Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı

  Reklam  Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı

  Forum Alev
  Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı

  ABDULLAH BİN HANZALA
  Abdullah bin Hanzala hazretleri, Eshâb-i kirâmdan, şehâdeti ile meşhûrdur. Babası da, Eshâbdan olup, (Gasîl-ül-melâike) Meleklerin yıkadığı Sahâbî lakabıyla tanınmıştır. Annesi Cemile binti Abdullah’tır.
  Babası Hanzala, Uhud vak’ası gecesi evlenmiş, ertesi gün Uhud’da şehîd olmuştur. Hz. Abdullah, Peygamber efendimizin vefâtında yedi yaşında idi ve Peygamberimizi görüp, gönüllere şifâ olan sohbetine kavuşmuştur.

  Rü’yâda gördüm
  Hz. Abdullah, 682 senesinde, Hara savaşında Zilhiccenin bitmesine üç gün kala, perşembe günü şehîd olmuştur.
  Önce sekiz oğlunu, birer birer savaş meydanına çıkarıp, hepsi şehîd olduktan sonra, kılıcının kınını kırarak askerlerin içine dalmış, şehîd oluncaya kadar mücâdele etmiştir.
  Abdullah bin Ebî Süfyân anlatır:
  "Ben babamı şöyle derken işittim: Abdullah bin Hanzala’yı şehîd edildikten sonra rü’yâda çok güzel bir şekilde gördüm. Kendisine sordum:
  - Ey Ebû Abdurrahmân, sen öldürülmedin mi?
  - Evet, fakat öldürülünce, Rabbim beni Cennetine koydu. Ben burada serbestçe dolaşıyor ve Cennet ni’metlerinden istifade ediyorum.
  - Ya senin eshâbın, arkadaşların? Onlara ne oldu?
  - Onlar benim sancağım etrafındadırlar. Ki, sen bunu görüyorsun.Aramızda olan bu konuşmalardan sonra, uykumdan uyandım. Gördüğüm rü’yânın Hz. Abdullah bin Hanzala için hayırlı olduğunu anladım."
  Süfyân bin Selim’in rivâyetine göre, Iblis, Hz. Abdullah bin Hanzala’ya göründü ve ona dedi ki:
  - Dinle sana birşey öğreteyim.
  Hz. Abdullah da cevap verdi:
  - Senden birşey öğrenmeye ihtiyacım yoktur.

  Baskasından birşey isteme!
  Şeytan tekrar dedi ki:
  - Dinle de, istersen alır, istemezsen almazsın.
  Şeytan, sonra sözlerine şöyle devam etti:
  - Ey Hanzala’nın oğlu, Allahtan başkasından birşey isteme! Her istediğini Allahü teâlâdan iste! Kızdığında, nasıl bir hâl aldığına bir bak!
  Sen kızdığın zaman, ben sana hakim olurum.
  Abdullah bin Hanzala hazretleri, ziyâret için, arkadaşları ile beraber, Sa’d bin Ubâde hazretlerinin oğlunun evine gitmişti.
  Namaz vakti gelince ev sahibine, imâm olmasını teklif ettiler. O da misâfirlerden birinin imâm olmasını istedi. Hz. Abdullah şöyle rivâyette bulundu:
  - Resûlullah efendimiz, "Bir kimsenin kendi yatağında yatması, hayvanına binmesi ve evinde imâmlık etmesi evlâdır" buyurdu.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Abdullah Bin Hanzala (ra) Kimdir - Abdullah Bin Hanzala (ra) Hayatı

  Reklam  annesi cemile binti abdulahtır uhud savaşında evlenmiş sonraki gün şehit olmuştur Eshbı kiramın faziletlilerinden, meşhurlarından. Babası da, Eshabdan olup, öldüğünde melekler yıkamıştır lakabıyla tanınmıştır+ Yorum Gönder
hanzala kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi