Antalya-Olimpos

+ Yorum Gönder
Eğlence ve Şehir ve İlçeler Bölümünden Antalya-Olimpos ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Antalya-Olimpos

  Reklam
 2. 2
  alicanavar
  Özel Üye

  --->: Antalya-Olimpos

  Reklam  Haddim olmayarak Elif kardeşimin fotoğrafları hakkında kısa açıklamalar yaptım.

  Olympos
  Olimpos’a gelirken derin bir tarihi bilgi ya da rehbere ihtiyacınız yoktur. Ancak, kentin tarihini bilmeniz attığınız her adımı ve gezdiğiniz her harabeyi daha canlı ve keyifli yapacaktır.

  Lykia döneminde bir liman şehri olan Olympos Lykia Federasyonu'nun bir üyesiydi. Zenginliğinden ötürü Olympos’un federasyonda üç temsilcisi bulunmaktaydı (bu kadar zengin olmayan kimi üyelerin sadece bir temsilcisi bulunmaktaydı).

  Kent bu dönemde korsanların baskınına maruz kalıyordu. Daha sonraları, kent Romalı komutan Isauricus tarafından kurtarıldı. Kentin zenginliği ticaretteki stratejik konumundan ötürüydü – kentin doğal limanını kullanan Cenevizli ve Venedikli tüccarlar kent refahına katkı sağlıyorlardı.
  On yedinci yüzyıldan sonra Olympos güzel bir ortamda huzur arayanların hedefi olmuştur. Tarihle bu kadar iç içe olmasına rağmen insanları Olympos’a çeken şeyin sadece kentin geçmişi olmadığı da bilinmelidir. Akdeniz’in berrak sularının çağrısına hayır demek çok zordur.

  Olympos’a gelirken yanınızda mutlaka mayo olmalıdır. Tekneden denize atladığınızda çakıl taşlarına sanki elinize uzattığınızda dokunacakmışsınız gibi görünür – ancak gerçekte sizden muhtemelen yedi sekiz metre uzaktadırlar! Deniz kıyısından bakıldığında kentin antik akropolisi dağın kenarından kolayca görülebilir.

  Denize girdikten sonra üzerindeki tuzları atmak isteyenler vadiden akan ve denize ulaşmadan önce Lykia harabelerinin içinden geçen dereye girebilirler. Serin sularda kulaç atarken şehrin kalıntılarından bir lahit gözünüze çarpabilir. Bu lahit Kaptan Eudomos’undur – lahit üzerinde kaptanın anısına bir gemi kabartması ve bir yazı bulunmaktadır. Çam ormanının içinden geçen patika Roma tapınağına ulaşır.

  Olimpiyat Ateşi & Yanartaş
  Yanartaş, Olimpos’tan 8 km mesafededir. Dağlardaki deliklerden kendiliğinden çıkan alevler günümüz bilim adamlarını da en az eski insanlar kadar şaşırtmaktadır. Chimaera diğer bir Lykia şehri olup, adını Typhon’un mitolojik oğlundan almıştır. Efsaneye göre Chimaera, Pegasus’a binen ve Chimaera’ya erimiş lavlar gönderen Bellerophon tarafından öldürülmüştür. Gerçekçi bir bakış açısından, alevlerin en mantıklı nedeni topraktaki çatlaklardan sızan doğal gaz olarak görünmekte olup, bilim adamları halen bu gazların kaynaklarını tespit edememişlerdir. Alevler için olan mitolojik açıklama, bilimsel olandan çok daha ilginçtir! Bu konudaki kararı size bırakıyoruz !

  Yanartaş’ın gerçek mükemmelliği en iyi olarak akşamları ziyaret edildiğinde görünür. Havai fişek gösterisine benzer görüntüler karanlık saatlerden en etkileyici görünümlerini alırlar. Hem alevlerin büyüsü hem de aşağı tarafta bulunan Lykia harabeleri aynı anda görünebilir.

  Ağaç Evler

  Olympos'un meşhur Ağaç Evleri! Portakal bahçelerinin ortasında, genellikle çam ağaçları üzerine inşaa edilmis evlerde, Akdeniz'in temiz havasını soluyarak, güzel bir uyku çekebilir ve ertesi güne rahat bir sekilde merhaba diyebilirsiniz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi