Çölyak" hastalığından kurtulma yöntemleri neler?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Çölyak" hastalığından kurtulma yöntemleri neler? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Çölyak" hastalığından kurtulma yöntemleri neler?

  Reklam  Çölyak" hastalığından kurtulma yöntemleri neler?

  Forum Alev
  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Çakır, tıpta yaşam boyu süren tek gıda alerjisi olan çölyak hastalığında kişinin basit ama katı bir diyetle sağıklı hayat sürdürebileceğini söyledi.
  Yrd. Doç. Dr. Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çölyak hastalığının buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta bulunan ve bir protein olan glütene karşı vücudun hassasiyet göstermesi olduğunu belirterek, ''Çölyak hastalığı bağırsaklarda besin maddelerinin sindirimi ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır. Çölyak, kronik yani ömür boyu süren bir hastalıktır. Tıpta yaşam boyu süren tek gıda alerjisidir. Tıbbın çok özel bir hastalığıdır. Ölüme kadar gidebilen ancak sadece diyetle (glütensiz) düzelen tek sorundur'' dedi.
  Çölyak hastalığının doğuştan genetik yatkınlığı olan bireylerde yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabileceğini ifade eden Çakır, şöyle konuştu:
  ''Çölyak, çocukluk çağı hastalığı değildir. Her yaşta karşımıza çıkabilir. Temel bozukluk ince bağırsakta olur. Ancak yakınmalar ve bulgular tüm organlara ait olabilir. Bu nedenle tüm dünyada ciddi tanı alma sorunu yaşanan bir hastalıktır. Dahiliye, cerrahi, pediatri, kadın doğum, dermatoloji ve diş hekimi gibi tıbbın tüm disiplinleri uyanık olmak zorundadır. Klinik bulgular, kan ve dışkı tetkikleri, radyolojik inceleme ve endoskopik girişim muhakkak gerçekleştirilmelidir.''
  Çakır, çölyak hastalığının öncelikle beyaz ırkın hastalığı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  ''Çölyak hastalığının sıklık oranı 100'de 1'dir. Bizim toplumumuzda ise 80'de 1 görülmektedir. Tıpta yaşam boyu süren tek gıda alerjisi olan çölyak hastalığında kişi, basit ama katı bir diyetle sağlıklı hayat sürdürebilir. Araştırmalar Türkiye'de 500 bin dolayında çölyaklı olduğunu göstermesine rağmen hastane, dernek ve firmaların alışveriş tutanaklarına göre toplam sayı 5 bine dahi ulaşamamaktadır.''
  -''ÇÖLYAK, İLAÇ TEDAVİSİ OLMAYAN BİR GIDA ALERJİSİ''-
  Murat Çakır, çölyak tanısı konulan kişilerin ekmek, makarna, börek, baklava, gofret, simit, çikolata gibi yiyecekleri tüketemeyeceklerini, bu durumunda buğday ağırlıklı beslenen Türk toplumunda tamamen farklı bir beslenme, diğer bir deyişle glütensiz yaşam biçimini sürdürme zorunluluğu ve zorluğu getirdiğini söyledi.
  Glütensiz ürünlere ulaşmanın zor olduğunu, çölyaklıların sadece mısır ve pirinç unu tüketme durumunda kaldığını veya yurt dışındaki yakınlarından glütensiz yiyecek temin ettiklerini ifade eden Çakır, ''İthal glütensiz gıdalar ve seçenekler var. Sosyal güvence altındakilere devlet ücretsiz olarak verebiliyor. Bazı belediyeler glütensiz ekmek üretiyor ancak bu yaygın değil. Çölyaklı bir kişi doğru adım, doğru teşhis ve bilinçli diyet yapınca sağlıklı birey olabilir'' dedi.
  Çakır, çölyak hastalığının yaşam boyu süren ve ilacı olmayan bir gıda alerjisi olduğu için tanıdan önce detaylı inceleme yapılması gerektiğini kaydetti.

  _AA_
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Çölyak" hastalığından kurtulma yöntemleri neler?

  Reklam  Çölyak hastalığı, bağırsaklarda oluşan bir hastalıktır. Sindirim sisteminin bozulmasına ve karın ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Düzenli beslenme ve vitamin protein sağlayan yiyecekler tüketmek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
çölyaklılar forum,  çölyaklılar form,  çölyak hastalığından kurtulan varmı,  çölyak hastalığından kurtulmak mümkün mü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi