Ruslana

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Ruslana ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Ruslana

  Reklam  Ruslana

  Forum Alev
  Ruslana

  *Şarkıcı
  *Besteci
  *Yapımcı
  *Dansçı
  *Piyanist
  *Senfonik Orkestra şefi
  *Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı
  *Millet Vekili  Ruslana Lyzhicko Stepanivna 24 Mayıs tarihinde Lviv kentinde doğdu.
  Onun çocukluk anıları bile hep sahne maceralarıyla dolu. İşte bu onun, hayatını müziğe adamasına bir örnektir. Konservatuardan mezun olduktan sonra, piyano ve orkestra şefliği öğrenimi aldı. Babası, Batı Ukrayna’da bulunan Hutsuls (Ukrayna Karpatları) bölgesindendir. Bu nedenle böyle nadir bir kültüre, antik ve zengin bir tarihe sahipler. Ruslana’nın "Wild Dances" şarkısına da bunlar esin kaynağı olmuştur.

  4 yıllık müzik eğitiminden sonra "Horizon" adlı müzik grubuna katıldı. Burada yaşadığı sahne tecrübesi ona ileriki müzik yaşamında çok yardımcı olacaktı. Ruslana yaşamını müzikle yönlendirmeye karar vermişti artık. Bir Lviv festivalinde ilk kez sahneye çıkmasıyla 4 yıllık eğitimin karşılığını almaya başladı. Profesyonel müzik yaşamı ise konserler, yarışmalar ve festivallerle dolu. Okulunda (Matematik) 10. sınıfından ve konservatuardaki 2. yılından sonra Lviv kentindeki V. Lsence adlı müzik fakültesinde eğitimine devam etti. Bu sırada senfonik orkestra ilgisini çekmeye başlamıştı.  1993 yılında ilk müzik yarışmasına katıldı. Aynı yıl Vseoucrainsciy festivalindeki "Red Routa" adlı modern şarkı ve pop müzik yarışmasına katıldı. Bu tarihten sonra Ruslana’nın müzik yaşamı hareketlenmeye başladı ve 1995 yılında Ruslana Oleksandr Ksenefontof ile evlendi.
  Daha sonra albümleriyle ve konserleriyle Ukrayna’da milyonlarca insanın beğenisi kazanan Ruslana’nın müzik yaşamındaki en büyük ivme ise 15 Mayıs 2004 yılında oldu.
  Bir çoğumuz onu İstanbul’da yapılan Eurovision Finalinde tanıdık. Ruslana o gece 280 puanla Eurovision birincisi olmuştu. Bu olay Türkler için ise ayrı bir gurur kaynağıydı. Çünkü Ruslana’nın yarışma öncesinde sık sık Hürrem Sultan’la olan akrabalığını dile getirmesinin yanı sıra bu sözleriyle bir çok Türk hayran kazanmıştı: "Biz Türklere çok yakın insanlarız. Bu yarışma’nın Türkiye’de olması katılma kararımda önemli rol oynadı. Özellikle geldiğim günden beri Boğaz’a gidip İstanbul’u seyrediyor, enerji depoluyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir enerji yok. Sanırım aldığım enerji sahne performansıma da fazla yansıdı."

  Hatırlatma: Türkiye'deki Eurovision sahnesi Ruslana'nın provalarında yaptığı danslara dayanamayıp parçalanmıştı!

  Ukrayna'daki turuncu devrime katkısından dolayı Ukraynalıların gözünde halk kahramanı olan Ruslana, 2006 yılının başlarında siyasete atıldı. Naşa Ukrayna (Bizim Ukrayna) Partisi Milletvekili olan Ruslana, aynı zamanda Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanıdır.
  Birçok kişi Ruslana'nın siyaste atılmasıyla birlikte müzik kariyerini bırakacağını düşünmüştü. Fakat Ruslana kimsenin yapamayacağı kadar çok işi aynanda yapabilecek kapasitede olduğunu herkese gösterdi.

  Ruslana'nın sosyal projeleri:

  Ruslana, sosyal projelerinde 3 alana odaklanmıştır:
  *Chernobyl faciasının çocuklar üzerindeki etkisini engellemek için destek,
  *UNICEF Good Will Ambassador olarak aktivite,
  *OSCE ile ortak projeler

  Ruslana'nın "Wild Dances" sayesinde kazandığı ödüllerin birkaçı:

  *Eurovision 2004 birinciliği,

  *World Music Awards: "Worlds Best selling Ukrainian singer" ödülünü kazandı,

  *10 ülkede "Gold" ve "Platinum Disc" derecesi elde etti,

  *Almanya'da Eurovision 2006 öncesi düzenlenen bir yarışmada Avrupa oylamasıyla "The Best of Eurovision" ünvanını kazandı.

  ----------------------

  Ve şimdi Ruslana bambaşka bir görünüşle karşımıza çıkıyor. Ruslana'nın yeni projesinin adı "Wild Energy". "Wild" kelimesinin tekrar kullanıldığına bakıp, Ruslana'nın yine benzer bir türle karşımıza çıkacağını düşünmek çok yanlış. Ruslana'nın yeni video klibindeki görünüşü:
  (Ruslana, konserlerde ve normal hayatta yine siyah ve uzun saçlı. Bu "Sentetik Ruslana" imajı yeni video klipler için.) Sentetik Ruslana'nın adı Lana.

  Ruslana'nın bu transformasyonu, 2005 yılında Avrupa'da "Best Fantasy Writer" ödülünü alan Marina ve Sergiy Djachenki'nin fikridir. Ruslana bu yeni tarzında onların "Wild Energy, Lana" adlı romanındaki imaja bürünüyor
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ruslana

  Reklam  küçük yaşlardan müziğe olan tutkusunu belli eden ruslana erovizyondan aldığı ödüllede kendini daha çok gösterdi sanatçı devlet konumundada iş sahibi olması zamanında çok konuşulmuştu+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi