Tarihte bu gün(Nagazaki’ye Atılan atom bombası)

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Tarihte bu gün(Nagazaki’ye Atılan atom bombası) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Tarihte bu gün(Nagazaki’ye Atılan atom bombası)

  Reklam  Tarihte bu gün(Nagazaki’ye Atılan atom bombası)

  Forum Alev
  Atom bombası 63 yaşında. İnşallah yakında emekliye ayrılır.

  Amerika Birleşik Devletleri bundan 63 yıl önce bugün, yani 6 Agustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine uranyum içeren, bu tarihten üç gün sonra da Nagazaki kentine plutonyum içeren atom bombaları attı. Atom bombası Hiroşima’ya düştüğünde saatler sabahın 08:15’inde sustu. Bomba Hiroşima merkezindeki Shima Hastanesinin yaklaşık 600 metre ötesinde patladı. Patlama noktasında sıcaklık saniyenin milyonda biri süresinde birkaç milyon dereceye yükseldi. Ateş topu azamî boyutlarına yani yaklaşık 200-300 metre çapına ulaştığında ateşi yayan patlama dalgası ses hızıyla ilerlemekteydi. Saatte 800 km’lik hızla sökün eden fırtına, o yok edici nükleer güç varlığını yıllarca sürdürecek olan radyasyon kümesini oraya bıraktığında çocuklar okul yolunda, işçiler de çoktan tezgâhlarının başındaydı. Günün geç saatlerinde kurtarma ekipleri bölgeye ulaşabildiğinde aslında kurtarılabilecek pek insan kalmamıştı ortalıkta. Onbinlerce cesedi toplamak ve kaldırmaktan başka ellerinden birşey gelmiyordu. Şimdi de Nazım Hikmet’in kendi sesinden bir şiirine kulak verelim:

  kapıları çalan benim

  kapıları birer birer.

  gözünüze görünemem

  göze görünmez ölüler.

  hiroşima'da öleli

  oluyor bir on yıl kadar.

  yedi yaşında bir kızım,

  büyümez ölü çocuklar.

  saçlarım tutuştu önce,

  gözlerim yandı kavruldu.

  bir avuç kül oluverdim,

  külüm havaya savruldu.

  benim sizden kendim için

  hiçbir şey istediğim yok.

  şeker bile yiyemez ki

  kâğıt gibi yanan çocuk.

  çalıyorum kapınızı,

  teyze, amca, bir imza ver.

  çocuklar öldürülmesin

  şeker de yiyebilsinler.

  Hiroşima’nın Barış Anıtı Parkında bir araya gelen yerli yabancı binlerce insan atom bombası kurbanı 250 bin kişiyi her yıl geleneksel bir biçimde anıyor. Aralarında bombadan ötürü sakat kalan binlerce insan yeryüzünden atom bombasının ebediyen silinmesi için toplu halde dua ediyor. 2005’te açıklanan bir istatistiğe göre bombanın ardından hayatta kalmayı başarmış Hiroşima’lıların sayısı 266. Hiroşima’ya düşen insanlık ayıbından iki gün sonra yani Nagazaki bombasından bir gün önce Sovyetler Birliği, ABD’nin bastırmasıyla Japonya’ya savaş açtı. Nagazaki'ye atılan bombaya nüktedan Amerikalılar „Fat Man“ yani ''Şişman Adam'' adını yakıştırmıstı. 240 bin nüfuslu bu liman kentinde de, bombanın etkisiyle anında ya da akabinde ölenlerin sayısı 150 bin olarak kayıtlara geçmiş. Yani Hiroşima ve Nagazaki’de ölen toplam insan sayısı 400 bin cibarında.

  Pearl Harbor’un Japon uçaklarınca bombalanmasının ardından 44 ay sonra Başkan Truman yaptığı bir açıklamada “16 saat önce bir Amerikan uçağı, önemli bir Japon askeri üssü olan Hiroşima üzerine bir bomba attı” demekle yetindi. Ancak açıklamasında, Hiroşima’nın sadece askeri üs değil, aynı zamanda 400 bin sivilin de yaşadığı bir şehir olduğundan, dolayısıyla bombanın sadece üssü değil, aynı zamanda şehri de sivillerle birlikte yeryüzünden silip attığından söz etmeyi unuttu. Amerika Birleşik Devletleri bugüne değin attığı bu atom bombalarından ötürü Japonya’dan resmen özür dilemiş değil.

  Bu arada Japonların da masum bir halk olduğunu iddia edecek değiliz. Zira unutmamak gerekir ki, „Güneş’in Çocukları“ 1937’den itibaren Çin’i de içermek üzere Pasifik-Asya coğrafyasında 20 milyon insanın ölümüne neden olarak bir yerde Amerikalıların aldığı bomba atma kararını provoke etti. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından hayata gecirilen ilk Japon anayasasının 9. maddesinde bundan böyle savaşsız bir gelecek öngörülmüştü. Japon İmparatorluğu’nun Pasifik-Asya coğrafyasında yaptığı ağır hatalar kabul edilmiş, bunların her ne pahasına olursa olsun tekrarlanmaması gereketiği vurgulanmıstı. Ancak aradan geçen 60 yılın ardından Japonya’da bazı politikacıların bellegi epeyi zayıflamış olacak ki, son zamanlarda anayasanın temel prensiplerinden birini oluşturan bu maddenin kaldırılması yönünde açıklamalar yapıyorlar.

  Aklıma gelmişken… İlk atom bombasını annesinin adını taktıgı „Enola Gay“ adlı bombardıman uçağından atarak tarihe geçen pilot olma ünvanına sahip Paul Tibbets geçen yılın Kasım ayında 92 yaşında öldü. Dolayısıyla bu yılın Japonlar açısından belki de öncekilerine göre farklı bir yanı olmalı.

  Greenpeace’in 1971 yılında kurulma amacı atom bombalarından arındırılmış bir Dünya oluşturmaktı. Hiroşima ve Nagazaki’de yaşanan insan elinden çıkma bu utanç verici felaketler Dünya’nın hiçbir yerinde ve hiçbir koşulda yeniden yaşanmamalı. Savaşlar, bugüne kadar olduğu gibi asla doğru seçenek veya yanıt olamaz.


  Hiroşima ve Nagazaki’ye düşen atom bombaları aynı zamanda utanç bombalarıydı  Kurbanlar anıldı
  İkinci Dünya Savaşı’nda, ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası kurbanları anıldı.


  63 yıl önce atılan bomba 140 bin kişinin ölümüne neden olmuş, yayılan ışınlar yüzünden bugüne kadar da onbinlerce insan öldü. Hiroşima'dan 3 gün sonra da Nagazaki’ye atom bombası atılmıştı. Bombalama sırasında ve sonrasında 500 binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.
  Hiroşima’da düzenlenen ve 45 bin kişinin katıldığı anma töreninde, nükleer silahlar yok olmadığı sürece Hiroşima gibi felaketlerin tekraralanabileceği tehlikesine dikkat çekildi.
 2. 2
  P.Alemdar
  Üye

  --->: Tarihte bu gün(Nagazaki’ye Atılan atom bombası)

  Reklam  insaallah yakinda emekliye ayrilir sozunu
  cok begendim+rep 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Nagasaki Japonca: 長崎市, Nagasaki-şi, Japonya'da bulunan, Nagasaki ilinin merkezidir.


  Nagasaki limanı (Edo dönemi)
  2007 yılında 448.831 kişinin yaşadığı şehir günümüzden beş yüz yıl önce kurulmuştur. Japonya'nın Sakoku (dışarıya kapalılık) politikasını izlediği dönemde, Dejima (Çıkıntı Adası) adlı yapay ada inşa edilmiş ve 1641-1859 yıllar arasında ülkenin tek açık limanı olarak Hollanda ile ticaret yapılmıştı.
  1567'de Katolikliği yaymış ve günümüzde de Katolik cemaatiyle meşhurdur.
  Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'ya dünyanın ilk atom bombası "Little Boy" (Küçük Çocuk)'u atarak 140.000'den fazla insanı katlettikten yalnızca üç gün sonra, 9 Ağustos 1945'te dünyanın ikinci ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcı Atom bombası Fat Man (Şişman Adam)'i atarak ilk anda 74.000'den fazla insanı katletmişti.
  Nagasaki genel olarak dağlık bir bölgeden oluşup yerleşim yerleri ise dağlar arasındaki derelerdedir. Nagasaki'nin bu coğrafik yapısı Hiroşima'ya nazaran ölü sayısının daha az olmasının en önemli nedeni olmuştur.

+ Yorum Gönder
nagazaki atom bombası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi