Yüksek Sadakat

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Yüksek Sadakat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  >pınar<
  Üye
  Reklam

  Yüksek Sadakat

  Reklam  Yüksek Sadakat

  Forum Alev
  yuksek sadakat.jpg

  Cemil Demirbakan(vokal)
  1971 Ankara doğumlu olan Cemil Demirbakan, ilkokul yıllarından itibaren okul gruplarında solist olarak yer almaya başladı. Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra tek tutkusu olan müziğe daha çok eğilmeye karar verdi ve 1990 yılında ilk grubu olan Sıkoçbırayt Kardeşler’i kurdu. Ankara’da çeşitli kulüplerde sahne almaya başlayan Cemil Demirbakan, konser performanslarının ilk adımlarını bu grupla attı. Kendisini sahnede iyice geliştiren Demirbakan, askerliğini bitirdikten sonra Antalya Divan Oteli’nde yeni grubuyla tekrar sahne almaya başladı.

  Hayatının dönüm noktası olarak tanımladığı Onno Tunç’la tanışması da burada gerçekleşti. 2 yıl boyunca sadece müzikle ilgilenen Cemil Demirbakan daha sonra iş hayatına dönerek birkaç sene mühendislik yaptı. Müzik tutkusu hiç bitmeyen Demirbakan, 90’lı yılların sonunda Cornflakes adlı cover grubunu kurarak, İstanbul’un birçok popüler kulüplerinde sahne aldı. Yüksek Sadakat grubu kurulana kadar Cornflakes’le devam eden Cemil Demirbakan, müzik merkezli yaşamını Yüksek Sadakat ile devam ettiriyor..


  Kutlu Özmakinacı(bas gitar)
  23.05.1966 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Müziğe 1985 yılında, üniversitede gitar çalarak başladı. Şarkı yazmaya başlaması da aynı döneme rastlar. 1986-88 arasında bar müzisyeni olarak çalıştı. 89’da Sokak dergisinde gazeteciliğe başladı. Barlarda sahne almayı bıraktı ve müzik yaşamını şarkı yazarı olarak sürdürdü.

  Sırasıyla Güneş Gazetesi, Panorama Dergisi ve Blue Jean dergisinde çalıştı. Halen Blue Jean’in Yayın Yönetmenliği görevini ve Hürriyet Keyif ekindeki müzik yazılarını sürdürüyor.

  1991 yılından beri Özden Özmakinacı ile evli. Sekiz yaşında, Öykü adında bir kızları var.

  Kutlu, ileride Yüksek Sadakat’e dönüşecek oluşumun ilk adımlarını, 90’ların ilk yarısında, yakın çevresindeki müzisyen arkadaşları ile başlattı. Bu dönemdeki en önemli birliktelikleri, 80’lerin başında tek bir albüm yaparak dağılan Türk rock’unun unutulmaz grubu Aqua’dan Murat Tunalı ve Cem Berksoy ile ayrı ayrı yaptığı çalışmalardır. Bu çabalar zaman içinde evrilerek 1997 yılında Filinta adını alan ve Yüksek Sadakat’in temeli sayılabilecek gruba dönüştüler. ‘97-2000 yılları arasındaki üç yıllık kesitte Filinta’da her pozisyonda pek çok müzisyen görev aldı. En önemlileri vokalde Kerem Arsal, basta Öykü Gülata, gitarda Bülent Şenkul, davulda Bülent Akbay, Alişan Topaloğlu, Deniz Alemdar ve klavyede ise Uğur Onatkut’tur. Filinta, elemanların yaşam ritimlerindeki senkron problemleri yüzünden 2000 yılında fiilen dağıldı. Özmakinacı, aynı dönemde kendisi gibi veteran bir gitarist olan Mutlu Çağlayan’la tanıştı ve ikili birlikte çalışma kararı aldılar. 2001-2003 arasına yayılan yoğun provalar, Yüksek Sadakat müziğinin temellerini ortaya çıkardı ve aynı dönemde başka projelere yoğunlaşan Uğur Onatkut ve Deniz Alemdar’ın gruba dönmesini sağladı. Bu dönemde kısa aralıklarla grubun vokalinde Suitcase’den Deniz Özberk ve Mavi Sakal’dan Genç Osman Yavaş yer aldı.

  2003 yılında Kutlu, ani bir kararla elektro gitarı bıraktı ve bas gitar çalmaya başladı. O günden beri elektro gitarı hemen hemen hiç eline almadı. 2004 Mart’ında Cemil Demirbakan’ın gruba katılımıyla, Yüksek Sadakat son kadrosuna bir adım daha yaklaştı. Aynı yılın Ağustos ayında Mutlu Çağlayan iş nedeniyle Rusya’ya yerleşti. Bir ay sonra yerine Serkan Özgen geldi ve grup şu anki kadrosuna kavuştu. Üç ay sonra, Aralık 2004’te DMC ile kendi adlarını taşıyacak olan ilk albümleri için anlaşma imzaladılar.

  Kutlu Özmakinacı Yüksek Sadakat ve ailesine ayırdığı zamanın dışında kalan vakitlerini okuyarak ve spor yaparak geçirmeyi seviyor. Felsefe, savaş tarihi, antik çağ, kozmoloji, biyoloji, resimli romanlar ve bilim kurgu en sevdiği okuma başlıkları. Hayali, bir gün Türk rock’unun dünya rock sahnesi içinde bir ekol olarak görmek ve ait olduğu kültürün yükselişine şahit olmak. Hala yapamadığı çok şey olduğuna inanıyor ve bunun için hayıflanıyor.


  Serkan Özgen(gitar)
  1972 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul yıllarında aldığı klasik gitar eğitimiyle müziğe ilk adımını attı. Kıbrıs’ta okuduğu üniversite yıllarında müzik kulübünü kurup başkanlığını yaptı ve birçok amatör müzisyene kendilerini geliştirme fırsatı tanıdı. Yapmış olduğu organizasyonlarla sayısız konserler düzenledi ve müzisyen olarak iştirak etti.

  Aynı yıllarda Kıbrıs’ta Feedback adlı gurubuyla birçok bar ve gece kulübünde çaldı. 1993 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Otelcilik ve 1996 yılında İşletme Bölümlerinden mezun olup İstanbul’a döndü ve aynı sene Egoist gurubuna katıldı. İlk albümlerini çıkarttıktan sonra başta Rockhouse, Kemancı, Hayal Kahvesi olmak üzere birçok bar ve kulüpte çaldı ve Bulutsuzluk Özlemi ile birlikte yaz turnesine çıktı. Turne dönüşü Barbi’yle Ceremony adlı grubu kurdu ve birçok mekanda sahne aldı. Aynı dönemde Ömer Özgür ile birlikte Jingle-Jungle Müzik Yapım Şirketi’nde çalışmaya başladı. 1998 yılında Af grubuna katıldı, aynı senenin yazında Cem Özer’in Bodrum çekimleri için ORGİ ismini verdikleri orkestrayı kurdu. Dağılan Af grubu sonrası 1998 yılı yaz aylarında beraber çalıştığı müzisyenlerle Cornflakes’i kurdu. 1999’un sonunda askerliğini tamamlayıp Cornflakes ile çalışırken Soda Pop ve A1 gruplarıyla da beraber çalıştı. Son olarak Türkay’la Repertuar Köpekleri’ni kurdu ve 2 seneyi aşkın süre beraber sahne aldı.

  2003 senesinde gelen teklif üzerine Yüksek Sadakat’e katıldı. 2005 Mayıs ayında stüdyoya girdi. Albümdeki akustik ve elektro gitarlari çaldı ve geri vokalleri yaptı. 2006 senesinin ocak ayında aynı isimli albümleri DMC tarafından piyasaya çıktı. Müzik çalışmalarının yanı sıra Kemerköy H.E.V. Okulları’nda, Yüzyıl Işıl Okulları’nda, La Fontaine Anaokulu’nda müzik öğretmenliği yapıyor ve özel gitar dersleri veriyor..


  Uğur Onatkut (klavye)
  Müzisyen bir ailenin çocuğu olması nedeni ile müzikle henüz doğmadan tanışan Uğur Onatkut beş yaşında davul çalmaya başladı. Yedi yaşındayken Fatoş Cümbüş ile başladığı piyano eğitimini; 1997 - 2003 yılları arasında M.S.Ü. Güzel Sanatlar Akademisi Piyano Ana Sanatdalı Öğretim görevlisi ve aynı zamanda halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi repetitörü Levon Eroyan ile sürdürdü.

  Okul yıllarında Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmalarında okul orkestrasıyla birincilikler kazandı. Liseden mezun olduktan sonra profesyonel müzik hayatına Doruk Müzik Yapım’da tonmaysterlik ve aranjörlük yaparak başladı. Halen bu stüdyo ve şirketin işletmesini de yürüten müzisyen, Kutlu Özmakinacı ile ilk müzik çalışmalarına 1999 yılında başladı. 2000 yılından beri Grup Rapsodi ile özel gecelerde sahne alan Onatkut, 2002 yılında Roxy Müzik Günleri'nde Deniz Alemdar ile beraber kurduğu Playground grubu ile birinci oldu. 2003 yılında Kanal D’de yayınlanan ‘Unutma Beni’ ve ‘Kampüzistan’ isimli diziler için kayıt ve tonmayster’lik de yapan Onatkut, geçen sene TRT için Ömer Seyfettin’in hikayelerinin dizi müziği kaydı ve tonmaysterliğini üstlendi. 2004 yılından beri Yüksek Sadakat grubu ile çalışmalarını sürdüren Onatkut piyano, gitar, bas gitar ve davul çalıyor.

  En çok Bob James, Fourplay, Dream Theater ve dinlemeyi seven Uğur, onların müziğe bakış açıları ve tınılarını kendine daha yakın hissediyor. O'nun için, en sade yazılmış ve herşeyi yerli yerinde olması gereken müzik en iyi müzik. Buna inandığı için şu an YTÜ San. Tas. Fak. Duysal Tasarım Bölümünde Kompozisyon okuyor. Amacı, babası Doruk Onatkut kadar saygı duyulan ve sadece Türkiye sınırları içinden değil, dünyada da sayılı iyi müzisyenlerle birklikte adının anılması.

  Kendisini en özgür hissettiği yer olan stüdyosu O'nun için herşeyden daha önemli. En keyif aldığı şey, hayatta en uğurlu saydığı ve önem verdiği Triton’uyla zaman geçirip üzerinde yeni yeni sesler, efektler keşfedip onları kullanmaya çalışmak. Dışarıdan yapması istenen projeleri bitirmeye çalıştığı zamanlar haricinde kendisiyle kalıp, bu anları sessiz geçirmeye özen gösteren Uğur, eğer evdeyse Cnbc-E de ne kadar dizi film varsa onları seyreder. Ama o gün FB maçı varsa muhakkak onu seyreder, o ayrı...


  Alpay Şalt(davul)
  25 Ekim 1968 İstanbul doğumlu. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladıktan sonra, MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde yüksek öğrenim gördü. 7 kez kişisel sergi açtı.

  Müzik ile lise yıllarında dahil olduğu Seth grubuyla tanıştı. Seth'in besteleri 2 toplama albümde yer aldı. 1989 yılında Türkiye'nin ilk Türkçe hard rock albümü 'Babaanne'yi çıkartmış olan Whisky grubuna girdi. Aynı yıl Sokak Dergisi'nde vinyet çizeri olarak çalıştı. 1992 yılında Türkiye'nin ilk vurmalı çalgılar ve davul mağazası 'Whisky Drum Shop'u açtı. 1993, 1997 ve 1999 yıllarında Whisky ile 3 albümde yer aldı.

  1998 yılında, yılın rock davulcusu seçildi. Daha çok hard rock ve heavy metal tarzlarında müzik yapan birçok bar grubunun yanısıra Kronik ve Objektif gibi Türkçe Rock'ın önemli gruplarına eşlik etti. Sibel Tüzün ve Erkin Kray'ın birer albümünde davul kayıtlarında ve canlı performanslarında yer aldı.

  1988 - 2006 yılları arasında dünya müzikleri icra eden Rapsodi grubu ile 8 yıl, Türk hafif müziğinin önemli icracısı Alpay ile 4 yıl sahne çalışmaları yaptı. 2004 yılında 'Tao Film Müzik' adlı yapım şirketini kurdu.

  2005 ve 2006 yıllarında Cem Köksal ile Coca Cola Soundwave turnelerine katıldı. 2006 yılındaki Coca Cola Soundwave turnesinde Cem Köksal ekibine Rainbow, Deep Purple gibi efsane gruplarda solistlik yapmış Joe Lynn Turner'ın katılması hatırasına hazırlanan 'LIVE!!!' DVD ve CD' sinde yer aldı.

  Alpay Şalt, halen Cem Köksal, Gür Akad Band ve usta yorumcu Alpay ile de sahne çalışmalarını sürdürmektedir.  Uzun yıllar sadakatle takip edeceğiniz bir grup
  Şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından 1997 yılında Filinta adıyla temelleri atılan Yüksek Sadakat grubu 2004 yılında son halini alarak, kendi adını taşıyan ilk albümlerini Ocak 2006'da DMC etiketiyle piyasaya çıkardı.
  Vokalde Cemil Demirbakan, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı ve davulda Deniz Alemdar’dan oluşan grubun Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer adlı şarkısı, kısa sürede bütün ulusal radyolarda 1 numaraya yükseldi ve Nielsen Music ölçümlerine göre Türkiye radyolarında en çok çalınan parça oldu.
  Grup müziğinde rock’ın farklı dönem ve alt türlerine ait unsurları Türk coğrafyasına mal olmuş müzikal motiflerle birleştirirken, bunu yaparken rock’ın enerjisini kaybetmemeye de özen gösteriyor.
  Albümden çıkan ve 19. yüzyıl İngiliz romancısı Thomas Hardy’nin ‘Çılgın Kalabalıktan Uzakta’ (Far From The Madding Crowd) adlı romanına gönderme yapan ilk single Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer’de grup, dayanılması gittikçe daha güç bir hal alan şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen modern insanın ruh halini yansıtıyor. Albümün açılış şarkısı İhtimaller Denizi’nde ise, tutkulu aşkı kendi kıyametine dönüşmüş bir erkeğin yok oluşa giden yolda seve seve yürümesi hikaye ediliyor. Cemil Demirbakan’ın şarkının intro’sunda attığı olağanüstü gazel ile dikkat çeken Pervane, yine tutkulu bir aşkın günlük hayattaki yansımalarına halk edebiyatının en klasik imgelerinden pervane üzerinden ışık tutuyor.
  Albümün en güçlü şarkılarından Kafile, özellikle enerji patlaması yaşanan nakaratıyla (Ben hem kalp hem bedenim / Nefestir ruhum benim / Aşk şarabı içerim / Tez gelse de ecelim) şimdiden Türk rock tarihinin klasikleri arasına girmeye aday. Döneceksin Diye Söz Ver Yüksek Sadakat’in sert parçalarda olduğu kadar baladlarda da iddialı olduğunu gösteren bir şarkı. Denizaltı tıpkı kendisinden sonra gelen Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer gibi kaçış ve gitmek teması üzerine kurulu bir progressif rock çalışması.
  Grup elemanlarının albümdeki kişisel favorisi olan Aklımın İplerini Saldım, Uğur Onatkut’un yaylı düzenlemeleri ve Serkan Özgen’in gitar sololarıyla dikkat çeken bir aşk şarkısı. Albümün sondan bir önceki şarkısı Yine de güçlü nakarata sahip hızlı bir pop rock parça. Kapanış parçası İkarus ise sert gitar riff’leri ve agnostizme vurgu yapan sözleriyle dikkat çeken bir hard rock şarkısı.
  Yüksek Sadakat’in Nisan 2005’te Doruk Müzik stüdyosunda grubun klavyecisi Uğur Onatkut tarafından kaydedilen albümünün miksaj ve mastering’ini Cem Büyükuzun yaptı. Albümdeki parçaların hepsinin söz ve müziği Kutlu Özmakinacı’ya düzenlemeleri ise gruba ait.. 2. 2
  >pınar<
  Üye

  --->: "Yüksek Sadakat"

  Reklam  yuksek-sadakat-0.jpg

  yuksek-sadakat-1.jpg

  ben yüksek sadakat grubu hayranıyım..beğenilerinize sunuyorum:)+ Yorum Gönder
yüksek sadakat solist
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi