İnsanı tanımak zor

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden İnsanı tanımak zor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  navruz
  Üye
  Reklam

  İnsanı tanımak zor

  Reklam  İnsanı tanımak zor

  Forum Alev
  İnsanı tanımak zor
  Adamın biri kumsalda yürürken ayağı eski bir lambaya takılmış, adam lambayı kumların içinden çıkarmış. "Niye olmasın, belki bunun da içinden cin çıkar" deyip ovalamış lambayı, gerçekten de koca bir cin çıkmış lambadan. Adam çok şaşırmış, cin baslamış konuşmaya "Tamam, tamam. Beni lambadan kurtardın vs vs vs..." "Bu, bu ay içinde dördüncü çıkarılışım ve bu işten sıkılmaya başladım bu yüzden 3 dileği unut. Sadece 1 dilek hakkın var!" Adam oturmuş ve bir süre düşünmüş ve "Her zaman Hawaii'ye gitmek istedim ama uçaktan korkarım ve deniz beni çok kötü tutar.Benim için Hawaii'ye bir köprü yap böylece arabayla oraya gidebileyim" demis. Cin gülmüş ve "Bu imkansiz. Bu işin lojistiğini düşün! Köprünün ayakları nasıl Pasifik'in dibine ulaşabilir? Ne kadar beton gerektiğini, ne kadar çelik gerektiğini düşün Hayır, başka bir dilek düşün" demiş Adam tamam demiş ve gerçekten güzel bir dilek düşünmeye başlamış. En sonunda" Ben bu insanları hiç anlamıyorum. Kendime dost seçiyorum, çok bağlanıyorum, selamı kesiyor. Birini çok seviyorum beni severken sevmez oluyor. Birine güveniyorum önce o
  aldatıyor. Birine dostluk elimi uzatıyorum, beni düşman sanıyor. kime meramımı anlatsam beni ya anlamıyor ya da yanlış anlıyor. Bana insanları tanımanın yolunu öğret."

  Cin: "Köprü iki şeritli mi olsun dört şeritli mi?" diye yanıt vermiş adama.

  alıntıdır 2. 2
  navruz
  Üye

  --->: insanı tanımak zor

  Reklam  arkadaşlar konuda esprili bi dille insanları tanımanın ne dennli zor bi iş olduğu anlatılmışdır. İnsanı tanımak neden bu kadar zor:

  Her insan farklı bi düşünceye farklı hatıralara ve farklı zevklere sahiptir insanı anlamak bu yüzden kolay değil zevkleriniz aynıysa düşünceleriniz düşünceleriniz aynıysa zevkleriniz farklıdır hiç bir zaman birebir düşünen ve aynı zevklere sahip olan insan olmamıştır düşünsenize dünya nüfüsünu yaklaşık olarak 20 milyar insan bu da demek oluyor ki 20 milyar farklı insan buyrun anlayın anlayabiliyorsanız.

  Sizde hak verirsinizki insanları tanımak dünyanın en zor işidir yanlızca ilk görüşte insanlar hakkında bi fikir yürütebilirsiniz biz buna ilk intibah deriz. Bu konu hakkında yanılabiliriz bazen bakarsınız insana pasaklı saç sakal birbirine girmiş ve içimizden derizki bu insandan bişey olmaz ve onunla bir sohbete başlarız bi bakmışınız sizin beğenmediğiniz insan neler biliyor nekadar güzel konuşuyor ve yanıldığınıza kanaat getirirsiniz. Olayın bide tersini düşünelim dış görünümüyle 4/4lük bi profil duruyor karşımızda ilk intibahımız ne kadar kültürlü olabileceği konusunda olduğunu düşünelim ve bi sohbet ortamı başlatalım kişinin aslında ne kadar cahil bilgisiz ve tutarsız konuşmalar yaptığına sahit olunca yine yanılmış olduğumuz kanısına varırız.

  Sözün özü ben insanları tanırım diyen yalan söylemiş olur kimse insanları tanıyamaz ve güvenemez insan kendisinden başka Allah'ına güvenmeli başkada kimseye güvenmemeli her konuda en sevdikleriniz sizi yolda bırakabilir ama Yaradan siz onun yolundan çıkmadıkça sizi yolda komaz teşekkürler. 3. 3
  selametler
  Emekli
  Allah'a(c.c) güvenmeli buna katılıyorum güzel bir fikir bir de 124.000 peygamber (aleyhimüsselam) 124.000.000 evliyaullah gönderilmiş. bunları da unutmayalım.:)

  Elbette güvenilecek insanlar vardır ama bize rastlamıyor olabilir.

  Zaten güvenilir insan kalmayacak dereceye geldiğinde kıyamet koparılır..

  Tıpkı bir alışveriş merkezinin sürekli zarar etmesinden sonra orayı kapatması gibi...

  Güvenilecek insan kalmayınca da Allah teala bu dünyayı harabeder...

  Bir hadis-i şerifte Resul-ü Ekrem aleyhissalatüvesselam buyurular ki;

  La tezalu taifetün min ümmeti zahirine alel hakkı hatta ye'tiyallahu bi emrihi...

  Yani;ümmetimden bir taife kıyamete kadar istikamet üzere(dosdoğru yolda) gideceklerdir.

  Demek ki değil güvenilecek bir kişi binlerce kişi, bir taife vardır.

  Ama her insan hata işleyebilir.O iyilerden bazıları da dahil.

  Bir insanın iyiliği kötüğünden fazlaysa o insan Allah katında iyi sayılıyor...

  İnsan kendine de güvenmemeli...Çünkü nefis ve şeytan var...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi