Ses kirliliğinin insanlara zararları

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Ses kirliliğinin insanlara zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ses kirliliğinin insanlara zararları

  Reklam  Ses kirliliğinin insanlara zararları

  Forum Alev
  Ses kirliliği insanları nasıl etkiler
  Performans Etkileri:
  Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği, iş veriminin düşmesi, kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.
  Ülkemizde, insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulanmaktadır. Ancak yönetmeliğin hedeflerine ulaşabilmesi için insanların bu konuda eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekir.

  Gürültüye maruz kalma süresi ve gürültünün şiddeti, insana vereceği zararı etkiler. Endüstri alanında yapılan araştırmalar göstermiştir ki; işyeri gürültüsü azaltıldığında işin zorluğu da azalmakta, verim yükselmekte ve iş kazaları azalmaktadır.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre; meslek hastalıklarının %10'u, gürültü sonucu meydana gelen işitme kaybı olarak tespit edilmiştir. Meslek hastalıklarının pek çoğu tedavi edilebildiği halde, işitme kaybının tedavisi yapılamamaktadır.
  Ses kirliliğinin saptanmasında ses şiddetini ölçmek için birim olarak Desibel (dB) kullanılır. İnsan için 35-65 dB sesler normaldir. 65-90 dB sesler, sürekli işitildiğinde zarar verebilecek kadar risklidir. 90 dB'in üzerindeki sesler tehlikelidir.


  Bazı Gürültü Türlerinin Desibel Dereceleri ve Psikolojik Etkileri
  Gürültü Türü Db Derecesi Psikolojik Etkisi Uzay Roketleri 170 Kulak ağrısı, sinir hücrelerinin bozulması Canavar Düdükleri 150 Kulak ağrısı, sinir hücrelerinin bozulması Kulak dayanma sınırı 140 Kulak ağrısı, sinir hücrelerinin bozulması Makineli delici 120 Sinirsel ve psikolojik bozukluklar (III.Basamak) Motosiklet 110 Sinirsel ve psikolojik bozukluklar (III.Basamak) Kabare Müziği 100 Sinirsel ve psikolojik bozukluklar (III.Basamak) Metro gürültüsü 90 Psikolojik belirtiler (II.Basamak) Tehlikeli bölge 85 Psikolojik belirtiler (II.Basamak) Çalar Saat 80 Psikolojik belirtiler (II.Basamak) Telefon zili 70 Psikolojik belirtiler (II.Basamak) İnsan sesi 60 Psikolojik belirtiler (I.Basamak) Uyku gürültüsü 30 Psikolojik belirtiler (I.Basamak)
  Çeşitli Kullanım Alanlarının Kabul Edilebilir Üst Gürültü Seviyeleri

  Kullanım Alanı Ses basıncı düzeyi(gündüz)
  dBA
  Dinlenme Alanları
  Tiyatro Salonları 25 Konferans Salonları 30 Otel Yatak Odaları 30 Otel Restoranları 35
  Sağlık Yapıları
  Hastaneler 35
  Konutlar
  Yatak Odaları 35 Oturma Odaları 60 Servis Bölümleri (mutfak, banyo) 70
  Eğitim Yapıları
  Derslikler, Laboratuvarlar 45 Spor Salonu, Yemekhaneler 60
  Endüstri Yapıları
  Fabrikalar (küçük) 70 Fabrikalar (büyük) 80
  Gelişmiş ülkelerde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkmış olan gürültü sorunu, günümüzün önemli çevre sorunlarından birisi olmasına karşın, ülkemizde az bilinen bir kirlilik türüdür. Gürültü insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengelerini bozabilen, iç performansını azaltan, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini yok ederek niteliğini değiştiren bir tür kirliliktir.

  Yaşama kalitemizi bozmadan alacağımız basit önlemlerle insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yapan gürültü kirliliğini önleyebiliriz.
  1-)Düğün, sünnet, v.b. toplu merasimlerde, çevrede bulunabilecek yaşlı, hasta ve bebekleri düşünerek, aşırı gürültülü müzik çalmayalım yada kapalı ve ses yalıtımlı mekanları seçelim.
  2-)İşyerlerindeki gürültünün dışarı taşımasını önleyecek ses yalıtımlarını yapalım, yapmayanları uyaralım.
  3-)Evlerimizde kullandığımız TV ve müzik aletlerinin sesini sadece kendi duyabileceğimiz kadar açalım.
  4-)Çevremizdeki insanları rahatsız edecek gereksiz gürültülerden kaçınalım.
  5-)Gereksiz yere korna çalmayalım.
  6-)Patlak egzozlarımızı hemen tamir ettirelim.
  7-)Evlerimizdeki bakım ve onarım işlerini uygun saatlerde yaptıralım.
  8-)Toplumun huzurunu bozacak davranışlardan kaçınalım ve insanca yaşamak için birbirimizin haklarına saygı gösterelim.
  9-)Bina içerisindeki ayak sesleri ve benzer gürültüleri önlemek için gerekli tedbirleri alalım.
  10-)Evlerde yapılacak kutlamalarda komşuları rahatsız edici gürültülerden kaçınalım.
  11-)İnsanların dinlenmeye ihtiyaç duyduğu tatil beldeleri ve piknik yerlerinde aşın gürültü yapmak, yüksek sesli müzik dinlemek bir kültür noksanlığı olduğu gibi, aynı zamanda sağlıksız bir davranıştır.
  12-)Gürültünün strese ve de bir çok hastalıklara sebep olduğunu unutmayalım.


  Gürültüyü Azaltmak İçin Alınabilecek Tedbirler:

  1-)Hava alanlarının, endüstri ve sanayi bölgelerinin yerleşim bölgelerinden uzak yerlerde kurulması,
  2-)Motorlu taşıtların gereksiz korna çalmalarının önlenmesi,
  3-)Kamuoyuna açık olan yerler ile yerleşim alanlarında elektronik olarak sesi yükseltilen müzik aletlerinin çevreyi rahatsız edecek seviyede olmasının önlenmesi,
  4-)İşyerlerinde çalışanların maruz kalacağı gürültü seviyesinin en aza (Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde belirtilen sınırlara) indirilmesi,
  5-)Yerleşim yerlerinde ve binaların içinde gürültü rahatsızlığını önlemek için yeni inşa edilen yapılarda ses yalıtımı sağlanması,
  6-)Radyo, televizyon ve müzik aletlerinin evlerde rahatsızlık verecek seviyede seslerinin yükseltilmemesi gerekmektedir. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: ses kirliliğinin insanlara zararları

  Reklam  Ses kirliliğinin olmadığı bir yerde rahat anlaşılır bir şekilde yaşam vardır. 3. 3
  Ziyaretçi
  bence çok uzun hepsini yazdım çok güzel 100 aldım+ Yorum Gönder
ses kirliliği insanları nasıl etkiler,  ses kirliliğinin insanlara zararları,  ses ve ışık kirliliğinin insan sağlığına etkileri,  ses kirliliği ve zararları,  ses kirlili
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi