Sahabe Enes Bin Malik

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden Sahabe Enes Bin Malik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Nazım-Hikmet
  Üye
  Reklam

  Sahabe Enes Bin Malik

  Reklam  Sahabe Enes Bin Malik

  Forum Alev
  Lakabı, Hâdim-i Resulullah (Resulullahın hizmetçisi)

  Medine’deki çocuklar hem koşuyorlar hem de Muhammed geldi! Muhammed geldi ! diye bağırıyorlardı. Enes’te onlarla birlikte koşmaya başladı… (kendi cümlesiyle “ ben o güne benzer bir gün görmemiştim’’ diyor.)

  Ensar Müslümanlar, Muhacir kardeşlerine “ buyurun! Burada emniyete kavuşacaksınız, itaat ile karşılanacaksınız’’ dediler.

  Herkes kardeşlerine bir şeyler vermek için yarışıyordu ama Enes’in annesinin infak edecek bir şeyi olmadığı için; Enes’i kolundan tutarak HZ. Muhammed’in yanına gitti; “ İnfak edecek hiçbir şeyim yok, bu benim oğlum… Yardım etmek ve hizmetinizde bulunmak için sizlere bırakıyorum’’ dedi.. Hz.Muhammed bu samimi isteği kırmadı ve Enes’i yanına aldı. Sahabe henüz 10 yaşındaydı, bir gün çocuklarla birlikte oyun oynarken Muhammed (SAV) geldi ve onu bir iş yapması için gönderdi. Enes Hz.Muhammed’in bütün emirlerini, dikkat ve itina ile yerine getirirdi. Ogün geç kaldığında;

  -Annesi ona “ neden geç kaldın’’ diye sordu?

  -Resulullah beni bir işe gönderdi’’ diye cevap verdi

  -“ne işi’’ dediğinde?

  -“ Bu bir sır’’ diyerek; Hz.Muhammed’in sır olarak verdiklerine büyük muhafaza gösterirdi.

  Enes; Hz. Muhammed’le sohbet ederken ona o kadar sokulurdu ki, ikisinin dizleri birbirine değerdi. ( maşALLAH)

  12 yaşındayken Bedir savaşına katılmış, savaşta mücahitlere hizmet etmiş, Hz.Muhammed’in hizmetini de hiç aksatmamıştır. Müslümanlar ona “ Bedir’e katılacak mısın ’’ diye sorduğunda? “Bedir’den kim geri kalmış ki ben kalayım’’ cevabını almışlar.

  Hz.Muhammed öldükten sonra onun bütün hal ve hareketlerini kendisine rehber edinmiş bir sahabedir. Kendisi son derece gayretli ve cesur biriydi. Hiçbir şeyden korkmaz ve çekinmezdi. En çok korkulan vali ve hükümdarlar karşısında her sözünü açıkça ve çekinmeden söyleyerek onların kötülüklerine engel olurdu. Cihada katıldığı zaman, sanki bir ordu imiş gibi gayet fütursuzca düşman üzerine saldırarak gözlerini yıldırır ve onları korkuturdu. 2. 2
  cihat10
  Üye

  --->: Sahabe Enes Bin Malik

  Reklam  ALLAH cc razı olsun kardesım 3. 3
  Nazım-Hikmet
  Üye
  Allah cc sendende razı olsun...+ Yorum Gönder
sahabe enes
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi