Hava kirliliğinin zararları

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Hava kirliliğinin zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hava kirliliğinin zararları

  Reklam  Hava kirliliğinin zararları

  Forum Alev
  Ozan Vural


  Hava kirliliğinin, özellikle astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) artışına ve hastalarda ölüm riskine yol açtığı bildirildi.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin dünyada ve Türkiye'de halk sağlığını önemli ölçüde tehdit eden ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

  Dünyada motorlu araç kullanımının artması ve teknolojinin hızlı ilerlemesi nedeniyle hava kirliliğinin daha da arttığını belirten Uzun, dünyada yaklaşık 400 milyon şehirli insanın solunum sistemini etkileyen, trafiğe bağlı hava kirliliğine maruz kaldığını bildirdi.

  Hava kirliliğinin solunum sistemine zararlı etkisinin yıllardır bilindiğine dikkati çeken Uzun, şöyle konuştu:

  ''1950'lerden bu yana hava kirliliğinin insan sağlığına olumsuz etkilerini gösteren kanıtlar vardır. Londra'da 1950 yıllarında solunum hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında aşırı artış, yoğun hava kirliliğiyle açıklanmıştır. Londra'da 1952 yılında yoğun hava kirliliği nedeniyle yaklaşık 4 bin ölüm meydana gelmiştir.''

  ABD ve Avrupa'da yapılan çeşitli araştırmalarda da hava kirliliğin sağlık üzerine etkisinin ortaya konduğunu bildiren Uzun, ''Bu çalışmalarda ölümler, hastaneye başvurular gibi sağlık göstergeleri ile havadaki kirleticilerin ilişkisi araştırıldığında, bunların birlikte artış veya azalış gösterdiği tespit edilmiştir'' dedi.

  Hava kirliliğinin özellikle astım ile KOAH artışına ve bu hastalarda ölüm riskine yol açabildiğini anlatan Uzun, şöyle konuştu:

  ''Hava kirliliği ayrıca öksürük sıklığı, bronşit ve akciğer kanseri gibi hastalıklara ya da bunlarda artışa neden oluyor. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde, bu nedenlerle hastaneye yatış oranlarında da artma yaşanıyor. Özetle havadaki kirleticilerin sağlığa etkileri, solunum sistemi hastalıklarında, kronik solunum sistemi rahatsızlığı olan kişilerin hastalıklarının alevlenmesinde, kanser görülme hızında ve ölüm riskinde artış olarak sıralanabilir.''

  Hava kirliliğine bağlı ölümlerin, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 6'sını oluşturduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Uzun, ''Bu ölümlerin yaklaşık yarısına ise motorize araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin neden olduğu düşünülüyor ve bu risk tüm dünyada giderek büyüyor. Örneğin Çin'de 1992 yılında 600 bin, 2000 yıllarında 3 milyon olan araç sayısının 2010 yılında 20 milyonun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu rakamlar da gelecekteki riski ortaya koyuyor'' dedi.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: hava kirliliğinin zararları

  Reklam  Havanın temiz oluşu insanlara ne kadar fayda sağlıyorsa kirliliği de o ölçüde zarar vermektedir. Oksijen doğrudan akciğer ve ardından diğer organları etkileyerek kansere gitme riski taşımaktadır.+ Yorum Gönder
hava kirlili
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi