harcadıkları önemlidir. Bu şekilde düşünenlerin şu sorularla yüzleşmeleri gerekir: Sevdiklerinize ve kendinize yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz? Bazı şeyleri yapmak için geç kalmadınız mı? 50-60 yaşında dünya turu yapmak yerine 25-30 yaşında yapsaydınız ne kazanırdınız? Çok çalışarak hayatta neleri erteliyorsunuz?


  4-Çevreye daha az zarar vermek için


  Bazen otomobilinizi kullanmak yerine biraz yürümek veya bisiklete binmek, tasarruflu ampul kullanmak, A sınıfı enerji etiketli beyaz eşya almak gibi davranışlar tutumluluk örnekleri olduğu kadar çevreci davranışlardır da.


  5-Daha kolay birikim yapabilmek için


  Tutumlu davranışlarınızla birikim yapmanız elbette daha kolay olacaktır. Çünkü karşılayabildiğiniz sürece tüketmeyecek, ihtiyacınız kadar tüketeceksiniz. Ayrıca tutumlu olmak finansal açıdan bazı alışkanlıklar edinmenizi ve daha planlı olmanızı sağlayacaktır.


  6-Hayatta kalabilmek için


  Tutumlu insanlar birçok şeyi kendileri yapmaya çalışırlar. Eğer bilmedikleri bir konu varsa öğrenirler. Araba tamir etmeyi, ev boyamayı, yemek yapmayı, organik tarımı… Bu tür beceriler insanı zor durumlara (deprem, kaza, hastalık, işsiz kalmak vb.) daha hazırlıklı yapar. Örneğin hiç lastik değiştirmemiş birinin araç lastiği ıssız bir yerde patlarsa ne olur?


  7-Sağlıklı yaşamak için


  Artık her şey hazır! Çorbalar,köfteler, yoğurtlar… Tamam bu durum insanlara zaman kazandırıyor ama bir yandan da kolaycılığa itiyor ve tembellik alışkanlık haline gelebiliyor. Örneğin yemek yapmak için vakit varken bile pizza söylemek insanın daha kolayına geliyor. Tutumlu yaşayarak spor yapabilir (daha fazla yürüyerek, bahçıvanlık yaparak…), kilo verebilir (daha sağlıklı yeme alışkanlıklarıyla), rahat uyuyabilirsiniz (ödemeler rüyanıza girmez).


  8-Öğrenmek için


  Ne kadar çok şeyi kendiniz yapabilirseniz o kadar çok şey öğrenirsiniz demektir. Böylece birçok konuda becerileriniz gelişir ve kendinizi daha başarılı hissedersiniz. Bir yandan da çevrenizdekilerle bu bilgilerinizi paylaşıp popülerliğinizi artırabilirsiniz.


  9-yapıcı olmak için


  Tutumlu yaşarken harcamalarınızı veya tüketiminizi azaltmak için sahip olduklarınızı nasıl değerlendirebileceğinizi düşünürsünüz. Bu da sizi zamanla daha yaratıcı yapar. Eski bir sandalyeyi atıp yerine yenisini almak yerine bir kaç küçük dokunuşla çok hoş bir hale dönüştürebilirsiniz.


  10- Her şeyin kontrolünüz altında olması için


  Kendi başınıza ne kadar çok şey yaparsanız hayatınız o kadar çok sizin kontrolünüzde olur. Eğer tamiratınızı kendiniz yaparsanız ustanın sizden yapmadığı bir hizmet veya kullanmadığı bir parça için para talep etmesini önleyebilirsiniz. Kendi yemeğinizi kendiniz pişirir veya sebzenizi kendiniz yetiştirirseniz yiyeceklerinizin içindeki maddelere daha çok hakim olursunuz.
 2. 2
  Ziyaretçi

  --->: tutumlu olmak ile ilgili yazı

  Reklam  Ben Bu Yazıyı Yazıcam Ama çok Uzun :))) 3. 3
  Ziyaretçi
  Dilek çok çalışkan ve çok akıllı+ Yorum Gönder
tutumlu olmak ile ilgili yazı,  tutumlu olmak ile ilgili şiirler,  tutumlu olmak ile ilgili kısa yazı,  tutumlu olmak ile ilgili yazılar,  tutumlu olmak ile ilgili afişler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi