Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2

  Reklam  Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2

  Forum Alev
  Konunun Başlangıcı

  http://www.formalev.net/seviyeli-cid...anlamlari.html


  Afganistan'ın ulusal bayrağı 2002 - 2004 yılı arasında Afganistan'ı yöneten geçici hükûmet tarafından tasarlanmıştır. 1930 - 1973 yılları arasında monarşi ile yönetilen dönemde kullanılan bayrağa oldukça benzeyen bayrağın eski tasarımdan farkı ortada bulunan amblemin üst kısmında bulunan şahadet yazısıdır. Bugün kullanımda olan bayrak 4 Ocak 2004 tarihinde kullanıma girmiştir.
  Afganistanın eski bayrağı: Üç eşit genişlikte yatay şeritten oluşur. En üstte yeşil, ortada beyaz, altta siyah renkleri olan bayrağın ortasında Afganistan'ın, ortasında mihrabı Mekke'ye dönük bir cami tasviri bulunan klâsik armasıdır.  Cezayir bayrağı, zemini ortadan ikiye bölen iki dikey şerit ve bayrağın tam ortasında kalacak şekilde yerleştirilmiş bir hilâl ve yıldızdan oluşur.
  Cezayir'in bugün kullanımda olan bayrağı 3 Haziran 1962 yılındaki yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ana şekillerinin kökeni 19. yüzyıla dayanır. Hilâl ve yıldızın eklenmesi Osmanlı Devleti'ne bağlı özerk bir eyâlet iken olmuştur.
  Cezayir bayrağının ortadan ikiye bölünmüş bayrağındaki, bakan kişinin sağında kalan beyaz bölümü barışı, solda kalan yeşil kısım ise Cezayir askerlerinin Cezayir Bağımsızlık Savaşı için yaptıkları mücadeleler sırasında döktükleri 'şehit' kanlarını temsil eder.
  Cezayir'in donanma bayrakları ise ulusal bayraktan biraz değişiktir. Sol kısımda, yeşil zeminin sol üst köşesinde iki küçük çapraz çapa bulunur.


  Bulgaristan Bayrağı, sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç eşit kalınlıkta çizgiden oluşur. Bulgaristan Cumhuriyeti'nin resmi bayrağıdır.
  Beyaz barışı, yeşil Bulgaristan topraklarının verimliliğini, kırmızı da insanlarının cesaretini temsil eder.
  İlk halinde, 19. yüzyıldaki Panislavizm etkisiyle panislavik renkler kullanılmıştı. Ortadaki şerit mavi renkte idi ve bayrak Rusya bayrağına benzemekteydi. 1878'de Osmanlı Devleti'nde özerkliğini kazandıktan sonra, ülkenin bir tarım ülkesi olarak öne çıkmasını temsilen orta şerit yeşil olarak değiştirildi.
  1989'da, eskiden bayrağın üst köşesinde bulunan devlet nişanı kaldırıldı. Nişanda, şahlanmış bir arslan, iki tarafında başaklar, beş köşeli bir yıldız, ve ilk Bulgar Prensliğinin ilan edildiği yıl olan 681 yazısı ile Komünist Parti'nin iktidara geldiği yıl olan 1944 yazısı bulunuyordu.  Çek Cumhuriyeti'nin bayrağı, eski Çekoslovakya bayrağının aynısıdır. Çekoslovakya'nın dağılışı sonrası Slovakya kendine yeni bir bayrak uyarlarken, Çek Cumhuriyeti tarihî bağlardan dolayı bu bayrağı korumuştur.
  Bayrağın ana renklerini oluşturan kırmızı ve beyaz çok eski ulusal ve Bohemya bayrağında yer alan renklerdir. Uzun yıllar böyle kullanılan bayrağa hem Polonya bayrağı ile aynı özellikleri taşıması hem de Avusturya bayrağı ile aynı renklerde olması nedeni ile mavi bir kısım eklenme yoluna gidilmiştir. Bu fikri kimin gerçekleştirdği hakkında kesin bir bilgi yoksa da birçok araştımacı Jaroslav Kursa (1875 – 1950) adı üzerinde fikir birliğine varır.
  Çekoslovakya'nın bu yeni bayrağı 30 Mart 1920 yılında Çekoslovakya Millet Meclisi'nde (ČSR) onaylanarak resmî bayrak hâline getirilir. Bu zamandan başlayarak - II. Dünya Savaşı işgâl yılları hâriç- üç renkli Çekoslovak bayrağı kullanılmaktadır.  Filistin Bayrağı, ilk olarak Şerif Hüseyin tarafından 1916'daki Osmanlı Devleti'ne karşı yapılan Arap ayaklanmasının sembolü olarak tasarlandı. Ardından 1964 yılında bayrak Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin halkının bayrağı olarak ilan edildi ve 15 Kasım 1988 yılında da yine Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin Ülkesi'nin bayrağı olarak ilan edildi.
  Bayrak üç eşit boyutta şeritten oluşur. Bunu soldan en uç noktası bayrağı ortalayacak şekilde duran bir ikizkenar üçgen tamamlar. Bayrak Batı Sahra ve Ürdün'ün bayraklarına çok benzer.
 2. 2
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye

  --->: Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2

  Reklam  Zimbabve Bayrağı 18 Nisan 1980 yılında bir yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın üzerindeki sabuntaşı kuşu Büyük Zimbabve uygarlığının kalıntılarında bulunan bir kuşun yerini temsil eder. Kuş Zimbabve'nin geçmişini, kuşun altında bulunan yıldız ise özgürlük ve barış için halkın verdiği mücadeleyi simgeler.

  Bayraktaki her bir rengin neyi simgelediği Zimbabve yasalarında şöyle belirtilmiştir;

  • Yeşil: Zimbabve'nin kırsal kesimleri ve tarım
  • Sarı: Ülkedeki yeraltı zenginlikleri
  • Kırmızı: Özgürlük için akan kanlar
  • Siyah: Zimbabve'nin siyahî yerli ırkın
  • Beyaz: Barış


  Yemen Bayrağı, Kuzey ve Güney Yemen'in birleştiği gün olan 22 Mayıs 1990 tarihinde kabul edilmiş ve yeni devletin simgesi hâline getirilmiştir. Bayrak yukarıdan aşağıya sırası ile kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşan eşit büyüklükte üç yatay şeritten oluşur.
  Bayraktaki renkler Mısır, Suriye ve Irak bayraklarında da olduğu gibi Pan-Arabizm'i temsil eden renklerdir. Oranı 2:3'tür. Bayraktaki renklerin simgesel anlamlarına göre, kırmızı ülkenin uğruna dökülmüş olan şehit kanlarını, beyaz aydınlık bir istikbâli, siyah ise karalık geçmişi sembolize eder.  Vietnam Bayrağı, Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti'nin resmî bayrağı. Sarı yıldızlı kırmızı bayrak olarak da bilinir. 30 Nisan 1955 tarihinde Kuzey Vietnam'ın bayrağı olarak kabul edilmiştir. 2 Temmuz 1976'da Güney Vietnam ile birleşilmesinin ardından bu bayrak yeni ülkenin resmî bayrağı olmuştur.
  Ortasında beş kollu bir yıldız bulunan bayrağın oranı 2:3'tür. Ortadaki yıldız, Vietnam insanının soyunu temsil eder. Yıldızın köşeleri Vietnam'ı oluşturan halkın 5 kesimini simgeler; işçiler, köylüler, askerler, tüccarlar ve aydınlar.
  Bayrak, Cochinchina ayaklanması'nda (Vietnamca: Nam Kỳ Khởi nghĩa) Fransız Sömürgesi olunmasına karşı çıkan komünist bir devrimci olan Nguyen Huu Tien tarafından (Vietnamca: Nguyễn Hữu Tiến) tasarlanmıştır. Bayrağın ilk kez ortaya çıkmasının ardından tutuklanmış ve ayaklanmanın diğer katılımcıları ile birlikte idam edilmiştir.


  Ukrayna Bayrağı, buğday tarlalarının (refah) üzerindeki mavi gök (barış) olarak ifade edilebilen bayraktır. Ukrayna'nın ulusal bayrağı olarak 1918 yılında kabul edildi. Bayrağın renkleri olan mavi ve sarı, İsveçli olan Rusun bayrağı ile aynı renkleri paylaşmaktadır.
  Sovyetler Birliği devrinde milliyetçilik simgesi olan bu bayrak yasaklanmış idi. Ukrayna SSC'nin ayrı bir bayrağı mevcut idi. Bugünkü bayrak ise 1992 yılında yeniden kabul edildi.


  Sırbistan Cumhuriyetinin Resmi bayrağıdır.Yukarıdan aşağıya kırmızı mavi beyaz şeritlerden oluşmaktadır.Sırbistan-Karadağ bayrağındaki mavini tonu daha koyu renklerin dizilişi farklıdır.

  Üç renkten oluşan Rusya bayrağının renkleri Panislavizm renkleri olan Mavi , Beyaz ve kırmızıdır.

  • Beyaz =Tanrı
  • Mavi =Hükümdar
  • Kırmızı =Halk'ı sembolize etmektedir.

  • Bayraktaki yıldızlar papua yeni gineyi sömüren devletleri simgeler.Sömüren ülkeler:
  • Japonya
  • Resim:Flag of United states.svgABD
  • Avustralya
  • Fransa
  • İngiltere

 3. 3
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  BÜYÜK BRİTANYA
  BÜYÜK BRİTANYA.gif

  İlk versiyonu İskoç kralı 6. James'in 1606'da İngiltere kralı olmasıyla ortaya çıkar, bu versiyon İskoç bayrağı (St. Andrew's Cross; mavi üzerine beyaz çapraz haç) ile İngiliz bayrağının (St. George's Cross; beyaz üzerine kırmızı haç) üstüste bindirilmesinden ibarettir, adına da "union flag" denir. Sonralari 1801'de Büyük Britanya ile İrlanda birlestiğinde, İrlanda bayrağı (St. Patrick's Cross, beyaz uzerine kırmızı çapraz haç) "union flag" e eklenir ve ortaya bugünkü bayrak çıkar, Güney İrlanda 1921'de bağımsızlığını kazanmasına rağmen bayrağa müdahale edilmez.

  BRUNEİ

  BRUNEİ bayrağı.jpg
  Bayrağın ortasında Brunei sultanının arması yer alır.Beyaz şerit Brunei başbakanını (veziri), siyah şerit ise onun yardımcısını temsil eder.

  Özbekistan Bayrağı, Özbekistan'ın resmî bayrağıdır. Bayrak ölçüsü 1:2'dir.
  Özbekistan bayrağının sembolik anlamı için pekçok teori ileri sürülmüştür.
  Bunlardan bir tanesine göre, 12 yıldız Özbek vilayetlerini; mavi zemin Türklüğü, beyaz zemin adaleti, yeşil zemin ise konukseverliği temsil etmektedir. İki ince kırmızı çizgi ise "güçlü olmak"ı anlatmaktadır. Yarım ay ise, "yenilenme"yi anlatmaktadır.
  Başka bir görüşe göre 12 yıldız; 12 takvim ayını ya da burcu anlatmaktadır. Yarım ay İslamı simgelemektedir. Beyaz zemin ve renkler pamuğu, yani ülkenin ana sembolünü anlatmaktadır.
  Başka bir görüşe göre, mavi suyu, beyaz barışı, yeşil ise doğayı simgeyi temsil etmektedir. Kırmızı şeritler ise bu özellikleri birleştiren yaşam gücünü temsil etmektedir.

  Libya bayrağı, yeşil düz bir zeminden oluşur. Üzerinde herhangi bir arma, simge ya da yazı bulunmaz, dünyada bir ülkeyi temsil eden bayraklar arasında tek renkten oluşan ve üzerinde herhangi bir simge bulunmayan tek bayraktır.

  Bugünkü hali 7 Mart 1984 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarafından onaylanan, beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki, kırmızı, boydan boya şerit ile, ortada kırmızı renkli Ay Yıldız bulunan bayrak.

  • Yatay olarak = Hilal sola, yıldız sağa gelecek biçimde asılmalıdır.
  • Dikey olarak = Hilal üste, yıldız alta gelecek biçimde asılmalıdır.


  Kuzey Kore'nin bayrağı 8 Eylül 1948 yılında çıkarılan yasa ile ülkenin resmî bayrak ve simgesi ilân edilmiştir. Beyaz çember içindeki kırmızı yıldız komünizmin sembolüdür. Japon İmparatorluğu'ndan bağımsızlığın alınması ile Güney Kore bayrağında da bulunan Taoizm'in sembolü Taeguk yuvarlağının üzerine esinlenme ile yapılmışsa da zamanla bu şeklini almıştır.
  Bayrağın zeminindeki kırmızı renk devrimci vatanseverliği, mavi renkli şeritler ise bağımsızlık için çarpışma arzusunu simgeler. 136 kilogram ağırlığındaki bir Kuzey Kore bayrağı bugün dünyanın en büyük gönderinde, Güney Kore sınırına yakın silâhsızlaştırılmış bölgede dalgalanmaktadır.


  Kazakistan Bayrağı, Kazakistan'ın resmî bayrağıdır. Bayrak ölçüsü 1:2'dir.
  Mavi kumaş Türk'lüğü simgeler. Ayrıca Kazakların haklı olduğunun simgesidir. Altın renkli şerit eski Altın ordasını, ayrıca Kazakistan'a özgü olan kültürü simgeler.
  Güneş Kazaklar’in varlığını ve 32 güneş ışını da geleceği ve Kazak boylarını simgeler. Şahin Kazak özgürlüğünü ve bağımsızlık simgeler.

  • Alfred Znamierowski: Flaggen Enzyklopädi - Nationalflaggen, Banner, Standarten (ISBN 3-7688-1251-2, 1999)


  İsrail'in bayrağı 28 Ekim 1948 tarihinde, İsrail Devleti'nin kurulmasının ardından 5 ay sonra kabul edilmiştir. Beyaz zemin üzerinde iki yatay mavi şerit arasında aynı mavi renkte bir davut yıldızı'ndan oluşur.
  Bayrak 1891'de ilk siyonistler tarafından tasarlandı. Mavi çizgileri Yahudi dua şalı talleti hatırlatır. ANLAMI:NİL'DEN FIRAT'A KADAR YAHUDİ HAKİMİYETİDİR


  Estonya bayrağı, Estonya Cumuriyeti tarafından kullanılan resmi bayrak.
  Ulusal Estonya bayrağı yatay eşit üç kısımdan meydana gelip, kısımlar yukarıdan aşağıya doğru mavi, siyah ve beyazdan oluşmaktadır. Normal boyutu 105 × 165'tir.
  İlk kez bu bayrak Tardu Üniversitesi'ndeki Estonya Öğrenci topluluğunun kullanmaya başlamasıyla 1880'lerde ünlendi ve 1884'te Otepää Papazı tarafından kutsandı. İlk orijinal bayrak hala Estonya ulusal müzesinde sergilenmektedir.
  Estonya bayrağındaki renkler hakkında pekçok teori vardır. Bunlardan bir tanesi mavinin eskiden beri gelen özgürlüğü, siyah kaybedilen özgürlüğü, beyaz ise bağımsızlığı ve parlak geleceği simgelediğine dairdir. Ve en çok benimsenen görüş budur. Diğer bir teori ise şair Martin Lipp tarafından ortaya atılmştır.

  • mavi: gökyüzü.
  • black: Eston toprağı.
  • beyaz: çalışmayı ve insani değerler.

  Mavi rengin kodu;

  • PANTONE table of colours 285 C.
  • CMYK equivalents: C=91, M=43, Y=0, K=0

  2001'de Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka gibi bir Nordic ülkesi olan Estonya için İskandinav stilinde tasarlanmış bir bayrak. Resmi olmamakla birlikte kullanılmaktadır.
 4. 4
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  BURUNDİ
  burundi bayrağı.gif

  Ortadaki üç yıldız milli slogan olan "birlik, çalışma ve ilerme"yi ve ayrıca Burundi'de yaşayan üç etnik yapıyı temsil eder: Hutu, Tutsi ve Twa'lar. Kırmızı renk; bağımsızlık uğruna yaşanan mücadele ve güçlükleri, yeşil renk; umudu, beyaz renk ise barış ve huzuru simgeler.
  ÇAD  Romanya bayrağıyla büyük benzerlik gösteren ama aslında Fransız sömürge yönetimi sonrası Fransız bayrağından etkilenen bayraktaki renklerin anlamı şöyledir:

  Mavi; gökyüzü, umut, tarım ve ülkenin güneyindeki yaşamsal su kaynaklarını, sarı; güneş ve ülkenin kuzeyindeki geniş çölleri, kırmızı; kalkınma, birlik ve bunlar için fedakarlığı simgeler.
  CEZAYİR
  cezayir bayrağı.png

  Bayraktaki ay, yıldız ve renkler islam'ın sembolleridir. Bayrağın kökenleri 1837-47 milli bağımsızlık güçleri bayrağına kadar dayanır.
  DANİMARKA  Efsaneye göre Dannebrog olarak da bilinen bu bayrak, Estonya'daki bir savaş sırasında kan kırmızı rengi ve beyaz haçıyla kral II. Valdemar 'a cennetten bir işaret olarak önüne düşmüş ve savaşı kazanmasına yardımcı olmuştur. Bir başka ve daha inanılır görüşe göre ise Haçlı seferleri sırasında dönemin Papa'sı tarafından hediye edilmiştir.

  EKVADOR
  ekvador bayrağı.gif

  Sarı renk; güneşin sıcaklığını ve zengin ülke topraklarını, mavi; anavatanı İspanya'dan ayıran gökyüzü ve denizleri, kırmızı ise bağımsızlık uğruna kanlarını döken şehitleri simgeler.
  EL SALVADOR  İki mavi şerit arasındaki beyaz şeritli bayrak, Pasifik ve Atlantik okyanusları arasında kalan dar Orta Amerika bölgesini simgeler ve ve bu tür hemen hemen tüm Latin, Orta Amerika ülkesi bayrağında kullanılmaktadır. Ayrıca bayrağın ortasındaki El Salvador devlet armasında bu beş devletin bayrakları iki zeytin dalının arasında yer alır.

  ETİYOPYA
  etiyopya bayrağı.png

  Yukarıdan aşağıya şeritler: yeşil, sarı ve kırmızıdır. Bayrak genel olarak Etiyopya halkının şerefini ve güzelliğini temsil eder. Yeşil renk; verimli toprakları, sarı renk; dinsel özgürlüğü, kırmızı renk ise ülkenin birliği adına çekilen zorlukları ifade eder. Bayrağın ortasındaki mavi daire; barış ve demokrasiyi simgeler. Sarı yıldız ise parlak geleceği vurgular.

  GUATEMALA
  guatemala bayrağı.gif

  İki mavi şerit arasındaki beyaz şeritli bayrak, Pasifik ve Atlantik okyanusları arasında kalan dar yer, Orta Amerika bölgesini simgeler.

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ
  güney afrika cumhuriyeti bayrağı.gif

  Kırmızı; kanlı çatışmaları, mavi; uçsuz bucaksız mavi gökyüzünü, yeşil; toprağı, siyah; Afrikalıları, beyaz; Avrupalıları, sarı ise ülkenin doğal kaynaklarını temsil eder.

  HAİTİ
  haiti bayrağı.jpg

  Bayrağın orta kısmındaki beyaz dikdörtgenin içinde iki adet top arabasının üzerinde yandan bayraklarla süslenen bir palmiye ağacı bulunan ve de slogan olarak “Birlikten Kuvvet Doğar” yazan ülke arması bulunmaktadır.
  HIRVATİSTAN
  hırvatistan bayrağı.jpg

  Renkler geleneksel Hırvat renkleridir.Armanın üstündeki beş simge Hırvatistandaki beş bölgeyi temsil eder. Bunlar soldan sağa; Hırvatistan, Dubrovnik, Dalmaçya, İstria ve Slavonya'dır.


 5. 5
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  İSVEÇ  Bu haç biçimindeki bayrak, Danimarka bayrağından esinlenilmiştir. Mavi ve sarı renkler ise İsveç ordusunun üniformalarından alınmıştır.

  İRLANDA
  irlanda bayrağı.gif
  Bayraktaki renkler, irlanda halkının çoğunluğunun mensup olduğu Hristiyanlık mezheplerini sembolize eder. Yeşil; Katolikleri, turuncu ise Protestanları temsil ederken aradaki beyaz renk ise iki mezhep arasındaki birlik ve beraberliği ifade eder.

  IRAK  Renkler Arap milliyetçiliğini simgeleyen kırmızı, beyaz ve siyahtır. Ortada Arapça yazılmış tekbir yazısı bulunur.

  JAMAİKA
  jamaika bayrağı.gif
  Bayraktaki sarı renk; güneş ışığını ve ülkenin doğal kaynaklarını simgeler. Siyah; ülke halkının Afrika kıtası kökenini, yeşil ise tarım ve gelecekteki umutları simgelemektedir.

  İZLANDA
  izlanda bayrağı.png
  Danimarka bayrağından esinlenilmiştir. Kırmızı renk İzlanda'daki aktif volkanları, beyaz renk İzlanda'nın büyük bir kısmını kaplayan kar ve buzulları, mavi renk ise bir ada devleti olan İzlanda'yı çevreleyen Atlantik okyanusunu simgeler.

  KIRGIZİSTAN
  kırgızistan bayrağı.jpg
  Kırmızı bir zemin üzerinde 40 kollu sarı bir güneş sembolünün içindeki geleneksel Kırgız yörük çadırı simgesinden oluşur.Bayraktaki güneşin 40 kolu Manas destanındaki 40 Türk boyunu simgeler. krmızı renk cesareti, sarı güneş ise barış ile zenginliği ifade eder.

  LİBYA
  libya bayrağı.gif
  Bayrağı kaplayan yeşil renk, Libya'nın ulusal ve geleneksel rengi olmakla birlikte; Libya halkının İslam dinine olan düşkünlüğünü ve dindarlığını ifade eder.

  KOSTA RİKA


  Mavi; gökyüzünü, entelektüel düşünceyi, amaca ulaşmak için gereken azmi, sonsuzluğu ve dini arzuları simgeler. Beyaz; bilimsel düşünceyi, mutluluk, bilgelik, güçü, gökyüzünün güzelliğini, huzuru ve barışı simgeler. Kırmızı ise Kosta rika halkının sıcaklığını, yaşama bağlılıklılarını, özgürlük için akıttıkları kanlarını ve cömertliklerini ifade eder.


 6. 6
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  KÜBA
  küba bayrağı.png
  Üç mavi şerit; ülkeyi oluşturan eski üç bölgeyi simgeler. İki beyaz şerit; ülkenin tam bağımsızlık idealini ifade eder. Kırmızı üçgen; eşitliği, kardeşliği, özgürlüğü ve bağımsızlık uğruna dökülen kanları, ortasındaki yıldız ise tam özgür Küban halkını sembolize eder.

  MACARİSTAN  Kırmızı renk; gücü, beyaz; sadakati ve Macar halkının dinine bağlılığını, yeşil ise umudu temsil eder.

  MEKSİKA
  meksika bayrağı.png
  Bayrağın ortasında kaktüs üzerinde yılan yiyen bir kartal gözükür.Bu simgenin anlamı bir rivayete göre şöyledir; Aztekler, zamanında kuracakları şehir için yer ararken Tanrı'dan bir vahiy gelir. Vahye göre yerliler, şehri "kartalın yılanı yediği yerde" kurmak zorundadırlar. Yerliler, dolaşa dolaşa sonunda yılan yemekte olan bir kartal görürler. Orada bir şehir kurarlar ve o şehir bugünkü Mexico City'dir.

  TANZANYA  Tanganyika ile Zanzibar ülkelerinin birleşmesiyle 1964'te kurulan Tanzanya'nın bayrağı bu iki eski ülkenin bayraklarının birleşmesiyle oluşturulmuştur. Sağ aşağıdaki mavi kısım Zanzibar bayrağından, sol yukarıdaki yeşil kısım ise Tanganyika bayrağından alınmıştır. Aradaki sarı bordürlerle kaplanmış siyah kısım ise bu iki ülke arasındaki eşitliği vurgular.

  TAYVAN
  tayvan bayrağı.png
  12 kollu güneş; ülkenin kalkınmasını anlatırken, kolların adedi günün 12 saatini simgeler. Kırmızı dominant zemin;ülkenin Çin ile olan bağlarını, kardeşliğini ve Tayvan halkının cesaret ve milliyetçiliğini simgeler. Beyaz; eşitlik ve Tayvan halkının refahını, mavi ise özgürlük, adalet ve demokrasiyi ifade eder. Ayrıca Tayvan bayrağı Çin'in eski bayrağıdır.

  UKRAYNA


  Açık mavi şerit; gökyüzünü, sarı şerit ise Ukrayna'nın altın değerindeki başak (buğday) ekili topraklarını ifade eder. 7. 7
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  UGANDA  Bayrağın renkleri, ülkenin bağımsızlığı ilan ettiği sıralarda iktidarda bulunan siyasi partinin renklerinden alınmıştır. Bayraktaki renkler; Afrika halklarını, güneş ışığını ve kardeşliği simgeler. Bayraktaki turna kuşu Uganda'nın İngiliz sömürge dönemindeki milli sembolüdür.


  VİETNAM
  vietnam bayrağı.gif
  Sarı yıldızın her kolu; çiftçiler, işçiler, aydınlar, gençler ve askerlerden birini ifade eder.


  ---------------- SON ------------- 8. 8
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim

 9. 9
  Ziyaretçi
  anladık ama bize alfabeyi öğretmeye çalışma çünkü senden iyi biliyoruz.

 10. 10
  mlkzbydebaş
  Yeni Üye
  nordik ülkelerine baksanız bir de

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Ülke Bayrakları Ve Anlamları 2

  Reklam  Güzel kardeşim teşekkür ederim

 12. 12
  Ziyaretçi
  teşekkürler çok yardımcı oldunuz... :)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
bayraklar ve özellikleri,  mavi sarı bayrak,  bayrakların özellikleri,  kırmızı beyaz yeşil bayrak,  ülke bayrakları ve anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 46 kişi