Medeniyet Göstergesi Kaldırımlar

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden Medeniyet Göstergesi Kaldırımlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Medeniyet Göstergesi Kaldırımlar

  Reklam  Medeniyet Göstergesi Kaldırımlar

  Forum Alev

  Bir ülkedeki kaldırımların hali medeniyetin göstergesiymiş. Fazla söze gerek yok aslında ne kadar medeni olduğumuz aşikar ama içimi döküp rahatlayım biraz.

  Kaldırımlar eğer yeteri kadar yüksek yapılmamış ise park yeri olarak kullanılır memlekette. Eğer alçak yapılmışsa mutlaka araba giremesin diye boru gibi engelleyici şeyler konulması gerekir, yoksa yine park yeri olarak kullanılır. Gerçi engelleyiciler de vatandaşımızı engelleyemez. Eğer o arabasını park etmek isterse onlar mutlaka sökülür ve araba geçecek kadar yer açılır ve yine arabalar park edilir.

  Motorları unutmamak lazım özürlü vatandaşlar için yapılan iniş çıkış bölgelerini motorlar trafik sıkıştığı zaman kaldırımlara rahat inip çıkabilmek için kullanırlar ve tabi onlar için de çok güzel bir park yeridir kaldırımlar.

  Bu arada özürlülerin neler çektiklerini tahmin bile etmek istemiyorum. Gayet güzel inip çıkabilsinler diye kaldırımlara tümsekler yapılmış ama arabalar hemen işgal etmiş. Sağlıklı insanlar bile yürüyemezken ...  Evet araba ve motorlardan boş kalırsa son olarak yayalar kullanır kaldırımları çünkü bu memleket sahipsizdir. İşte bunları yazarken bile sinirlerim gerildi. Neden bunlara göz yumuluyor, neden normal karşılanıyor, bunları kim kontrol edecek, kim dur diyecek merak ediyorum?
  Sahipsiz bırakırsan adam gelir arabasını kaldırımın ortasına park eder çeker gider hiç de umru olmaz medeniyetmiş şuymuş buymuş. Çok mu zor bunları engellemek? Memlekette polis, zabıta, belediye her şey var sadece bu işi gündeme almak lazım. Madem vatandaşta kültür, görgü, saygı yok parasını ala ala öğreteceksin medeniyeti :)

  Şimdi Türkiye'nin en gözde şehri İstanbul'un, en gözde semtlerinden Levent'ten kaldırım manzaraları sunmak istiyorum. Aylardır bu görüntülerin peşindeyim demek isterdim ama maalesef sadece 10 dakkamı aldı bunları çekmek her yer bu medeniyetsizlik örnekleriyle dolu çünkü.


  Çok komik. Aşağıdaki arabanın camında "trafiğin durduğu nokta" yazıyor. Gerçekten de üzerinde yazana yakışan, yaya trafiğini durduracak şekilde çıkmış kaldırıma :)
  Arabalar kaldırıma, yayalar yola
  Şoförlerin hakkını yemeyelim duvara sıfır yaklaşmak konusunda çok iyiler.


  Aşağıdaki arabalar aylardır hiç kıpırdamadan öylece duruyorlar. Hatta birinin lastiği inmiş durumda kullanılmamaktan. Daha önce başka bir
  yazımda belirtmiştim bu arabalar durdukları yerde hepimize ait 7'şer m2 araziyi işgal ediyorlar 5 kuruş ödemeden ama Levent'te o alanı satın almaya kalksan en az 200.000$ ödemen gerekir.


 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Medeniyet Göstergesi Kaldırımlar

  Reklam  malesef ülkemizde bu kaldırımlar yüzünden herkesin yada ailesinin başına bir olay veya tartışma gelmiştir bu durum biraz düzensiz yapılaşma birazda medeni durumumuzla alakalıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi