Antibiyotik Kullanırken Dikkat edilecek hususlar

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Antibiyotik Kullanırken Dikkat edilecek hususlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Antibiyotik Kullanırken Dikkat edilecek hususlar

  Reklam  Antibiyotik Kullanırken Dikkat edilecek hususlar

  Forum Alev
  Antibiyotik Kullanırken Dikkat

  antibiyotik.jpg

  Antibiyotik kullanırken iki kere düşünün
  Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli

  Gereksiz İlaç Kullanımında Antibiyotikler İlk Sırada
  Birçok hastalıkla mücadelede en etkin ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler fiyat açısından değerlendirme yapıldığında yıl içinde en fazla harcama yapılan ilaç grubunu oluşturuyor. Gereksiz ilaç kullanımında da antibiyotikler ilk sırayı aldı.
  Türkiye’de antibiyotikler, toplam ilaç harcamasının yaklaşık yüzde 15′ini oluşturuyor. Antibiyotikler, satış yapılan kutu bazında değerlendirme yapıldığında da sıralamada ilk üçte yer alıyor.
  Uzmanlar, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ancak gereksiz kullanıldığında vücudun mikroba karşı duyarlılık kazanmasını sağladığından bir süre sonra etkisi azalan antibiyotiklerin, mutlaka hekim kontrolünde kullanılması, gereksiz tüketiminden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.
  • Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürü Uzman Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50′sinin yanlış ya da gereksiz kullanıldığını; gereksiz ilaç kullanımının hem insan sağlığına zararlı olduğunu hem de devlete ciddi miktarda maddi yük getirdiğini söyledi.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Antibiyotik Kullanırken Dikkat edilecek hususlar

  Reklam  Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ilaçların ilerleyen dönemlerde bazı hastalıklara davetiye çıkardığı ve çok ciddi bir hastalık olmadığı halde kullanılan ilaçların mikroplara karşı daha hassas olunduğunu saptamış. Grip ve benzeri hastalıklar için bitkisel kürleri denemek daha sağlıklıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi