İşte Kürtçe TV'nin starları

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden İşte Kürtçe TV'nin starları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Tenha2190
  Emekli
  Reklam

  İşte Kürtçe TV'nin starları

  Reklam  İşte Kürtçe TV'nin starları

  Forum Alev
  TRT’nin Kürtçe kanalı yayın hayatına 1 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “birlik ve beraberlik” mesajıyla start verecek. Hummalı bir şekilde Kürtçe TV için hazırlıklarını yapan TRT, dışarıdan Kürtçe’yi çok iyi bilen 6 kişi ile sözleşme imzaladı, kurum içinden de Kürtçe bilen 10 kişiyi kanalın bünyesine kattı.

  TRT bir taraftan daha önce yayınlanmış 30 adet film ve belgeselin kurum dışında dublajını yaptırırken, bir taraftan da kanalda program yapacak Kürtçe sanatçılar için Doğu ve Güneydoğu’da nabız yoklaması yapıyor. Yapılan çalışmada da özellikle gençlerin çok sevdiği sanatçı Rojin liderliği kaptı. TRT de Rojin’in kapısını çaldı. Rojin, teklifi doğruladı ve şöyle anlattı:

  BEN EN LİGHT KÜRDÜM

  “Evet, TRT’den teklif geldi. Bana haftanın 5 günü Seda Sayan gibi program teklif ettiler. Ben TRT’nin görüp göreceği en light Kürtüm, hard’lıktan fayda görmedim. Ama TRT’nin teklifine henüz yanıt vermedim. Çünkü bazı çekincelerim var. Kanal iki gün sonra da kapatılabilir. Ayrıca bu kanala iki tarafın da milliyetçileri sıcak bakmıyor.”

  SÖZLEŞMEYE UYMAYAN CEZA ÖDEYECEK

  TRT’nin kanal için anlaştığı sanatçılara sözleşme imzalattığı da öğrenildi. Sözleşmeyi fesheden ya da sözleşmeye uymayanlar ise 500 bin YTL ceza ödeyecek.

  Bu arada AKP’nin Kürt milletvekilleri de “Caney Caney” türküsünün bestecisi Kürtler’in çok sevdiği Şivan Perver’in kanalın açılışında konser vermesini istedi. Ancak şimdilik kurumun Perver’e sıcak bakmadığı söylendi. Kurumun bu kararında Perver’in hukuki kısıtlarının etkili olduğunu söyledi.

  HABERLER DE OLACAK

  Uydudan 24 saat yayın yapacak “TRT 7-8-9” gibi numaratik bir ismi olacak kanalda ana haber bültenlerine de yer verilecek. Bültenlerde TRT’de yayınlanan haberler Kürtçe olarak seyirciye sunulacak. Siyasilerin katılacağı açık oturumların da olacağı kanalda, muhabirlerin Doğu ve Güneydoğu’da Kürt kökneli vatandaşlarla yaptıkları söyleşiler de yeralacak.

  Son albümü Deq/Dövme’de 7 Kürtçe 7 Türkçe şarkı seslendiren Rojin, bir röportajında da “Beni Kürtler çok Türk, Türkler ise çok Kürt görüyorlar. İki kesim de sadece o dilde şarkı söylememi istiyor. Ama ben bu ülkenin çocuğuyum ve iki dilde birden söyleyeceğim. Dillerin günahı yok. o günahları biz yaratıyoruz” demişti.

  Kanalda başka kimler olacak?

  Kanaldaki programlar ise şöyle:

  * Şivan Perver’in yapım şirketi iki program yapacak. Bunlardan bir tanesi “Olacak O Kadar gibi komedi programı olacak. Programın adı da Tewlo.

  * Muhsin Kızılkaya edebiyat programı yapacak.

  * Nilüfer Akbal ise gece programı yapacak.  ...
 2. 2
  image_macker
  Üye

  --->: İşte Kürtçe TV'nin starları

  Reklam  Bence skandal Türkiye de yaşıyorsan Türkçe yi bileceksin.. 3. 3
  cansel06
  Usta Üye
  TRT'yi kutluyorum. ''Dillerin günahı yok. o günahları biz yaratıyoruz'' Rojin çok doğru söylemiş. Ayrım yapmak çok yanlış olur. (Dil din mezhep ) Bu ülkede yaşıyorsak hepimiz kardeşiz 4. 4
  Denizcan
  Usta Üye
  Umarım bu uygulama amacı dışına saptırılmaz ve kardeşlik adına yapılmış bir hareket olur. Eğer amaçdışı yerlere gitmezse kürt sorunu var diyenlerin ağzına tıpa olacak bir olay.

  Kardeşlerimizinde kendi dillerinde yayın dinleme hakkı var bu hakkı onlara sağlayanlara teşekkür ederiz.
  Hayırlı OLur İnşallah

 5. 5
  P®ens
  !! Cümle Mühendisi !!
  Bunun amacı kürtce dışında dil bilmeyen doğunun en ucra köylerindeki insanlara bişeyler anlatabilmek güzel bi uygulama fakat bi süre sonra 2 dilli bi ülke olursak alın size bölücülük hükümet yanlısı yorumlarım olmuştur daima ama ben hep dediğim gibi kimsenin arkasından gitmem neden mi ben eğer arkasından gidersem önümü değil sadece o kişinin sırtını görürüm . Bu hükümetin yaptığı bir hata neymiş avrupa birliği uyum yasası komik bi durum ... Avrupada bu şekilde olan hiç mi ülke yok hangisi 2 dilde yayın yapan devlet kanalı kullanıyor ?

  Kürt kardeşlerime burdan laf yok yalnış anlaşılmasın lazca cerkezce yada başka dillerde konuşulabilir. Fakat ülkenin dilini bilmek şart devlet televizyonu 2 dilde yayın yaparsa o iki dilide bilmek gerekir.


  Bir ulusu ulus yapan ilk şeylerden birisi dildir.

  2 DİL Bİ ULUS OLAMAZ


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi