İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alaku
  Üye
  Reklam

  İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında?

  Reklam  İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında?

  Forum Alev
  Arkadaşlar bir çok tartışmanızda dikkatimi çeken şey İslam dinin bozulmasını bir çok konu altında tartışıyor ve dinimize sahip çıkalım diyoruz. Özellikle en son şeker bayramı mı Ramazan Bayramı mı demek doğrudur tartışmalarında bunun yansımasını görüyoruz. <<Din elden gidiyor!!>> tümcesi çok feryat figan bir cümle. <<Dinimizin aslını bozarak bizi bölmeye çalışıyorlar!!>> dememiz ise zannımca çok da asıllı bir şey değil.

  Peki diyelim ki dış mihraklar dinimizi bozarak bizi bölmeye çalışıyor. O zaman aklıma şu soru takılıyor ; İslam dinine inanların inançları acaba ufaktefek şeylerle yıkıla biliyor mu? Şu bir gerçekki inançların her türlüsü güçlüdür ve kesinlikle tartışmaya kapalıdır. Herkes İslam dinine farklı şekilde uyabilir. ( 5 adet mezhepte olduğu gibi ) Namaz kılanda müslüman kılmayanda..Sonuç olarak ikiside kelime-i şehadet içerisinde bulunan insan çeşitleri.. Yani inançlar tartışmaya kapalı olduğu için hernasıl inanırsa inansın insanoğlunu inancından vazgeçiremez ve ya döndüremeyeyiz.

  Bu teoriler açısından baktığımda ikinci bir soru aklıma geliyor...

  İslam devletleri neden bu kadar teknolojik ve bilimsel yönden geri kalmış? Nasıl oluyorda Koca toplarla çağ açıp kapatan islam devleti (Osmanlı) tüfek karşısında aciz kalıyor? Nasıl oluyorda astronomiyi tıbbı icat eden büyük bilim adamları yetiştiren dini devletler bu gün uzaya insan gönderemiyor? Petrol zengini oldukları halde kadınların evlerindeki pencereden sokağa baktıkları için evinin önüne yığılan erkekler onu kötü kadın olmakla suçlaya bilen bir zihniyet niye hala onlarda var?

  Aklıma bir soru daha geliyor ama onu sorarsam sanırım burada kavga çıkar..

  Evet arkadaşlar..Dinimizin Kuran-ı kerim var iken asla özünü kaybetmeyeceğini bildiğimizi unutmadan , şimdi bu sorulara biraz cevap arayalım..

  Benim aklıma daha önce bir makalede okuduğum yazıdan şu satırlar geliyor..

  '' İslam devletlerinin gerilemesi İmam Gazali dönemi ile başlar. O islamiyete dogmatizmi (kör inançcılık) getirmiştir. " Doğru mu bu? 2. 2
  sweettears
  Usta Üye

  --->: İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında?

  Reklam  ben de hep merak etmiştim bunu. ilim astronomi matematik konusunda çok ileride olan islam alimleri ne oldu da yetişmedi.ne oldu da bilimden evrensellikten ilimden koptu? 3. 3
  karadağlı.x
  Üye
  arkadaşlar ; İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında? sorusuna en güzel cevabı Prof. Teoman DURALI hoca veriyor..
  ben linki aşağıya attım merak eden izler

  http://www.dailymotion.com/video/x5uc6u_teoman-dural-performance-skele-sanc_news 4. 4
  alaku
  Üye
  karadağlı.x arkadaşım..verdiğin link için teşekkür ederim. ama bu cevap doyurucu değil.. sorumuzu açıklamıyor. güzel ve ilginç şeyler söylediği doğru olmasına rağmen ne yazık ki yeterli değil..

  Şu sebeplerden dolayı;

  1) Avrupa rönesans ve reform hareketleri ile değişirken İslam bilim adamları ve siyasetçileri ne yapıyordu? İslam Devleti endülüse kadar ulaşmıştı. Peki dışa o kadar mı kapalıydı ki çevresinde ki değişimleri fark etmedi. Bence fark etti. fakat olanlar yöneticilerin hoşuna gimedi çünkü kendileride din temelli yasalar ile geçiniyordu. Eğer Allah ile kul arasına girilemeyeceği düşüncesi benimsenecek olursa idi bir çok kişi ekmeğinden olacaktı. Bir çok din hocası gibi kadılar da yerlerinden olacaktı. Din temelli devlet sarsılınca şeyhler,şıklar,imamlar ve hacılar toplumsal statülerinden mahrum kalacaktı ki bu hiç kimsenin hoşuna gitmezdi diye düşünüyorum..Ne dersiniz?

  2)Osmanlı devleti 3 kıtaya hükmediyordu. Ayak bastığı her yere medeniyet taşıdı. Çünkü gittiği yerler onun kadar gelişmiş değildi. Onları geliştirdi. İstanbul'u feth ederken tarihin o güne kadar görmediği büyük toplar dökülmüştü. İstanbul feth edilince kaçan bilim adamları ve düşünürler sayesinde avrupa da reform hareketleri başladı lafı yalan değildir sanırım. Böyle büyük bir bilim merkezi ele geçirilince sanmam ki teknolojik bilgiler ve ilmi bilgiler dolu kitaplıklar yok edilmiş olsun ve ya tüm bizanslı bilim adamları şehri terketmiş olsun. Fatih sultan Mehmet gibi büyük bir dehadan bekleyemezsiniz ki bir bilim insanından faydalanmak varken onu zorla kovalasın. Peki siz inana biliyo musunuz ki osmanlı tüfek icat edildiği zaman sadece seyirci kalmış olsun? Gavur icadı diye memlekete sokmuş olmama ihtimali var mı? Eğer vicdanları elvermedi böyle bir silahı kullanmaya derseniz inanın ki kılıçla yaralar açıp insan öldürmek daha vahşice..Yani seyirci kalmayacağını kabul ederek neden bunun bir fabrikasını ülkede kurmadığını düşünmek daha sağlıklı bir sonuç elde etmemizi sağlayacak kanaatindeyim..

  3) Eğer İslam devletinin bilim adamları atomu Kuran dan yola çıkarak buldu ise (ki evet buldu. Zerrecikler fiziği ile ilgili ilk yorumları İslam düşünürlerinde bulabilirsiniz. Şu an ismi aklımda değil fakat isterseniz ya da araştırırsanız bunu görebilirsiniz) bunu parçalayınca çok insanı öldürebilecek bir enerji çıkacağını farkettiler ise,bu enerjiyi iyi yönde kullanmayı mı akıl edemediler..Hiç sanmıyorum..Bana göre onlara bu tip çalışmaları yapmaları için (birinci dünya savaşına kadar olan dönemde ekonomik yönden genel olarak islam devleterinin diğer devletlere göre daha zengin olduğunu göre bilirsiniz.) hiç mi ödenek ayırmadılar? Ne yazık ki evet ayırmadılar demek zorundayım. Eğer ayırmış olsalardı ve Kuran bilimsel olarak ispatlansaydı insanların düşünce ufku gelişecek ve yönetimler istediği gibi at koşturamayacaktı. Hatırlatırım Rönesans ve reform hareketleri sonucu Avrupa da gelişmeler başladı ve idareciler bu olayları hep durdurmaya çalıştı. Avrupa da ki yönetim kadrosu demek ki bu akımları durduramayacak kadar pasifken İslam Yöneticileri durdura bilecek güçte idi ve durdurdu da..Ne dersiniz?

  Asıl önemli olan şu; Neden oldu bunlar? Nasıl bir düşünce şekli vardı ki bu olaylara sebep oldu? Ben hala dogmatizm den dolayı olduğunu düşünüyorum. Kuran-ı Kerim gerçekten kusursuz bir kitaptı fakat onu sınamak ve gerçeklerini ıspatlamak günahtı! Bir ayette biz tatlı su ile tuzlu suyu bir perde ile birbirinden ayırdık derken neden kimse bunu araştırmadı da sonra (Kaptan Custo sanırım) bulunca hemen bir kaç din adamımız ortaya çıkıp biz bunu zaten 1400 yıl önce biliyoduk diye caka satmaya kaltı?

  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

 5. 5
  Börtecine
  Emekli
  Müslüman olmasa da Allahın gösterdiği gösterdiği yolda giderse dünyada kazanır bence, başarılı olur. Bu reçete gibididir. Müslümanlar da içse faydasını görür, müslüman olmayanlarda içse faydasını görür. Kur’ân-ı kerimin gösterdiği yolda giden(Kuranı kerim, İslam, ilim öğrenmeyi, düşünmeyi, öğütlüyor ilk ayeti bile 'oku' dur), Budistte de olsa faydasını görür. Allahü teâlâ, (Sadece Müslümana veririm) demiyor, (Çalışana veririm) buyuruyor.

  Gelelim gelişmemişliğe , bir zamanlar Avrupada gerideydi, onların gelişmesi 200, 300 seneyi bulmuştur unutmayalımki ortaçağ onlar için karanlık çağdır ve bizim şuanki geri kalmışlığımız onların uygarlık seviyesinde bile sayılabilir.Ayrıca onların gelişmesi tarihi sürece baktığımızla sömürgecilikle paralel oranda gelişmiştir ki Osmanlı veyahut Türkiye hiçbir zaman sömürüde bulunmamıştır.Osmanlı sömürge imparatorluğu kursaydı tabiki bence şuanda Dünyanın 3/2 si hala Osmanlının elinde olurdu.Bana bu konuda katılmayanlar olabilir ama birazda bu yönde düşünürsek bana katılanda olabilir.

  Şu noktaya katılıyorum bu konuda alaku kardeşim çok güzel yorum yapmış.Afganistan, Pakistan, Arap emirlikleri geri kalmışlıktan ziyade işine gelmemezlik görüyorum bu ülkelerde, işine gelmeyenlere amenna deyip geçiştiriyorlar.Arapları uluorta yerde lekelemek istemem, ama doğruları ne olursa olsun söylemek gerekir.Diğer islam ülkeleride şu anda bizzat kendi insanları tarafından işgal edilmiş, gericilik baş göstermiş.Bence islam dinini bu geriliğe sebep gösteremeyiz.İnsan çiğ süt emmiş.

  Kendi Ülkemden yola çıkayım evet gerideyiz ilim fen ve teknolojide , bunu ilim fen ve teknolojinin ustası veyahut bilgili olmayan hocalara sormak yerine, profesörlerimize kendine aydın deyipte geçinen şahsiyetlere sormak lazım neden bu konularda geriyiz?
  Neden biz 60 sene sonra ilk defa gemi yapıyoruz?Neden kendi silahlarımızı, kendi ev eşyalarımızı, neden sağlık malzemelerimizi kendimiz üretmiyoruz?Bunların muhatabı bence ilahiyatçılar olamaz.

  Diğer islam devletlerindede, bu soruları aydınlara sormak lazım, şeriat ülkeleri hariç, şuandaki şeriat ülkeleri neredeyse şaşırmış.Kadına trafikte araba sürmesine izin vermeyen, kadına değer vermeyen , cami yerine hotel yapan, petrol zengini ülkeden ne beklersiniz?İslam dinin benimseyip Türkiyeye 1 haftalık tatil için 500 çantayla gelen petrol şeyhinden ne beklersiniz?Hakmıdır?

  İslam Hakkı batıldan, Batılı Haktan ayırmıştır.
  İslam İkra 'oku' ile başlamıştır.İlimi fen'i emretmiştir.Allah çalışana veririm demiştir.
  İslam dini düşünceye büyük önem verir, şüphesizki, hazerfen bağnaz vezirlerin yüzünden asılmıştır.
  İslam dini hoşgörü sahibidir.Peygamber efendimiz İlim çinde dahi olsa onu alın demiştir.


  Son söz olarak, İslam her yuüzyıla ışık ve anahtar olmuştur.Kuranı kerimin mucizesindendirki istenilen heryöne çekilmektedir.Önemli olan verilen mesajı iyi anlamak iyi muhasebe yapmaktır..

  Muhammet...

 6. 6
  alaku
  Üye
  Börtecine arkadaşıma yorumu için teşekkürler..

  Ama sanırım hala sorumuza net bir yanıt bulamadık ve bulamayacağızda. Bunun nedeni olarak da olayların çok yönlülüğünü ve ya çok sebepliliğini görebiliriz.

  Bu arada konuyu başlatan olmam rağmen bir konuya dikkat çekmek isterim, İslam Devletleri neye göre geri kalmıştır? Geri kalmış terimi geniş bir kavram,bazı konulara göre kıyaslama yapmak gerekir. İslam devletleri dediğimizde aklımıza ilk etepda arap devletleri geliyor. Bu devletler olsa dahi gerçekten her konuda avrupanın çağlar boyunca gerisin de mi?

  Sanmıyorum...

  Şu konularda epey bir ileride ve öncüler diye düşünüyorum..

  1-) Mimari...İslam kültürü camii yapımına çok önem vermiş ve hep daha güzel camiler ve medreseler yapmaya önem vermiştir. Bu şekilde mimari fikirler gelişmiş ve çok günümüzde modern eserler üreten mimarlar yetişmiştir. Gerçi bu mimarlar eğitimlerini ülkelerinde tamamlamadı ama hala islam kültürünü yansıtan eserler vermektedir. Aklıma ilk gelen kişi İstanbul Kartal Belediye Sarayı nı çizen Arap mimar gelmekte. Zaha Hadid. Bu mimar dünyaca ünlü..

  2-) ilahiyat..Aslında Tanrıbilim olarak adlandırıldığında daha rahat olarak anlayabileceğimiz ilahiyat fakülteleri içinde bulunduğumuz dönemde genel görünüş olarak sadece islami bilgiler üzerine eğitim veriyor gibi görünsede yine de diğer dinler üzerine eğitimde veriliyor ve bir çok ilahiyat öğrencisi diğer dinleri ve eski dinleri araştırarak sosyal bilimlere katkıda bulunuyor.

  Kendi görüşüm şöyle ki İslam dünyası her konuda geri kalmış değil! Diğer konulada onları geri kalmış olmaya iten etken ise tembellik,çıkar çatışması,dış etkenkenlerden öte bir şey olmalı..Bir şekilde İslam düşünce şekli değişti. Çalışmak yerine,araştırmak yerine nedense var olan bilgiyi korumak,yüceltmek geçmiş. "Oku ama Neyi" isimli bir kitap vardı. bu kitabın ilk 20-30 sayfasını okuduğunuzda bu kitabın din düşmanı olduğunu düşünüyorsunuz. Sonraki sayfaları okuduğunuzda ise bu kitabın inancınıza çok kuvvetli bir etki yarattığını görüyorsunuz. İslamın bilimsel ispatı bu kitapda yer almakta. Ama ne yazık ki yine aynı kitap da dogmatizm izleri de bulunmakta. İnanç sistemlerinin hepsinde Şartsız Kabullenme vardır fakat islamiyetteki kabullenmeler o kadar ilginç noktalarda ki..Ebcet hesabı mesala,mesala Seyitlerin kutsal sayılması..

  Sizlerin fikirleri nedir?

 7. 7
  2739
  Emekli
  '' İslam devletlerinin gerilemesi İmam Gazali dönemi ile başlar. O islamiyete dogmatizmi (kör inançcılık) getirmiştir. " Doğru mu bu?

  evet doğrudur.MÜslüman ülkelerin sanat dalında geri kalmışlığını ben şuna bağlıyorum:resim yapmak yasakmış eskiden,resim yapana cezalar veriliyor ve onu tanrıtanımaz olarak kabul ediyorlarmış.çünkü yaratıcılık birtek Allaha mahsus,sen resim,heykel gibi şeyler yaratamazsın,günah anlayışı hakim.
  İmam gazali de saolsun(!) bu konuda çok yardımcı olmuş.
  Bunun üstüne bir de diğer dinlerin müslümanlara karşı tavırlarını göz önünde bulundurursak gerçeği anlamış oluruz.osmanlı zamanında bile birçok haçlı seferleri düzenlenmedi mi?neden Türklere karşı düzenlendi,çünkü Türkler İslam dünyasının halifesi durumundaydı.ayrıca müslüman ülkelerin arasındaki ilişkiler çok mu iyide biz diğer ülkelerden bişey bekleyelim.sömürgecilik anlayışı bu kadar yayılmışken yaşamak giderek zorlaıyor bizim gibi sömürge karşıtı ülkeler için..Kendimce fikirlerim bunlar..

 8. 8
  fecr
  Özel Üye
  Gelelim gelişmemişliğe , bir zamanlar Avrupada gerideydi, onların gelişmesi 200, 300 seneyi bulmuştur unutmayalımki ortaçağ onlar için karanlık çağdır ve bizim şuanki geri kalmışlığımız onların uygarlık seviyesinde bile sayılabilir.Ayrıca onların gelişmesi tarihi sürece baktığımızla sömürgecilikle paralel oranda gelişmiştir ki Osmanlı veyahut Türkiye hiçbir zaman sömürüde bulunmamıştır.Osmanlı sömürge imparatorluğu kursaydı tabiki bence şuanda Dünyanın 3/2 si hala Osmanlının elinde olurdu.Bana bu konuda katılmayanlar olabilir ama birazda bu yönde düşünürsek bana katılanda olabilir.
  Katılıyorum...

  Bizim atalarımız dini en iyi şekliyle yaşamış.Yoksa şuan Börtecine de dediği gibi Dünyanın 3/2 si hala Osmanlının elinde olurdu.

  evet doğrudur.MÜslüman ülkelerin sanat dalında geri kalmışlığını ben şuna bağlıyorum:resim yapmak yasakmış eskiden,resim yapana cezalar veriliyor ve onu tanrıtanımaz olarak kabul ediyorlarmış.çünkü yaratıcılık birtek Allah a mahsus,sen resim,heykel gibi şeyler yaratamazsın,günah anlayışı hakim.
  İmam gazali de saolsun(!) bu konuda çok yardımcı olmuş.
  konuyla alakalı değil gibi ama

  Yaratmış gibi mana verilirmiş eskiden(haşa)heykele dudak göz gibi şekiller vermek...

  İmam Gazali'nin de mekanı cennet olsun.


  __________________

  Ne zaman Kur'an dan ayrıldı millet o zaman geri kaldık.

  Şuan da sarılsak emin olun Allah (c.c) mükafatını verir.


  İlimleri kaybettik. :(

  http://www.mumsema.com/hadis/60505-i...m-husudur.html

 9. 9
  alaku
  Üye
  <<Ne zaman Kur'an dan ayrıldı millet o zaman geri kaldık..>>
  Demişsiniz..Ben de üç aşağı beş yukarı bunun cevabını arıyorum..Ne zaman ve nasıl..Sizce?

 10. 10
  mum
  Özel Üye
  "İslâm dünyası neden geri kaldı" sorusu sizce anlamlı mıdır?  Hekimoğlu İSMAİL:

  Cemel ve Sıffîn savaşları, Emevileri Abbasiler'in yıkması, Müslümanların kendi arasındaki olaylardı. Bu olaylar karşısında Müslümanlar kan ağladı fakat halkın yapacağı bir şey yoktu.Zira hadiseler tepede planlanıyordu, çilesini halk çekiyordu. İslâmiyet deyince akla üç unsur gelir: Kur'an-ı Kerim, Hadis-i Şerifler ve Müslümanlar. Müslümanlar da ikiye ayrılır, devlet adamları, halk. Halk İslâm alimleriyle beraber dinine sarılırken, devlet adamlarının pek azı İslâm'a faydalı olmuş zararlı olanlar da yıkıntıya kadar gitmiş.

  İslâm tarihinde 1258 tarihi çok önemlidir. Gayri müslim olan Hülagu'nun orduları 800 senelik Abbasi Devletine son verdi. İslâm alimleri şu soruyu sordular: "Biz, İslâm'ın hangi emrini yapmadık ki bu hale düştük? "

  İslâm tarihinde halifelerin, padişahların, kumandanların mağlubiyeti veya galibiyeti vardır fakat İslâm alimlerinin mağlubiyeti yoktur. Abbasileri tarihten silen Hülagu'nun ordusu ulemanın ve meşayihin dizinin dibinde Müslüman olmuştur.
  1492'de İspanya'da 800 senelik Endülüs Emevi Devleti de tarihten silinirken, alimler yine aynı soruyu sordu: "Biz İslâm'ın hangi emrini yapmadık ki bu hale düştük?"

  En korkuncu 1918 senesiydi, bu yıl İslâm dünyasının bütünü esaret altına düşmüştü, Hıristiyanlar bayram etmişti: "İşte İslâmiyet (Müslümanlık) bitti" diye. İslâm alimleri yine aynı soruyu sormuştu: "Biz İslâmiyet'in hangi emrini yapmadık ki bu hale düştük?

  Osmanlı Devleti'ni kuranlar da Müslümandı, yıkanlar da Müslüman. Osmanlı Devleti'ni kuran Müslümanlar İslâmiyet'i biliyordu, anlamışlardı, yaşıyorlardı. Osmanlı Devletini yıkan Müslümanlar ise (Ekseriyet itibariyle) İslâmiyet'i bilmiyorlardı, anlamamışlardı ve yaşamıyorlardı. Allah, İslâmiyeti göndermiş ki dünyamızı cennet edelim diye. İslâmiyet'i anlamayanlar gözünü ahiretteki cennete dikip dünyalarını cehennem etmişler. Halbuki ahiretteki cenneti hiç kimse garanti edemez. O Allah'ın bir lütfudur Rahim ve Kerim sıfatlarına sığınırız.

  1453 yılında Osmanlılar, Bizans Devletini toplarla gemilerle teslim alırken l9l8 yılında aynı devlet, Avrupalıların topları ve gemileri karşısında mağlup oldu. Tarih şahittir ki biz ne zaman İslâm'ı yaşamışsak süper güç olmuşuz, ne zaman da İslâm'ı yaşamamışsak düşmanın ayağının altına düşmüşüz.

  Yaptığım araştırmalara göre bir kısım ülkeleri süper güç yapan iki şeydir: Biri ilim diğeri teknik. İlmi ve tekniği haram eden bir tek ayet ve hadis yoktur, tam tersine pek çok ayet ve hadis ilimde ve teknikte ilerlememizi emrettiği halde, İkinci Selim'den bu yana 350 senedir Müslümanlar ilimde ve teknikte geri kalmış çektikleri çilelerin sebebi budur.
  İslâm medeniyetinin üç unsuru vardır: İlim, sanat ve İslâm ahlâkı.
  İslâm ahlâkı üzerine ciltlerle kitaplar yazılmış, eğer Müslümanlar parada, malda ve makamda müslumanca hareket edemezse onların ahlâkı kurtarıcı değildir.
  İslâmi anlayışımız değişmelidir. Elbette imanın ve İslâm'ın şartlarını yerine getireceğiz, külli ibadete ulaşabilmemiz için fabrikalar, atölyeler, laboratuvarlar kurmayı ve çalıştırmayı da ibadet saymak zorundayız. Helal kazanç ibadettir. Ücret vermek, zekât vermekten efdaldir, zira ücret alan zekât verecektir. Zekâta sebep olan ücret azizdir.
  İlim Allah'ın sıfatıdır, dinli-dinsiz kısımlara ayrılamaz. Okuldaki ilim başka, camideki ilim başka olamaz. Okul ders kitapları Allah'ın yarattıklarını anlattığı için, Allah'ın yarattıklarını anlatan kitaplar, Kur'an'a aykırı düşemez. İlmin yönünü saptıranlar varsa Kur'an da ilimlerin ve fenlerin doğru hedeflerini gösteriyor. Tabiat kanunlarının bütününü Allah yaratmıştır, ilim adamları bulmuştur. Eskiler buna "Şeriat-ı kevni" demişler. Bu durumda ders kitapları din dışı bırakılamaz, bir öğrencinin ders çalışması da ibadet sayılır.
  Günde binlerce defa Allah diyerek zikredenler Allah'ın kitabını, Resûlullah'ın hadislerini okumalıdır.

  Ve Müslüman, İslâmiyet'le bütünleşmelidir. Bugün Müslümanla İslâmiyet arasında utanç duvarları örülmüştür. Müslümanın İslâmiyeti öğrenmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Şuurlu Müslümanlar bu manileri aşmalı, diniyle bütünleşmelidir.
  Bir kısım ülkeleri süper güç yapan, İslâm'ın meziyetleridir. Müslümanları geri bırakan rezaletler de gayrimüslimlerin malıdır. Bu tersliğe son verilmelidir.

  İkinci Dünya Savaşında yerle bir olan ülkeler kalkınıp tekrar süper güç olurken, Türkiye'nin seksen senede süper güç olmamasının sebebi; devlet, ilme ve tekniğe önem vermemiştir. Türkiye'yi geri bırakanlar, şuurlu müslümanlara da geri diyorlar. Bu tersliğe de son verilmelidir.

  Müslümanlar İslâmiyet'ten uzaklaştığı için geri kaldı. İslâmiyet ise ferdi, aileyi, şirketleri, milleti ve devleti en üst düzeye ulaştırabilir. İki milyara yaklaşan Müslümanlar altı tane haramı terk etseler süper güç olurlar.Bunlar: İçkiden, kumardan, fuhuştan, tembellikten, cehaletten, becereksizlikten kaçmaktır. İslâm'da otuz yedi kadar haram var, bizleri tehdit eden altı tanesidir. Haram olmayan her şey de helâldir.


 11. 11
  alaku
  Üye

  --->: İslam Devletleri Neden Geri Kalmış Ülkeler Arasında?

  Reklam  Ssyın "mum" isimli arkadaşım...Yazını tekrar tekrar okudum..Aklıma belki safça sorular diye bileceğin bir kaç şey takıldı. ama eğer cevap verme nezketini ve zahmetini gösterirsen minnettar olacağım.

  1-)Anlaşılan o ki bizim İslam Devleti sınıflandırmamızda bir hata var. Şöyle ki onlar İslamın yolundan ayrı düşmüşler..İslamı tam olarak anlayamadıkları için yanlış yollara gitmişler.Bu durumda onlar gerçek birer İslam devleti olma sıfatını yitirmiş oluyor. Doğru mu?

  2-)Araştırdığımız gerçekten cevap niteliği taşıyan uyulmamış kurallar ve nedenler olduğu için ben de tekrar soruyorum;hangi ayet uygulanmadı da oldu bunlar?

  3-)Okulda ki ve camii de ki ilim farklı olamaz kısmını tam olarak anlayamadım. Bana bunu biyoloji ve ya psikoloji dersi ile örneklendirir misin? Nasıl yapacağız dinsel öğeler ile bilimsel öğeleri birleştirmeyi? Bu sadece İsmail Hekimoğlu tarafından düşünülmüş olamaz. Sonuçta o kadar çok islam düşünürleri varken hiç biri bunu düşünmemişte olamaz..Dinimiz araştırmalarda belli bir sınır çiziyor mu ayrıca? Örneğin otopsi yapmak dinimize aykırı mı?

  4-) Yukarıda belirttiğin altı haram içinde beceriksizlik bulunmakta. Bu kelime bildiğimiz sözlük anlamı ile mi kullanılıyor? Çünkü beceriler genelde (kısıtlı bilgimi bağışla,zeka hakkında okuduğum bir kaç yazıdan aklımda kaldığı kadarı ile) doğuştan gelen yeteneklerdir. Eğer bir insan "beceriksiz" ise bu sadece bazı konular ile ilgilidir. tam olarak ne ifade edilmek isteniyor?

  5-)"Bir kısım ülkeleri süper güç yapan, İslâm'ın meziyetleridir Müslümanları geri bırakan rezaletler de gayrimüslimlerin malıdır Bu tersliğe son verilmelidir " cümlesi çok havada değil mi..Bunu biraz örneklendirmen mümkün mü..Örneğin Amerika da uygulanan İslam meziyetleri nelerdir? Bunu yaptıklarının farkındalar mı? Kuran-ı araştırarak bir şeyler icat ettiler ise o zaman yine aynı soruya dönüyoruz.."İslam alimleri niye yapmadı bunu?"

  6-)Bu gün süper güç diye nitelediğimiz devletler gerçekten bu 6 haramdan kaçınıyor mu? Yani cidden bu ve diğer haram-helal kurallarına uysak süper güç olabilir miyiz? Cidden de İslam devletleri bu haram-helal kurallarına uymadığı için mi süper güç olamamış...(Affına sığınarak ufak bir şey;fuhuş en eski meslek olarak geçer ve her medeniyette ne yazık ki var.)

  Gerçekten ne oldu..Kendi ülkemin geri kalma hikayesini biliyorum. Devrim otomobilleri ilk örnek olarak çıkar karşımıza mesala..Ama İslam Kültürü taşıyanlar neden geri kaldı? Neden hristiyanlar Allah'ı matematikle fizikle ispatlamaya çalışırken biz bunu yapmadık. Onlar herşeyden şüphe etti ve araştırdı. Biz şüphe etmedik ve inandık.Onlar araştırdıkça yeni şeyler buldu. Biz inandıkça inancımız değişti (bu cümle de yukarıdan çıkardığım bir anlamdır. Halifelik için olan olayları anlatmama gerek yok sanırım. Dökülen mübarek kanları tekrar saymanın şu an için lüzmu yok kanaatindeyim). Neden?

  İlginiz için teşekkürler.

 12. 12
  alaku
  Üye
  Bu arada arkadaşlar...

  Bu tip soruları sormaya cüret ettiğim için lütfen beni İslam düşmanlığı ile sıfatlandırmayınız. Ben sadece aklımda ki soruların cevaplarını araştırıyorum. Sonuç olarak ben sadece 2 yıllık okul mezunu olan kısıtlı bilgisi ile işçilik yapmaya çabalayan biriyim. Bilmediğim ve öğrenmeye heves ettiğim bazı şeyleri elimdeki kitaplardan ve ya okuya bildiğim internet sitelerinden edinemiyor ve sizlere soruyorum. sonuç olarak burada binden fazla kişi var..
  Hepinizin bilgisinden faydalanmaya çalışmamı gereksiz tartışmalar üretmek ile suçlamyınız lütfen..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
islam ülkeleri neden geri kalmıştır,  araplar neden geri kaldı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi