Satrançta Nasıl Pat Olur?

+ Yorum Gönder
Oyun Arşivi ve Satranç Bölümünden Satrançta Nasıl Pat Olur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Satrançta Nasıl Pat Olur?

  Reklam  Satrançta Nasıl Pat Olur?

  Forum Alev
  Soru: Ben hangi durumlarda bir satranç oyunun pat olduğunu öğrenmek istiyorum. Her iki oyuncu aynı yere üç kez oynadığında mı yoksa oyunculardan bir tanesi üç hamleyi aynı yere oynadığında mı oyun pat oluyor?
  Şimdiden teşekkürler..
  İsmail Çalışkan Cevapladı:
  Pat hamlesizlik durumudur. Bir tarafın, sıra kendindeyken ve şahı tehdit aldında değilken kurallara uygun bir hamle yapamamasıdır. Bu durumda şah sıkışmıştır ama tehdit edilmiyordur, fakat yapılcak bir hamle de yoktur.

  Sizin söylediğinize ise üç fotoğraf durumu diyoruz. Tahtada üç kere aynı konum oluşmuşşa oyun beraber bitmiş demektir. Burada sıra önemli değildir. Yani bu, iki tarafın da üç hamleyi art arda yapması ile de oluşabilir, daha çok hamle yapılıp da üç kere aynı konuma ulaşılmışsa da olur. Sadece bir oyuncunun üç kere aynı hamleyi yapması yetmez.

  Her iki durumda da oyun beraber bitmiş sayılır. Pek çok kişi her türlü beraberliğe pat der. Her beraberlik pat değildir. Pat, oyununda beraberlik durumlarından biridir sadece. Daha bir çok şekilde beraberlik olabilir.

  Aşağıda bir tane pat konumu veriyorum. Hamle sırası beyazda, siyah vezir şahın gideceği her yeri tehdit ediyor ama şah güvende. Beyazın oynayabilecek başka hamlesi de yok.
 2. 2
  Cedric
  Emekli

  --->: Satrançta Nasıl Pat Olur?

  Reklam  Eğer taşınız varsa yenilmekten daha sinir bozucu bir durum oluyor.Karşıdaki rakibiniz biraz aklını kullanırsa pat durumu olmaz.Yani genelde acemilerle oynarken oluşabilecek bir oyun sonudur ;)
 3. 3
  Ziyaretçi
  anladımmmmm 4. 4
  Ziyaretçi
  yukarıdaki durumda caramella arkadaşımız oyun pat olurdemiş. Hayır pat değildir. sıra beyazdadır ve şahı sola çekebilir bu durumda siyah vezir kendi konumuna göre 3 hamle sağa taşı alırsa beyaz şahın sadece sağ yapabilme hamlesi kalır. Bu durumda ise siyah vezir şah çeker. ve beyaz şahmat olur.

  Saygılar...

 5. 5
  Ziyaretçi
  pardon caramella arkadaşımız haklıymış. ben veziri şah olarak algılamıştım. bizim taşlarda burdaki verzir şah olarak duruyorda. çok benziyorlar yani.

  Saygılar...

+ Yorum Gönder
satrançta pat,  pat durumu,  satrançta pat durumları,  kaç hamlede pat olur,  satranç pat
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi