Motifli Şal ve Yapılışı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Şal Bolero Panço Örgüleri Bölümünden Motifli Şal ve Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Motifli Şal ve Yapılışı

  Reklam  Motifli Şal ve Yapılışı

  Forum Alev
  Motifli Şal Yapılışı

  Şal için malzemeler:300 gr. ip
  3 numara tığ

  Örülüşü:Şalımız motiflerden oluşuyor ve motiflerimiz kare olacak.Yukarıda söylediğim gibi iki renkli ip kullanacağız.Beyaz,siyah;lacivert beyaz;turuncu kahverengi;canlı renkler isterseniz yeşil sarı;turuncu sarı;aynı tonlarda isterseniz açık koyu lila;açık koyu pembe...Arzu ettiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

  Motifimize başlamak için önce 10 tane zincir yapıyoruz ve içini üçer dolgu yapıp 2 zincir ile dolduruyoruz.8 tane dolgu olacak şekilde bitiriyoruz.Ve sonra dolguların arasındaki zincirlere bir sık iğne yapıyoruz birine 15 tane zinzir yapıp tekrar aynı yere batıyoruz.Bu şekilde uzun uzun 4 zincir oluşacak.Ondan sonra kullanacağımız ikinci rengi bağlıyoruz ve devamını onunla yapacağız.
 2. 2
  OriqinaL..!
  Üye

  --->: Motifli Şal ve Yapılışı

  Reklam  Bunun siyah renklisi her renkle gider :)
  Sağol sevniç abla :)
 3. 3
  ayperim
  Usta Üye
  Motifli Şal ve Yapılışı

  Motifli Şal ve Yapılışı.jpg

  300 gram ip.Kullanacağımız ip dilediğiniz renkte bir makrome ipi olacak.
  20 gr. ipimizin renginde veya ipimize uygun renkte orta boy pul
  14 numara örgü tığı.
  Örülüşü: Örgümüze başlamadan önce ipimizi örgüye hazır hale getirmeliyiz.Makrome ipimizi ucundan başlayarak söküyoruz ve başka bir yere sararak başka bir yumak yapıyoruz.
  Birinci sıra:ilk sırada yaklaşık on tane zincir çekiyoruz ve ucunu birleştirerek bir yuvarlak yapıyoruz.
  İkinci sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz yuvarlağın içini dolduracağız.Bunun için 12 tane zincir çekerek yuvarlağımızın içine tekrar batıyoruz .Böyle böyle 14 tane yaprak yapıyoruz.
  Üçüncü sıra:12 zincirle yaptığımız 14 tane yaprağın tepelerine on tane zincir yaparak patıyoruz ve yaprakları birbirine eklemiş oluyoruz.
  Dördüncü sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz zincirlerin tepelerine bir iki zincir daha fazla yaparak tepelere batıyoruz ve bu sırayıda bitiriyoruz.
  Beşinci sıra:Zincirlerle yaptığımız geçişlerin her birinin içine 2 mil başı alarak uzun 5 tane trabzan çekip hepsini bir defada çıkarıyoruz.
  Bundan sonraki sıraları zincirlerle tamamlıyoruz ve 7 sırada bitiriyoruz motifimizin bir tanesiniz.Motiflerimizi birbirine eklerken zincirleri kullanıyoruz.
  Şalımıza üçgen şeklini vermek için yapacağımız işlem basamakları:
  Motiflerimizi uç uca ekliyoruz ve istediğimiz uzunluğu elde ediyoruz.Alt sırada ise motifin birini üst sıradaki iki motifin arasına ikleyerik her sırada bir motif eksiltmiş oluyoruz ve motif sayımız bir olana kadar azaltmaya devam ediyoruz.
  Şalımızın örülüşü bitti ve ona üçgen şeklini verdik.Sıra pullarımızla şalımızı süslemeye geldi.Aldığımız pulları yaptığımız motiflerin tam ortalarına ince ve pulla aynı renkte iple şalımıız üzerine dikiyoruz.Hepsine pullarımızı diktikten sonra kalan pullarımızı şalımızın uçlarına yapcağımız saçaklarda değerlendireceğiz.
  Şalımızın saçaklarını yaparken ipimize kalan pullarımızı geçiriyoruz ve pullarımız değerledirilmiş oluyor.Eğer pullar ipte durmazsa durmasını istediğiniz yere bir düğüm yaparsanı pulunuz istediğiniz yerde duracaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi