Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Şal Bolero Panço Örgüleri Bölümünden Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı

  Reklam



  Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı

  Forum Alev
  Beyaz Bolero Yapılışı

  anlatimli orgu bolero modeli.jpg

  Beden: Medium Malzemeler: 6,5 ve 10 numara normal şiş,10 numara ve 80 cm uzunluğunda dairesel şiş.

  Yapılışı:

  ARKA

  6,5 numara şişe 42 ilmek atılır.

  1.sıra:düz

  2.sıra:ters

  Bu iki sıra tekrar edilirken her 6. düz sırada her iki kenardan 1′er ilmek arttırılır. 48 ilmek oluncaya kadar bu işlem yapılır.Parça boyu 25 cm olana kadar çalışılır.

  ARKA KOL ŞEKLİ

  1.sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe alıp sol şişi ikisinin içinden geçirerek (ikisini birlikte ör)kes,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör

  2.sıra:Ters

  1.ve 2. sıra 14 defa tekrarlanır.Elimizde 18 ilmek kalmış olacak ve 18 ilmek kalınca arka parça bitirilecek.



  SAĞ KOL

  10 numara düz şişe 30 ilmek atılır.

  1.sıra:2 düz,2 ters sıra sonuna kadar örülür

  2.sıra:2 ters,2 düz,2 ters sıra sonuna kadar örülür.

  Lastik boyu 25cm olana kadar bu şekilde lastik çalışılır ve 25 cm olduktan sonra 6,5 numara şişe geçilir.

  Lastikten sonraki ilk sıra:sıra başında ve sonunda 1 er ilmek arttırılarak düz örülür

  Lastikten sonraki ikinci sıra:ters

  Bundan sonra 1 sıra ters bir sıra düz örülürken her 6. sıra başında ve sonunda 1 ilmek arttırılır.Bu işlem (2 defa)36 ilmek olana kadar devam eder ve parça boyu 42,5 cm olana kadar örülür.Son örülen sıra ters olmalıdır.

  anlatimli orgu bolero modeli 0.jpg

  SAĞ KOL KESİMİ

  1. sıra:1 düz,iki ilmeği sağ şişe örmeden al sol şişi bu ki ilmeğin içinden geçirerek ikisini birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör.(34 ilmek kalacak)

  2.sıra:ters (bütün ters sıralar aynı ters örülecek)

  Bu iki sırayı 32 ilmek kalana kadar tekrarlayın

  Sonraki düz sırada ve her düz sırada;3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz ör.18 ilmek kalana kadar düz sıralar bu şekilde ters sıralarda yine ters örülecek.18 ilmek kaldığında 1 sıra ters örülüp bitirilecek.

  SOL KOL

  Kol kesimine kadar sağ koldaki gibi çalışılacak

  SOL KOL ŞEKLİ

  1.sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi iki ilmeğin içinden geçirerek birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz . 34 ilmek kalmış olacak

  2.sıra:ters (bütün ters sıralar aynı ters örülecek)

  Bu iki sıra 32 ilmek kalana kadar tekrarlanacak.

  Sonraki düz sırada ve her düz sırada;1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi bu iki ilmeğin içinden geçirerek ikisini birlikte ör,sıra sonuna kadar düz ör.sonraki sıra ters.18 ilmek kalana kadar bu işlem devam edecek.18 ilmek kalınca 1 sıra ters örülüp bitirilecek.

  ÖN (2 adet çalışılacak)

  6,5 numara şişe 20 ilmek atılır.

  1. sıra:düz

  2. sıra:ters

  3. sıra:1 düz,iki ilmeği örmeden sağ şişe al sol şişi bu iki ilmeğin içinden geçirerek birlikte ör,3 ilmek kalana kadar düz ör,2 ilmek birlikte ör,1 düz.

  2.ve 3. sıra 1 ilmek kalana kadar çalışılır ve bitirilir.

  anlatimli orgu bolero modeli 1.jpg

  BİRLEŞTİRME

  Aşağıdaki diyagram yardımıyla parçaları birleştirebilirsiniz.

  Birleştirme bittikten sonra 10 numara dairesel şiş ile bütün parçanın kenarlarından düzenli aralıklarla ilmek alın,çok sık veya çok aralıklı olmamasına dikkat edin,yaklaşık 108 ilmek gibi alınmsı uygun olur.bu ilmekleri 2 düz 2 ters lastik olacak şekilde 11,5 cm örün.İstenilen ölçüye gelince fazla gerdirmeden bitirin.

  Üçgen olan ön parça,yanındaki kol,altındaki arka parça ve aşağıdaki birleştirme diyagramı size parçaları nasıl birleştirmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır




 2. 2
  zişann
  Üye

  Cevap: Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı

  Reklam



  Çok güzel ve kolay gözüküyor, ilk fırsatta şişlerimi elime alıp ekranın başına geçeceğim, teşekkürler.







 3. 3
  ayperim
  Usta Üye
  Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı

  Anlatımlı Beyaz Örgü Bolero Modeli Yapılışı.jpg

  Düz örgü ARKA :

  58 ilmek örgü ile başlıyoruz. 3 sıra haroşa yaptıktan sonra düz örgüye çeviriyoruz. Haroşa üzerinde 6 sıra ördükten sonra yanlardan 2 ilmek içeriden her 6 sırada bir dört kere 1’er artış yaparak 66 ilmeğe getiriyoruz. Haroşa üzeri 28 sıra oluncaya kadar örüyoruz 3 sıra haroşa, 5 sıra düz olarak örmeye devam ediyoruz. Beden boyu 15 cm’de kol evi oyuğu için yanlardan bir kere 3, bir kere 2, bir kere 1 ilmek kesilerek örgüye devam ediyoruz. Beden boyu 35 cm’de omuzlar bir kere 7 ve bir kere 8 ilmek olarak kesilirken aynı anda arka yaka ortasından 12 ilmek, yanlardan bir kere 6’şar ilmek kesilip arka parça ile işlem sona eriyor.

  SOL ÖN PARÇA :

  30 ilmek ile örgüye başlıyoruz. 3 sıra haroşa yaparak daha sonra düz örgüye geçiyoruz. ön yaka kenarında 2 ilmek haroşa olarak yukarı doğru çıkarken, daha sonra haroşa üzerinde yan taraftan her 6 sırada bir dört kere 1’er ilmek artış yapıyoruz. Son artış yapılırken cep için 10 ilmek örülüp 12 ilmek kesilecek. Daha sonra kalan ilmekler örülmeye devam edilerek bitirilecek. Sırası ile 14 ilmekten 26 sıra cep içi örülerek şişte bekletilerek işlem bitirilecek. 12 ilmeğin kesildiği sıranın tersinde düze gelerek şişte bekletilen cep içi baştaki ve sondaki 1’er ilmek kesilerek ve diğer ilmeklerin arasına yerleştirilerek örerek cep oyuğu oluşturulacak. Haroşa üzerinde 28 sıra örüldükten sonra örgüye 3 sıra haroşa, 5 sıra düz örgü şeklinde devam edilecek. Beden boyu 15 cm’de kol evi oyuğu için yandan bir kere 3, bir kere 2, bir kere 1 ilmek kesilip örgüye beden boyu 22 cm olana kadar devam edilecek. Bu parça şiş üzerinde , sağ parça da aynı yüksekliğe gelinceye kadar örülerek bitirilecektir.

  SAĞ ÖN PARÇA :

  Sağ ön parça da 30 ilmek başlıyoruz. Sırasıyla 3 sıra haroşadan sonra düz örgüye geçiyoruz. Daha sonra ön yaka kenarında 2 ilmek haroşa olarak yukarı doğru çıkarken bu arada her 6 sırada bir dört kere 1’er ilmek artış yapılacak. Haroşa üzerinde 28 sıra düz örüldükten sonra örgüye 3 sıra haroşa 5 sıra düz örgü olarak devam edilirken, beden boyu 15 cm’de kol evi kesimleri yapılıyor. Her seferinde iki ön parça da 22 cm’e ulaştığında iki ön parça birleştirilerek örgüye tek parça halinde devam edilecek. Beden boyu 34 cm’de ön yaka içerisinde ortadan 10 ilmek, yanlardan bir kere 3, bir kere 2, iki kere 1 ilmek kesilirken, bu arada yaka içindeki 1’li kesimlerde omuz kesimlerine başlanıp omuzlar bir kere 7, bir kere 8 ilmek olarak kesilip bitirilecek.

  KOL :

  36 ilmek başlanacak. 3 sıra haroşa yapıldıktan sonra, 5 sıra düz 3 sıra haroşa şeklinde örgüye devam edilirken, bu arada her 20 sırada bir yanlardan dört kere 1’er ilmek artış yapılacak ve kol 44 ilmek olacak. Kol boyu 43 cm’e ulaştığında kol üst kesimlerine başlanılıyor. Daha sonra Kesimler iki kere 2, bir kere 1, her 4 sırada bir, beş kere üst üste iki kere 1, her 4 sırada bir, iki kere 1 ilmek olarak yapılıp tepede kalan ve 10 ilmekde düz olarak kesiliyor ve kol bitiriliyor.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi