Hava kirliliği çözümleri

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Hava kirliliği çözümleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hava kirliliği çözümleri

  Reklam  Hava kirliliği çözümleri

  Forum Alev
  Hava Kirliliğine Çözüm Arandı


  İlimizde zaman zaman gözlemlenen hava kirliliği sorunu ile ilgili olarak değerlendirme ve tespitler yapmak ve alınabilecek tedbirleri kararlaştırmak amacıyla yetkililerin katılımıyla 13 Ocak 2005 Perşembe günü Bolu Valiliğinde bir toplantı düzenlendi.


  Söz konusu toplantıda İlimizde meydana gelen hava kirliliği ile ilgili olarak aşağıdaki tespitler yapılıp, alınması gereken tedbirler belirlendi.
  1- Tespit Edilen Hususlar :
  - İl Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü'nce hava kirliliği ölçüm istasyonu aracılığıyla, İlimiz Merkez İlçe hava kirliliği ölçümleri anlık, saatlik ve günlük olarak yıl boyunca düzenli bir şekilde takip edilmektedir. Yapılan ölçümlerin aylık, kış sezonu ve yıllık ortalamaları hesaplanmaktadır.
  - Yapılan ölçümler ve hesaplamalar sonucunda bulunan ortalama değerlerin (Ekim-Kasım-Aralık-Ocak) Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği'nde belirtilen kış sezonu ortalama değerlerinin altında bulunduğu anlaşılmaktadır.
  - 2004-2005 yılı Kasım, Aralık, Ocak ayı kükürt dioksit ve partikül madde değer ortalamaları, 2003-2004 yılı aynı dönem ortalamalarından çok daha düşük düzeylerde seyretmiştir. Ancak; 10-11-12 Ocak 2005 Pazartesi, Salı, Çarşamba günlerinde ortalama kükürt dioksit ve partikül madde değerlerinin Yönetmelikte belirlenen sınır değerlerin çok altında bulunmasına rağmen, öğle ve akşam saatlerindeki ölçüm sonuçlarının günün diğer saatlerine göre yüksek olduğu, dolayısıyla hava kalitesinin bozulduğu gözlenmiştir.
  - Belirtilen saatlerde hava kalitesinin bozulmasına öncelikli olarak, 10-11-12 Ocak 2005 tarihlerinde gündüz saatlerinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması, akşam saatlerinde ise sıcaklığın aniden düşmesi sonucunda tüm kalorifer ve diğer ısınma gereçlerinin aynı anda yakılması nedeniyle bacalardan çıkan kükürt dioksit ve partikül madde miktarının artmasının sebep olduğu anlaşılmıştır.
  Bununla birlikte hava kirliliği ölçüm istasyonunun bulunduğu (eski Valilik hizmet binası mevkii) bölgede, Mudurnu girişi, Valilik önü, Anıtpark civarında özellikle öğlen ve akşam saatlerinde yoğun trafik akışı ve sinyalizasyon sistemi nedeniyle trafik akışında meydana gelen duraklamalar sonucu oluşan egzoz gazlarının bu bölgede yoğunlaşmasının da hava kalitesinin bozulmasında etkili olduğu değerlendirilmiştir.
  - İlimiz Merkez İlçede yaklaşık 450 adet kaloriferli ve 10.600 adet sobalı bina bulunmaktadır. Sobalı binalarda genellikle düşük kaliteli yerli kömür kullanılması ve İlimizin mevcut topoğrafik yapısı ile meteorolojik şartlarından kaynaklanan inverziyon olayının sık sık gerçekleşmesi de hava kirliliğinin belli zamanlarda artmasında önemli rol oynamaktadır.
  ./..

  2 – Alınan Tedbirler:
  - İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Çevre Yönetimi Şube Müdür Vekili Resul DEVECİ koordinasyonunda, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi elemanlarından oluşan en az üç kişilik bir denetim ekibiyle hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde her gün, diğer zamanlarda haftada iki gün 16.00 – 18.00 saatleri arasında apartman ve sitelerin kalorifer dairelerinin daha sık aralıklarla denetlenmesine başlanmıştır. Denetlemeler aksatılmaksızın sürdürülecektir.
  - Aynı ekip tarafından mahrukatçılar da denetime tabi tutulacaktır.
  - Hava kalitesindeki olumsuz etkisi nedeniyle Meteoroloji Müdürlüğü'nce inverziyon ihtimali bulunan günler İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bildirilecek, bu günlerde Bolu Belediyesi tarafından sobaların ve kalorifer kazanlarının usulüne uygun ve az yakılması hususunda halk uyarılacaktır.
  - Apartman yöneticilerine İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile belirli bir program çerçevesinde seminerler verilecek, ayrıca kalorifercilerin eğitilmesi konusunda yapılmakta olan çalışmalar hızlandırılacaktır.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: hava kirliliği çözümleri

  Reklam  Havanın kirlenmesine neden olan en önemli faktör bir anda çok fazla kirli dumanı havaya salmaktır. Bu daha çok fabrika bacalarından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında kalorifer ve bacaların düzenli temizlenmemesinden oluşmaktadır.+ Yorum Gönder
hava kirliliğinin çözümleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi