Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ORKUN
  Usta Üye
  Reklam

  Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında

  Reklam  Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında

  Forum Alev
  Bilmiyorum diziyi izleyeniniz varmı ama birkaç detay dikkatimi çekti ve paylaşayım istedim.Yapımcı firma vs. tarafından sorun olmasın diye özele açtım konuyu.

  Dizi Show Tv'de yayınlanıyor.Ve adındanda anlaşılacağı üzere Kanuni Sultan Süleyman dönemini işliyor konu olarak.Gelelim konuya.

  Dizide Kanuni,harem düşkünü,özerk bölgelerden cariye toplatan,bu cariyelerin eğitimi için sarayda eğitim ortamı oluşturan,seçilen cariyeleri/dansözleri kendi huzurunda dans ettiren bir padişah olarak tanıtılıyor.

  Yukarıda anlattığım özelliklerle uzaktan yakından alakası olmayan Osmanlı İmparatorluğu yükselme dönemi padişahı Kanuni Sultan Süleyman dizide yanlış tanıtılmaktadır.Kaldı ki en ufak bir tarih bilgisi olan birey bu farkı gözetebilir.

  Allah'ın ismini,müslümanlığı dünyanın dört bir yanına yaymayı amaçlayan ''Halife'' ünvanını taşıyan bir padişah,nasıl olurda harem düşkünü olarak gösterilebilir?Böyle bir durum olsa,Şeyhülislam fetva yayınlamak durumunda kalmaz mı?

  Büyük çelişkiler var dizide,tarihimizin yanlış tanıtılması açısından.Benim görüşlerim bunlar,diziyide protesto ediyorum,ilgili heryere mailimi yolladım yazılarımı yazdım,ben şanlı tarihimizin böyle 2-3 reklam alacam diye yanlış tanıtılmasına göz yumamam.Ayrıca bahsedilen dizinin senaristi ve yapımcılarınin batı düşkünlüğü dillere destan.Ellerinden çıkan ''Kavak Yelleri'' dizisi,''Küçük Sırlar'' dizisi,hep bir batı'yı taklit etme,batı'ya özendirme politikası gütmektedir.Konu hakkında daha fazla bilgisi olan varsa burada paylaşabilir,bilmediğim,yada yanlış bildiğim birşey olursa yazmaktan çekinmeyin.

  Konu gereksiz gelebilir,kusuruma bakmayın,paylaşma gereği duydum,hepsi bundan ibaret :) 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında

  Reklam  Mevlana bir ne kötüsün demiş... Mevlana cevaben "Ben aynayım" demiş .
  Bu diziyi çevirenler, herkesi kendi gibi şehvetperest zannediyorlar.
  Hemde hem Alim hem Sultan birini..
  Allah ıslah esin. 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Konu çok gerekli bence.Üstünde durulması gereken büyük bir sorun ayrıca.
  Duyarlılık gösterip konuyu açtığınız için çok teşekkür ederim ; bunun hakkında onlarca söyleyecek şey var içimde.
  Mum hocama aynen katılıyorum.
  Umarım kalkar yayından bu dizi.
 4. 4
  crayziso
  Usta Üye
  http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/GorusOneri.aspx
  RTÜK şikayet hattına gerekli şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.
  İlk yayınlandığı günden beri yüzbinlerce şikayet alan dizi şu an zaten diğer bölümleri tehlikede.
  Bende şikayette bulundum.
  Duyarsız kalmayalım. 5. 5
  Psikolog
  Özel Üye
  ben öğretmenimele tartıştım gecen gün kanıtlanmış bilgi olduğunu söyledi. ne kadarı kanıtlanmış bilmiyorum ama bir tarihçi kanuninin içki içtiğini kanıtladığını söyledi bana...

 6. 6
  tuanamlk
  Usta Üye
  bence de konu gayet gerekli. bu dizi tam manasıyla bi skandal. bi insan tarihini nasıl böyle yok sayar, üç beş kendini bilmezin çıkarı için nasıl bunu yapar aklım ermiyo. Allah ıslah etsin. diyecek bi şey yok... insallah biran önce yayından kalkar.

 7. 7
  P®ens
  !! Cümle Mühendisi !!
  Boşuna Dememişler Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz Bir Çok Şikayetci o Diziyi İzliyordur. Talep Olmazsa Yayın Olmaz bu Kadar kişi şikayetcide kim izliyor bu diziyi ki yayından kalkmıyor. Ben oturup izlemedim hiçi ne aşkı memnuyu ne kavak yellerini nede bunu o kadar kişi şikayet ettiği halde hala yayında ise bu dizi ortada bir çelişki vardır.

  Tutucu bir yerde bir genel ev açarsanız akşam ticarete gelen sabah taşlamaya gelir.


  Bu Konu Daya Uygun Bi Yere Alınmalı Seçkin Forum gibi...


 8. 8
  SuyunGizemi
  Bayan Üye
  Bence cok abartılıyor Neden mi?
  Cünkü: Bu bir dizi! Hayal ürünü ve esinlenerek yazılan birşey.Dimi? Kac kerede televizyonda yazıyor başlamadan once..Bizim Türk Milleti ne istiyor biliyormusunuz? İlla herşeyin tıpatıp olmasını istiyor..Cok sacma kim Haremi gormüş? Süleymanı goren var mı? Ne yaptığını,kiminle yatıp kalktığını,cariyesi olan var mı?..Yokdur eminim..Tarihcilerde eskiden gele gele kulaktan ordan burdan seyleri topluyor yazıyor...Bu kadar abartılacak ne var? Kanunin kadınlara düşkün mü olması? Evet bütün padişahlar kadınlara düşkün olmus hatta tek padişah değil bütün erkekler...Ve icki iciyordu diyenlere sozüm...Orda icki icmiyor şerbet iciyor..Bunuda gecmiş donemlerde herkes iciyordu..
  Ve ayrıca bu dizinin neresi kotü? Şanlı TÜRK TARİHİNİ iyi bir şekilde düzenli bir şekilde anlattığı icin mi? Yoksa Biz MÜSLÜMANLARIN nasıl herzaman ileride olduğunu anlattığı icin mi? Tek bir noktaya odaklanılırsa olacağı budur..
  Ve ayrıca bu dizi yayından kalkmaz! Neden mi cünkü herkes tarafından izleniyor.Ne yapsa ne etse bu dizi kalkmaz..Sonucta hem emek var hemde caba..Aşk-ı memnuda kalkıyordu ne oldu? Şikayet edenler oturdu kaldı yerinde..:) Bu arada ya neden tepki gosterenler izliyor ki diziyi izlemesin kardeşim madem tarihi iyi biliyorlar ya izlemesinler..Ama tabiki merak icindeki merak varya merak :)
  Bu dizi daha güzel olacak bizim bilmediğimiz o kadar sey var kii...

  Ayrıca;

  Bence birşeyi izlemeden,fikir sahibi olmadan cahilce davranıp kendimizi ortaya atmayalım..Once eleştire bilmeyi bilelim sonra konusalım.:)

 9. 9
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Bence birşeyi izlemeden,fikir sahibi olmadan cahilce davranıp kendimizi ortaya atmayalım..Once eleştire bilmeyi bilelim sonra konusalım.:)
  Bazı Şeyler Tekerrürden İbaret Olduğu İçin İzlemeden de Fikir Sahibi Olabilirsin ..

  Keza İzlemediğini Söyleyip te Yorum Yapan Bi Prens Var Sanırım O da Eleştirmeyi Çok İyi Bilir .)

  Bence Önce Yorumlara Saygı Duyalım Sonra Lafımızı Söyleyelim .. Mesela Ben Dizi Hakkında ki Yorumuna Hiç Bişey Demiyorum , Ama Yorumlara Cevap Tarzın Hoş Olmadığı İçin Bu Konuya Mesaj Atmak Zorunda Kaldım , Birilerine Cahil Demek Hiçbirimizin Haddi Değil Sanki Ne Dersin ? :rolleyes:  Eğlenceli Forumlar .


 10. 10
  P®ens
  !! Cümle Mühendisi !!
  Uzun süredir gelemiyorum foruma kaçırmışım pek çok şeyi.
  YapRock teşekkür ederim eleştirirken övgüne laik bir şekilde yapabiliyorumdur umarım.

  Diziyi hala izlememekte ısrarcıyım. Fakat bir kaç soru sormak ve bilgi almak istiyorum sizden bu dizide anlatılanlar Osmanlının şanlı tarihi derken Osmanlılın savaşlarımı anlatıyor. Yoksa bi kaç kadın ve bir kaç erkek etrafında dönen pembesi bir dizi mi ? Çünki TRT bütün gün tarihle ilgili filmler verirken kimse izlemiyor ve başka bir kanalda bu yayınlandığında izleniyorsa verilen şeyin içinde başka birşey vardır diye düşünüyorum. Bu kadar tepki alan ve aynı zamanda bu kadar izlenen bir şeyin içinde bence kesinlikle şehvet vardır. Şehvet her zaman satar.

  Ve SuyunGizemi hanfendiye bir sorum olcak.

  Bizim Türk Milleti ne istiyor biliyormusunuz? İlla herşeyin tıpatıp olmasını istiyor Cok sacma kim Haremi gormüş? Süleymanı goren var mı? Ne yaptığını,kiminle yatıp kalktığını,cariyesi olan var mı?Yokdur eminim.Tarihcilerde eskiden gele gele kulaktan ordan burdan seyleri topluyor yazıyor.Bu kadar abartılacak ne var? Kanunin kadınlara düşkün mü olması? Evet bütün padişahlar kadınlara düşkün olmus hatta tek padişah değil bütün erkekler

  Yukarıdaki yorumunuzda kırmızı kısımda kimsenin Bu padişahı görmediğini bu yüzdende kesin bir yargıyla vakıf olamayacağını söylemişsiniz. Hatta abartıp bunları bilmek için bu kişinin cariyesi olmanız gerektiğini söylemissiniz. Peki Bordo kısımda neden siz kendiniz böyle kesin bir yargıya sahipsınız ?


  Ve yine sizin yorumunuzda aşağıdaki 7 farkı bulun cinsinden bir bulmaca sunabilirim size.

  Cünkü: Bu bir dizi! Hayal ürünü ve esinlenerek yazılan birşeyDimi? Kac kerede televizyonda yazıyor başlamadan onceVe ayrıca bu dizinin neresi kotü? Şanlı TÜRK TARİHİNİ iyi bir şekilde düzenli bir şekilde anlattığı icin mi? Yoksa Biz MÜSLÜMANLARIN nasıl herzaman ileride olduğunu anlattığı icin mi?

  Kırmızı kısım ile bordo kısım arasında ne kadar fark var değil mi bu bir dizi diye izleyebileceğiniz bir dizi değilmiş demek ki ben geniş aile izliyorum mesela bu bir dizi :)

  Yanlış anlamayın sakın ben haklıyım yada siz haklısınız gibi caba içerisinde değilim sadece tartışıp doğruları bulabileceğimizi düşünüyorum.

 11. 11
  ORKUN
  Usta Üye

  Cevap: Muhteşem Yüzyıl Dizisi Hakkında

  Reklam  Birinci mesajda önceden yazdığım "Kanuni'nin Fransa Kralı Fransuva'ya yazmış olduğu mektup" konusu efsaneymiş,bizzat Murat Bardakçı'ya mail olarak sordum,cevapladı.İnternet ortamında uydurulmuş.Ama yine de dizi hakkındaki görüşlerim değişmedi,en azından tarihimizi sevdirecek bir yapım olarak sunulabilirdi.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi