Marilyn Monroe

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Marilyn Monroe ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZEYCANSU
  Emekli
  Reklam

  Marilyn Monroe

  Reklam  Marilyn Monroe

  Forum Alev
  Marilyn Monroe (1 Haziran 1926), amerikalısinema oyucusuydu. 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından, seks sembollerinden ve pop ikonlarından biriydi.
  Yıllarca küçük rollerde kendini gösterdikten sonra komedideki hünerleriyle, seksi cazibesi ve ekranda hazır bulunması 1950'lerde en popüler film yıldızlarından biri olmasını sağladı. Kariyerinin sonlarına doğru başarısının ölçüsüyle ciddi rollerde de çalıştı. Oysa ki, özel hayatındaki kırgınlıkları problemlerini derinleştirdi. Ölümü resmi olarak aşırı dozda uyku hapından kaynaklanan muhtemel intihar olarak geçse de ölüm sebebi üzerine pek çok spekülasyon yapılmış, komplo teorileri oluşturulmuştur.
  Marilyn, Norma Jeane Mortenson ismi ile Los Angeles Devlet Hastanesi'nde doğmuştur. Biyografisini yazan birçok kişiye göre biyolojik babası annesinin RKO stüdyolarında film editörü olarak birlikte çalıştığı Charles Stanley Gifford ismindeki satış elemanıdır. Bazıları ise annesi Gladys Pearl Baker'ın ikinci kocası olan Martin Edward Mortenson'nın babası olduğunu iddia eder.
  Annesinin sinir hastalığı yüzünden hastaneye kaldırılması üzerine bundan sonraki hayatını bir yetimhanede geçirmek zorunda kaldı. Henüz 16 yaşındayken 21 yaşındaki James Doughtery ile evlendi. 4 yıl süren evlilik ardından boşandı ve modellik yapmaya başladı. Verdiği seksi pozlarla kısa bir süre içerisinde ün kazandı.
  RKO’nun başkanı howard hughesun yaptığı bir teklifle sinema dünyasına girdi. Yaptığı ikinci sınıf filmin başarısız sonuçlanması bir süre sinemadan uzak kalmasına neden oldu. Fox şirketinin Monroe ile yeni bir kontrat imzalamaması yüzünden bir süre boşte kaldı. Modelliğe devam ederken aynı zamanda da oyunculuk dersleri almaya başladı. “ladies of the chorus” adındaki kısa filmde ilk kez şarkı söyleme şansını yakaladı. Bu filmdeki rolü eleştirmenlerin çok dikkatini çekmişti. “the aspalt jungle” ve “all about eve filmlerinde oynadı. Bu filmlerden sonra birçok filmde oynadı ve ününü arttırdı.
  1961yapımı “the misfits” filminde oynadı. Bu filmde eleştirmenlerin ve seyircilerin ilgisini çekti. 1962yılında “somethins do to give adlı filmde oynayacaktı fakat tam bu arada yüksek bir ateşe yakalandı ve yüksek dozda sakinleştirici ilaç alarak 36 yaşında hayata veda etti. 5 ağustos 1962de yatağında ölü olarak bulundu.  Şarkıları

  diamonds are girl best friend
  my heart belongs to dadyy
  santa baby
  mar-lyn-monroe1.jpgMarıLyn Monroe.jpg 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Marilyn Monroe

  Reklam  Küçük yaştan itibaren ailevi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmış ve eğitimini ilerleyen dönemlere saklamıştır. Oyunculuk eğitimi almış zamanla ünü artmış ve zamanında gündemde olan isimlerden biriydi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi