6 Ağustos 1945, Saat: 08.15 Yer: Hiroşima / Japonya

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden 6 Ağustos 1945, Saat: 08.15 Yer: Hiroşima / Japonya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  6 Ağustos 1945, Saat: 08.15 Yer: Hiroşima / Japonya

  Reklam  6 Ağustos 1945, Saat: 08.15 Yer: Hiroşima / Japonya

  Forum Alev
  Bu konuyu açmakta tereddüt ettim ama bazı şeylerin hatırlanması gerektiğini sanıyorum.
  Ayrıca bazı konularda hassas olanların konuya bakmamalarını rica ediyorum. Resimler kötü gelebilir.

  Ayrıca belirtmeyi unutmuşum. Bazı fotoğraflar görüceniz bir bina var. Tepesi kubbeli. O bina hala ayakta ama yıkıntı halinde duruyor Hiroşima'da. Geçmişten bugüne kadar o bombaya bile az çok dayanabilmiş. Şuan koruma altında diye biliyorum. ibanez daha iyi bilir onları.

  Benim edindiğim bilgilere göre bombanın youtube videosunda dediğine göre 580 metre, benim bildiğim 500 metre civarlarında havada patlamasının daha etkili olucağı yönünde ki öyle de oluyor.

  Bir kaç resimde gölge gibi birşey görüceksiniz. Onlar o anda oradan saniyeler içinde buharlaşan insanlara ait yanma izleri. O bölgede bir çok yerde var mı bilmiyorum fakat ansiklopedilerde bile o resimlere rastladım.

  Bir diğer bilgi: Patlama sırasında KEPENKLİ ve BETONARME binaların resimlerde görüldüğü gibi yıkılmaması. Bunun nedeni ise kepenklerin gelen ısı ve şok dalgalarını içeriye almaya direnmesi. Kepenksiz olanlarda ise içerisinin fırınlanmışçasına yanması. Gecekondu tarzındaki yani resimde görülen geniş alandaki yerlerin aslında evlerle dolu olması da ayrı bir durum. Yani orada yaşan tüm insanlar ölmüş oldu bir anda.

  Bunu çok önce duyduğumu sanıyorum. Sizinle de paylaşmak istiyorum. Heryerde duyamayacağınız bir şehir efsanesi gibi birşey bu. Patlama merkezinden 25-30 km. uzakta bulunan bir evde yaşayan doğuştan kör bir kızın, patlama olduğu sıralarda bir ışık görmesi, bombanın o zaman için ne kadar etkili olduğunu sanırım az da olsa size idrak ettirebilmiştir....


  Patlama anına ait bir YouTube videosu:  Bu videodaki şarkıyı da dinleyin lütfen...

  Tel Örgü - Hiroşima

  1

  Atom bombasının Hiroşima ve Nagasaki'de yarattığı yıkımı belgeleyen bir çok fotoğraf olsa da, şimdiye dek bombanın insanlar üzerindeki etkilerini, o şehirlerdeki insanların ne durumda olduğunu gösteren çok fazla fotoğraf ortaya çıkmamıştı...  2  3

  Atom bombası sebebiyle ölen insan sayısı 250.000 olarak tahmin ediliyor.  4
  5

  13
  14
  15
  16
  17

  Patlamanın yakıcı sıcağı korkuluklar tarafından engellenince köprünün üzerinde sıcaklıktan etkilenmeyen bölgeler açık renkte kaldı.
  18

  Yakıcı sıcakta kavrulan bir insan ve merdivenin 'gölgesi' duvarda böyle kaldı.
  19

  Bölgedeki saatlerin hemen hepsi patlama anı olan 08:15'te durmuştu.
  20

  'Patlamadan etkilenmiş insanlar' anlamına gelen 'Hibakusha' terimiyle anılan kurbanlardan biri.
  21

  Bu kızın sırtına çapraz astığı çantasının kayışı, sırtından geçtiği bölgeyi alev topundan korumuş.
  22

  Patlamadan zarar gören insanlar olduğu kadar, hayvanlar da vardı.
  23
  24

  Patlama merkezinden 1500 metre uzakta bulunan, 4 yaşındaki Shinichi Tetsutani'nin üzerinde olduğu bisiklet.
  25
  26
  27
  28
  29

  Patlama merkezinden 900 metre uzakta bulunan bir öğrencinin üniforması.
  30
  31

  Atom bombası kurbanlarının bir çoğunda "atom bombası kataraktı" diye adlandırılan bir rahatsızlık da oluştu. Fotoğraftaki gözbebeğinin merkeze doğru saydamlaşması bu rahatsızlığın sonucu.

  BBC'nin belgeseli

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: 6 Ağustos 1945, Saat: 08.15 Yer: Hiroşima / Japonya

  Reklam  atom bombası deyince hepimizin aklına dünyada tek kullanımı gerçekleşen ülke ve kullanan ülke akla gelir daha ziyade mağdur olan taraf japonya ve hiroşima günümüze sarkan kısmı ise hala insanlarda bıraktıkları izleri+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi