Hasta olmamak için ne yapılmalı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Hasta olmamak için ne yapılmalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Hasta olmamak için ne yapılmalı?

  Reklam  Hasta olmamak için ne yapılmalı?

  Forum Alev

  Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için yapılması gerekenler
  Mart ayı ile birlikte bahar resmen yüzünü gösterdi. Ancak baharın tipik özelliği olan havaların bir ısınıp bir soğuması hasta olma riskini artırıyor. Sakarya Vatan Hastanesi Dahiliye uzmanı Dr. Hüsnü Yeşilot, mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişikliğinin vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığını, bunun da soğuk algınlığı, grip ve nezle vakalarına sebep olduğunu belirtti.

  Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu ifade eden Yeşilot, şu uyarılarda bulundu: "Özellikle vücudun direncini artıran C vitamini içeren gıdaların tüketilmesini öneriyoruz. Portakal başta olmak üzere taze meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Hareketlilikte bedenin savunma gücünü artırır. Ağır olmayan kültür fizik hareketleri ve yürümekte faydalı olur. Ayrıca kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir."

  BAHAR DA NASIL GİYİNMELİ

  Baharda ısının aynı gün içinde değişiklik gösterdiğini, en çok üşütme sebebiyle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi vakaların arttığını vurgulayan Yeşilot, "Bahar geldi diye hemen ince giysiler giymemeliyiz. Çok soğuk günlerde olduğu gibi tabii ki kat kat giyinmekte doğru olmaz. Kişi üşümeyecek ve terlemeyecek şekilde giyinmeli, havanın aniden soğumasına karşı tedbirli olmalı. Bahar genelde yağışlı geçen günlerdir. Hasta olmamak için ıslanmaktan mümkün olduğunca korunmak gerekir. Eğer ıslanıldıysa ıslak giysilerin en kısa sürede kuru giysilerle değiştirilmelidir. Çünkü ıslak giysiler vücut ısısını hızla düşürür ve hasta eder." bilgisini verdi.

  _CİHAN_

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Hasta olmamak için ne yapılmalı?

  Reklam  doğru düzgün diyin yaptığımız zaman annemiz kızar 3. 3
  Ziyaretçi
  Bana yardım edin kış mevsiminde hasta oldum ne yapmalıyım+ Yorum Gönder
hasta olmamak için ne yapmalıyız,  hasta olmamak için neler yapmalıyız,  hasta olmak için ne yapmalıyız,  hasta olmak için neler yapmalıyız,  hasta olmamak için nelere
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi