Fıransanın zamanında yaptığı pis oyunlar..

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Fıransanın zamanında yaptığı pis oyunlar.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  moonback
  Üye
  Reklam

  Fıransanın zamanında yaptığı pis oyunlar..

  Reklam  Fıransanın zamanında yaptığı pis oyunlar..

  Forum Alev
  Sözde Ermeni soykırımını yok sayanları hapse atmak için kanun çıkarmakta olan Fransa, 1915'de Anadolu'daki Ermeni çetelerine Türkleri öldürmeleri için EMİR göndermiş...

  GENELKURMAY Başkanlığı'nın 'Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918' başlıklı 8 ciltlik yayın dizisinin 3 ve 4'üncü ciltleri, Genelkurmay ATASE ve Denetleme Başkanlığı Yayınları'nca yayınlandı. Kapaklarında Ermeni terör örgütlerince 15 Temmuz 1915'te Diyarbakır Lice'de öldürülen Türkler ile yine 23 Temmuz 1915'te Diyarbakır'ın Hızırilyas Köyü'nde katledilen kadınlar ve çocukları gösteren fotoğrafların yer aldığı kitaplar, Türkçe ve İngilizce yayınlanırken Osmanlıca orijinal belgelere yer verildi. ATASE ve Denetleme Daire Başkanı Korgeneral Eyüp Kaptan, kitaplara yazdığı sunuşta, tarihte bilginin doğruluğunun belgelerle kanıtlandığına dikkat çekerken, 'Tarihe mal olmuş olayların da bilimsel ölçütlerde değerlendirilmesi ancak belgelerle yapılabilir' dedi.

  Tehcir zorunluydu

  Tehcir uygulaması öncesinde örgütsel faaliyetlerin hangi düzeylere vardığını gösteren belgelerin düşündürücü olduğunu ifade eden Korgeneral Kaptan, 'Yasal olarak göründükleri halde, yasa dışı eylemlere kalkışan Ermeni terör örgütlerinin nasıl bir kaos ortamı yaratmayı hedeflediklerinin' belgelerde görüleceğini ifade etti. Korgeneral Kaptan, sunuşunda şöyle dedi: 'Hukukun üstünlüğü prensibi, devletlerin temel prensiplerindendir. Bu belgelerde açıkça görülecektir ki devlet, her zaman ve her koşulda hukukun üstünlüğü prensibinden ödün vermediği için, hukuka aykırı hiçbir işlem yapmaktan da özenle sakınmış ve keyfiliğe hiçbir şekilde fırsat tanımamıştır.'

  Katliamlar, suikastler

  Kitaplardan 3'üncü ciltte Ekim 1914'te Talat Paşa ve Bakanlar Kurulu üyelerine yönelik suikast girişimi, bununla ilgili olarak yakalanan Hınçak örgütü üyelerinin ifadeleri, hazırlanan iddianame, suikast girişiminin dış bağlantısı, örgüt militanlarının kışkırtılması yer alıyor. 3'üncü ciltte yer alan en ilginç bilgi ise Türkler'e yönelik katliamları ve suikastleri gerçekleştiren Hınçak örgütünün karar vericilerinin 'Paris merkezli' faaliyet göstermeleri ve oradan 'emir' almaları. Tüm örgüt üyeleri Hınçak'ın Paris merkezli olduğunu ve emirlerin oradan alındığını açıklıyorlar.

  Sorgulardaki gerçek

  Hınçak üyesi Artin Cihan Gülyan'ın 9 Şubat 1915 deki ifadesinde şu açıklamaları dikkat çekiyor:

  En büyük merkeziniz neresidir?

  - Paris

  İstanbul merkezi nasıldır?

  - İkinci derecedir. Bulgaristan, Romanya, Rusya, Amerika, ve İran'daki şubeler doğrudan doğruya Paris'e bağlıdır. Türkiye içindeki şubeler Türkiye merkezine bağlıdır.

  Genel kongreyi hangi merkez teklif eder?

  - Öncelikle, genel merkez, yani Paris teklif eder.'

  Hınçak üyesi Arzruni Efendi'nin 10 Şubat 1915 tarihli ifadesi, tutanaklara şöyle yansıyor:

  O halde gerek Türkiye ve gerekse diğer devletlerdeki merkez ve şubeler tamamen Paris'e bağlıdırlar, değil mi? Onun tarafından bir kongre toplanması teklif edilirse, kabul etmeye mecbursunuz değil mi?

  - Evet, doğal olarak bağlıyız, kongre teklifini önceden söylemiştim. Teklif ettiği zaman kabul etmek zorundasınız.

  Kilis Ermeni Hınçak Örgütü katibi Vahan Tomasyan'ın ifadesinde ise 'Kulüp defterinde adı geçen, Ermeni askerleri ve müfrezeler ne demektir' sorusuna verdiği, 'Ermeni askerinden biz parti üyelerini anlarız. Müfreze de partidir' yanıtı dikkat çekiyor.

  İsyan bildirgesi

  Kitabın 4'üncü cildinde ise Ermeni emelleri, terör faaliyetlerine karışan Ermeni teröristlerin idam kararları ve Padişah Mehmet Reşat'ın buna ilişkin onay kararı, Hınçak örgütünün şubelerine isyan içeren bildirgesi, son Hınçak Örgütü'nün ana tüzüğü, Hınçak örgütünün gizli amaçlarının ifade edildiği bildirge ile bomba imha edip saklayanlar ile gizlice örgüt üyelerine verenler hakkındaki mahkeme kararları yer alıyor. Hınçak örgütünün 7 numaralı genelgesindeki, 'Geçirmekte olduğumuz önemli günler, Türkiye Ermenileri'nin kurtuluşlarını ve kendi yönetimlerini belirleyebileceğinden şu anda illerdeki Ermeniler'in azimli, kararlı ve kendilerine yakışacak surette hareket etmeleri lazımdır. İşte bundan dolayı ortaya çıkan durumu ve üzüntü verici eylemleri bildirmek zorunlu oluyor' ifadeleri dikkat çekiyor.


  Tek amaçları isyan çıkarmaktı

  HINÇAK (Çan Sesi) Komitesi, aslen Kafkasya Ermenileri'den Rus uyruklu Avedis Nazarbeg ile karısı Maro ve Kafkasyalı diğer öğrenciler tarafından, 1886 yılında İsviçre'de kurulmuş ve düşüncelerini yaymak için de, yine Hınçak isminde bir gazete çıkarılmıştır. Bu komitenin başında ve üyeleri arasında çoğunluğu yine Rus uyruklu Ermeniler bulunmaktadır. Bu komite, kendisine çalışma bölgesi olarak Doğu Anadolu'yu seçmişti. Komite, 1890 yılında merkezi İstanbul'da olmak üzere Osmanlı ülkesinin diğer vilayetlerinde de şubeler açmış ve bu suretle, örgütlenerek çalışmalarına başlamıştır. Bu komitenin ana politik amacı, Türkiye'deki Ermeniler'i Türkler'den; İran Ermenileri'ni İranlılar'dan ve Rusya Ermenileri'ni de Ruslar'dan kurtarmak; sonra da, bütün bu memleketlerdeki kapitalistleri temizlemektir. Ermeni İhlalci Hınçak Partisi'nin hedeflerindan bazıları ise 'İhtilal çıkarmak, politik işlere karışmak için Ermeniler'e güç vermek'tir. Ermeniler'i amaca ulaştırmanın çaresi ise genel isyanla Türk Hükümeti'ne karşı savaş açmaktır. Bu uğraşların vasıtaları ise:

  - Hınçak Partisi'nin ihtilal fikirlerini yaymak, halk arasında ihtilalci örgütler kurmak ve isyan çıkarmak.

  - Türk istibdat elemanlarını cezalandırmak; terörü, ihtilal örgütlerinin savunması için bir vasıta ve halkı ezenlerin ve alçakların uğraşılarına karşı koruyucu olarak kullanmak.

  - Hükümet askerlerinin veya aşiretlerin saldırılarına karşı halkı korumak için, elde silahlı hazır bir kuvvet bulundurmak; akıncı alayları kurmak

  :mad: 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: fıransanın zamanında yaptığı pis oyunlar..

  Reklam  Türkiye ve Doğu ülkelerinde meydana gelen bir çok olayın altında yatan sebep itilaf devletleri ve en bariz örneği Fransa'dır. Fransa işlerini açık değil gizli bir şekilde yürüterek kendini hissettirmeyen bir devlettir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi