Gönüllü Kemik İliği Vericisi Olmak İsteyenler

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Gönüllü Kemik İliği Vericisi Olmak İsteyenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  skatergirl
  Bayan Üye
  Reklam

  Gönüllü Kemik İliği Vericisi Olmak İsteyenler

  Reklam  Gönüllü Kemik İliği Vericisi Olmak İsteyenler

  Forum Alev
  Gönüllü Kemik İliği Vericisi Nasıl olunur?
  BİR KEMİK İLİĞİ GÖNÜLLÜ VERİCİSİNİ NELER BEKLER ?

  Kan bağışçılarında beklendiği gibi vericinin sağlık durumunun iyi olması gereklidir. Özellikle bulaşıcı hastalık, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmaması ve 18-50 yaş arasında olması gerekmektedir.

  Gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:
  5ml’lik küçük bir tüp kan örneği alınır.
  (Tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).
  “Kemik İliği/Kök Hücre Bağış Formu” doldurulur.
  Vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.
  Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda:
  Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman Kemik İliği Bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. Bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa, aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.
  Kemik iliği / kök hücresi tanımı:
  Kemik iliği / kök hücresi kan hücrelerini, ki alyuvar, akyuvar ve trombositler olarak tanınır, üreten bir dokudur. Kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerdir. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.
  Kemik iliği / kök hücresi toplama yöntemleri:
  Hastanın doktorları bankamıza hastalarına hangi yolu tercih ettiklerini bildireceklerdir. Ancak son karar sizindir. Bu nedenle kemik iliği ya da kök hücrelere nasıl ulaşıldığını öğrenmeniz gereklidir.
  Kemik iliği alınmasıAmeliyathanede steril koşullarda, genel anestezi altında yapılır. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. Yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.
  Çevre kanından kök hücre toplanması
  Yukarıda tarif edilen klasik kemik iliği alım yöntemi dışında bir yöntem daha vardır. Bu yöntemde kısa süreli bir ilaç tedavisi sonrası kemik iliğindeki kanı oluşturacak hücrelerin kana geçişi artırılmaktadır. Daha sonra kan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makine aracılığı ile kandan toplanmaktadır. Uzun bir süredir uygulanmakta olan bu yöntemin verici için hiç bir tehlike taşımadığı belirtilmektedir.
  Vericilerden hangi sıklıkta kemik iliği vermesi istenebilir ?
  Vericinin bir kez kemik iliği verdikten sonra kemik iliği bankasında kayıtlı olarak kalması ya da kalmaması kendi seçimine bağlıdır. Bir kez bağış yaptıktan sonra yine bağış yapmanızda sağlık açısından bir sakınca yoktur.

  Bazı durumlarda bağış yapılmış hastanın nakil sonrası hastalığının yetersiz düzelmesi, nüks etmesi ya da verilen hücrelerin kabaca ifade etmek gerekirse “tutmaması” durumunda vericiden yeniden bağış yapması rica edilebilir.

  Gönüllü kök hücre bağışı yapmanın vericiye etkileri:
  Kemik iliği alımı nedeniyle doğabilecek, iş gücünü etkileyebilecek herhangi bir sorun bildirilmemiştir. Genellikle kemik iliğinin iğnelerle alındığı bölgelerde hafif ağrılar hissedilebilir.

  Vericilerin çoğu müdahaleden sonra kendilerini hastaneden hemen ayrılacak kadar iyi hissederler. Küçük bir bölümü ise ertesi gün hastaneden ayrılırlar. Vericinin kemik iliği verildikten sonra birkaç gün yoğun beden hareketleri gerektiren davranışlardan uzak durması önerilir.
  Gönüllü verici olarak kaydı olan kişinin fikrini değiştirmesi durumunda:
  Verici olarak kaydedilmiş olsa bile kimseye kemik iliği verme
  konusunda baskı uygulanamaz.

  Hasta ile vericisi arasında uygunluk sağlandıktan ve kesinleştikten sonra vericinin fikrini değiştirmesi hasta için ani bir yıkıma neden olacaktır. Bu durumda hastanın başka bir verici bulunamaması sebebiyle tedaviye devam edememesi ya da hayatını kaybetmesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.  GÖNÜLLÜ OLMAK İSTİYORUM
  SİZİ BİR HAYAT KURTARMAK İÇİN İLK ADIMI ATMAYA DAVET EDİYORUZ

  Neden Kemik İliği Nakli?
  Plansız sanayileşme, düzensiz şehirleşmenin artması ve günlük yaşamımızın her anında radyasyona maruz kalmamız, kemik iliği kanserlerinin hızla artmasına neden olmaktadır. Böyle bir hastalığa yarın sizlerin veya bir yakınınızın yakalanmayacağını kim garanti edebilir ?

  Kemik İliği Nakli
  Kemik iliği nakli, değişik lösemi tipleri, bazı anemiler; akut radyasyon zehirlenmesi, kalıtımla geçen ya da sonradan ortaya çıkmış örneğin bağışıklık sisteminin düzensiz çalışması ile gelişen otoimmün hastalıklar gibi birçok hastalıklarda bazen diğer tedavilerin yetersiz olması durumunda yani son aşamada bazen de tek seçenek olarak başvurulan bir tedavi şeklidir.

  Kemik iliği nakli, kemik iliğinin bir takım kemoterapi olarak isimlendirilen ilaç ve bazen ek olarak ışınlama (radyoterapi) yapılmasıyla öldürülerek boşaltılıp, yerine sağlıklı vericiden alınan kemik iliği hücrelerinin kan yoluyla yani damardan kan verir gibi verilmesidir. Ancak bunun için başkasından verilecek kemik iliği hücrelerinin hastanın bazı moleküler yapısal özellikleri ile uyum göstermesi gerekmektedir. Bu amaçla ilk yaklaşım, uygun kemik iliği hücrelerine sahip verici aramaktır. Bu durum öz kardeşlerde ¼ oranında mümkündür. Duruma göre akraba içi arama genişletilir. Ancak akraba verici bulunamazsa başvurulacak kişiler gönüllülerdir. Gönüllü vericilerin kayıtlı olduğu kemik iliği bankamız (İstanbul Tıp Fakültesi Kemik iliği Bankası) ve bankamız aracılığı ile Dünya Kemik İliği Bankası bu hizmeti vermektedir.


  Kemik İliği Bankasının Önemi
  Bankamız, Dünya Kemik İliği bankası üyesi olarak dünyadaki benzeri durumdaki tüm hastalar için de tarama yapabilmektedir. Bugüne kadar bankamıza 800’ün üzerinde hastaya verici aranması için başvuru yapılmıştır ve arama sonucu 4 hastaya uygun verici olduğu belirlenip Türkiye’de 4 hastaya nakil yapılmasına aracı olunabilmiştir. Ayrıca yurtdışındaki bir lösemi hastasının tekrar yaşama dönmesi bankamıza kayıtlı bir gönüllü verici sayesinde olmuştur.

  Kemik İliği Bankamızda bugün için 25.000 kadar gönüllü verici kayıtlı bulunmaktadır. Gönüllü verici sayısının yetersiz olması nedeniyle yardımcı olamadığımız, yaşama ümitlerini ellerine veremediğimiz hastalar da olmaktadır. Türkiye’de gönüllü verici sayısının az olmasını başka bir ülke ile karşılaştırarak tekrar vurgulamak istiyoruz Örneğin Güney Kıbrıs’ta her 10 kişiden biri gönüllü verici iken, ülkemizde bu oran 3000 kişide 1’dir. Almanya’da bu sene toplam 2 milyon vericiye ulaşılmıştır.
  DAHA ÇOK HAYAT KURTARMAK İÇİN BANKAMIZDAKİ GÖNÜLLÜ VERİCİ SAYISININ ARTTIRILMASI GEREKMEKTEDİR.  Kemik iliği vericisi, yani SİZ bilmelisiniz ki; sizin seçiminize göre, kan bağışı gibi kol damarlarınızdan da kemik iliği hücrelerini bağışlayabilirsiniz. Bu bağış sizin sağlığınız, iş ve günlük yaşamınıza olumsuzluk ve istenmeyen etkiler bırakmayacaktır.


  Verici Olmanın Mutluluğu
  Gönüllü verici olmayı kabul ederek, hatta arkadaşlarınıza da anlatarak siz de bir hastayı hayata bağlayan kişi olmanın mutluluk ve huzurunu bulabileceksiniz...

  Yapılacak şey
  Gerçekten çok basit; küçük bir tüp kan vermek, gönüllü verici formunu doldurmak ve verici olma duygusunu sürdürmek…
  Teşekkür ederiz.

  İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası
  gönüllü olmak istiyorum 2. 2
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye

  --->: Gönüllü Kemik İliği Vericisi Olmak İsteyenler

  Reklam  Çok güzel bilgiler teşekkür ederim.

  Bilgilendirdiğin için.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel bilgiler teşekkür ederim.+ Yorum Gönder
ilik vermek istiyorum,  ilik vermek için şartlar,  kemik iliği vermek istiyorum,  kemik iliği vermek,  gönüllü kemik iliği vericisi olmak istiyorum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi